Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Δουλειά Ελλάδα ή PhD έξω?


electro_power

Recommended Posts

Δεν με προσβαλεις μην ανησυχεις.

Η πρωτη μου δουλεια παντως ηταν σε μια γερμανικη εταιρια με βασικο μισθο 900Ε + εισιτηρια αεροπορικα + ξενοδοχεια, κ μπορω να πω με σιγουρια οτι ηταν απο τις καλυτερες επαγγελματικες μου εμπειριες.

 

Η σταμπα του Τ.Ε πραγματικα δεν με απασχολει, οπως εγω γνωρισει πολλα παιδια αποφοιτους ΑΕΙ με τρομερες γνωσεις, εχω ομως συναντησει κ πολλους ΑΕΙ οι οποιο πραγματικα δεν εχουν ιδεα του τι πρεπει να κανουν.

 

Αυτο που μας ξεχωριζει σαν επαγγελαμτιες δεν ειναι η σταμπα μας αλλα οι γνωσεις μας. Θα μου επιτρεψεις ομως, χωρις παρεξηγηση να σε διορθωσω, στο εξωτερικο δεν εξισωνονται ολοι αλλα διαλεγουν παντα με γνωμονα συνηθως τον καλυτερο για την εκαστοτε θεση.

 

Αλλα εχεις δικιο για τις σταμπες, αν κ τοσο καιρο στο forum , εχω διαπυστωσει οτι οι μηχανικοι μεταξυ μας δεν κολλαμε σε αυτα περαν ''κολλημενων'' εξαιρεσεων, εξαλλου η καλη γνωση κ ο επαγγελματισμος δεν εχει σταμπες.

Link to comment
Share on other sites

Το ύφος του email που σου έστειλε είναι αρκετά τραβηγμένο για εργοδότη αλλά ας μην σχολιάσω περαιτέρω...

 

Ο υπολογισμός που κάνεις δεν βγαίνει. Η παρακράτηση υπολογίζεται στο ποσό χωρίς ΦΠΑ που βάζεις στο δελτίο, στο οποίο περιλαμβάνει και το ΤΣΜΕΔΕ, εκτός αν στο δίνει με μαύρα. Τα 168€ ΤΣΜΕΔΕ είσαι σίγουρος ότι ισχύει; Πληρώνεις μόνο 2Κ€/έτος;

 

Ανακεφαλαίωση: Στο μπλοκάκι γράφεις ένα ποσό, έστω Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ στο οποίο υπολογίζεται 23% ΦΠΑ και 20% παρακράτηση. Για να υπολογίσεις ποσα θα πάρεις στο χέρι έχεις:

 

Παρακράτηση = 0,2 * Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ

 

Στο_Χέρι = ( Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ - ΤΣΜΕΔΕ - Παρακράτηση ) = 0,8 * Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ - ΤΣΜΕΔΕ

 

άρα Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ = (Στο_Χέρι + ΤΣΜΕΔΕ ) / 0,8

 

ΦΠΑ = 0,23 * Καθ

 

Κάνε τις αντικαταστάσεις και θα έχεις τα νούμερα που θες.

 

Γενικά στις συζητήσεις για αμοιβή με μπλοκάκι συνήθως διαπραγματευόμαστε την τιμή Μεικτά_χωρίς_ΦΠΑ. Αυτό είναι το ποσό όταν κάποιος σου λέει 1000+ΦΠΑ. Καλύτερα να ζητήσεις περαιτέρω διευκρινήσεις.

 

Έχε υπόψη σου ότι η παρακράτηση μπορεί να μην φτάσει και να πληρώσεις και επιπλέον φόρο στο τέλος, λόγω τεκμηρίων πχ. Ρώτα το λογιστή της οικογένειας για αυτό.

 

Azisi σε ευχαριστώ θερμά.

Η πρόταση για δουλειά έχει ως εξής;

1. ΜΠΛΟΚΑΚΙ

2. θα μου δίνουν: 1000 ευρώ καθαρά. Επίσης θα μου δίνουν 168 ευρώ τσμέδε. Επίσης θα μου δίνουν το φπα23% (δλδ 230 ευρω).

Από αυτά θα αφαιρούμε παρακράτηση 20%, ήτοι θα λαμβάνω στο χέρι : 1000 + 168 + 230 - 200 = 1198 ευρώ.

3. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και η εταιρία φωτοβολταικών (μικρομεσαία γερμανική) θα με εκπαιδεύσει δωρεάν σε όλο το φάσμα των φωτοβολταικών

με σεμινάρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό, και επιπλέον με εκπαιδευση από συναδέλφους.

4. Η δουλειά θα περιλαμβάνει αρχικά τα βασικά (επικοινωνία με πελάτες, προσφορές) και στη συνέχεια μελέτες και εργοτάξιο.

5. Ωράριο : 9 -19 (πλιν εξαιρέσεων). Η εταιρία είναι περίπου 1 ώρα από το σπίτι μου. Άρα θα επιστρέψω 20.00

6. Γνωρίζω τους ιδιοκτήτες και τους εμπιστεύομαι. Οι ίδιοι μου απάντησαν στο email τα εξής:

 

 

 

 

 

7. Τα 1000 ευρώ που θα μένουν,θα τα ξοδεύω ως εξής:

α) πάω να μείνω μόνος (ενοίκιο 350 ευρώ)

β) Διατροφή περίπου 280 ευρώ το μήνα.

δ) Κινητό τηλέφωνο 50 ευρώ το μήνα. Σταθερό δε θα έχω.

ε) Ίντερνετ 15 ευρώ το μήνα.

στ) Κοινόχρηστα , δεη/ ευδάπ 100 ευρω

ε) εξτρά/εκτακτα: 15 ευρώ.

στ) Διασκέδαση: 90 ευρώ το μήνα

 

ΣΥΝΟΛΟ: 350+280+50+15+100 + 15 +90 = 900

==== ΜΕΝΟΥΝ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ===

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απλη, ειναι απλα η φιλοδοξια μεσα μας.

Η φιλοδοξια που μας κανει να θελουμε να ειμαστε στο χωρο που εργαζομαστε κ ασχολουμαστε, οι ανθρωποι με τις περισσοτερες γνωσεις, τις περισσοτερες εμπειριες, να ειμαι συνεχεια στην cutting edge of the technology κλπ. Προσωπικα πιστευω οτι ενα PhD, μου δινει την ευκαιρια να εξερευνησω τετοια θεματα, δεν λεω κ η εμπειρια της δουλειας μου σαν μελετητης ηταν τρομερο σχολειο αλλα μετα απο ενα σημειο, βαριεσαι πιστευω, ειδικα εαν δεν ασχολησε με projects τα οποια που κ που περιεχουν ενα novelty & innovation μεσα τους.

 

Στο τελος ειναι καθαρα θεμα προσωπικο, του εαυτου σου, εγω διαλεξα με κλειστα ματια το PhD, γτ θα εχω την ευκαιρια να εξελισσομαι συνεχεια εφοσον ειναι κατι που θελω.

Φυσικα ομως οπως υπογραμμισε λιγακι καυστικα ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ

 

" Η ζωή φίλε μου θέλει μαγκιά, να την πιάσεις από τα μαλλιά να την βάλεις κάτω και να την βιάσης"

Απιστευτη συμβουλη !!

 

Πιστευω οτι κ η οικογενια μου θα ειναι περηφανη να με βλεπει να δουλευω προς αυτα που θελω να πετυχω κ οχι να μιζεριαζω, οποτε για εμενα η επιλογη ηταν ευκολη σχετικα. Χωρις να επεκταθω σε οικονομικα κινητρα κ ευκαιριες.

Δεν με απαχολησε ποτε το οτι θα φυγω απο τα 800-900-1000-? Ε αλλα το οτι θα εχω την δυνατοτητα να κανω κατι που μικρο ποσοστο ανθρωπων κανει, πες το ηθικη ικανοποιηση, τα λεφτα εφοσον κανω κατι που αγαπω θα ερθουν, εξαλλου εχω στο νου μου οτι αυτη την δουλεια θα την κανω για τα επομενα 40 χρονια οποτε καλυτερα να εχω κανει τις επιλογες μου βαση στα δικα μου πιστευω κ οχι στου περιγυρου μου. Οταν ερθει ο απολογισμος μου θα ξερω οτι ολες οι επιλογες λανθασμενες ή μη θα ειναι δικες μου.

Link to comment
Share on other sites

George_RES μας τιμάς που γράφεις το σκεπτικό σου. Θα γράψω και εγώ το δικό μου λοιπόν.

 

Θα προτιμουσα μαστερ, αλλα θα κοστισει συνολο 25.000 ευρω στην αγγλια --> δανειο φοβαμαι να πάρω (αν δε βρω καλη δουλεια μετά πώς θα το αποπληρώσω?) και οι γονεις δεν εχουν πανω απο 10.000 να μου δωσουν. Μακαρι ναχαν 70.000 ευρω να μουδιναν να πηγαινα στο Columbia για μαστερ! (ζηλεύω όσους πήγανε, και ήταν και χειρότεροι φοιτητές απο μένα).

 

Η άλλη επιλογή θα ήταν mba. - πανακριβο, πάλι δάνειο; Εκτός αν κάνω το mba ασοέε με 12.000, αλλά τι να προσφέρει αυτό;

 

Επομένως καταλήγω: phd αποκλείοντας τα παραπάνω.

Ουτε η θεληση για ναγινω καθηγητης , ουτε η ρομαντικη αγαπη για την προωθηση της επιστημης λοιπον.

 

Ακόμα ένας λόγος (ο βασικός) είναι η φιλοδοξία του να βγάζω λεφτά τόσα, ώστε να δίνω στην οικογένειά μου μεγάλες ανέσεις: η γυναίκα να μη χρειάζεται να δουλεύει και να μενει με τα παιδια στο σπιτι να τα μεγαλωνει, να τους πηγαινω διακοπες, να ζουμε σε καλο σπιτι , να στελνω λεφτα σε γονεις που θαχουν αναγκη κτλ.

 

Απλά, το Phd το φοβάμαι διότι ενώ διαβαστερος ειμαι, γενικα με αντιγραφές και παπαγαλιες (ελληνικο συστημα) με θεωρω οιτ θα συναντησω δυσκολια εξω, οπου θελει ελευθερο μυαλο και πνευμα (το οποιο δεν έχω όπως στο εξωτερικό)

Edited by electro_power
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δισταγμοι κ φοβοι υπαρχουν ΑΛΛΑ εγω προσωπικα ζυγισα τα θετικα κ τα αρνητικα, κ προτιμω να κανω αυτο που γουσταρω οπου κ εαν με βγαλει στην γη παρα να μεινω στην χωρα μου κ να μαραζωνω. Για εμενα τα θετικα ειναι καθαρα προσωπικος εγωισμος κ φιλοδοξια, τπτ αλλο. Δεν ειμαι δυστυχως τοσο ρομαντικος οσο τα γραφομενα αλλα κομματακι πιο ψυχρος πραγματιστης, κ σαν πραγματιστης δεν βλεπω μελλον στην Ελλαδιτσα μου.

Βαση των στοιχειων που εχω αλλα κ του εαυτου μου πιστευω οτι σε 30 μερες που φευγω ειναι το σωστοτερο βημα για την καριερα μου.

 

Δυστυχως οπως σου ειπα κανεις δεν μπορει να κανει την επιλογη για εσενα, αυτο το ξερεις μονο εσυ.

Εαν πιστευεις ομως οτι δεν θα τα καταφερεις στον ψυχολογικο τομεα τοτε μην πας για το PhD, δεν αξιζει να χαλασεις την υγεια σου για καριερα.

 

Ουτε εγω εχω τα λεφτα απο τους γονεις μου, υποτροφια εχω απλα, που σημαινει οτι για καποιο καιρο θα ειμαι στενα με πολλες ωρες διαβασματος κ δουλειας για να βγαλω τα προς το ζην. Προσωπικα δεν με φοβιζει αυτο, πιο πολυ με φοβιζει η στασιμοτητα κ η μιζερια.

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

george_RES

 

χαίρομαι για την επιλογή σου.

Μπράβο!

 

Επέτρεψέ μου, να συμφωνήσω με όσα αναφέρεις.

Αν και δεν έχω πειστεί απολύτως για το θέμα μιζέριας.

Αν ένας δουλεύει, τα δίνει όλα στη δουλειά του - όπως έκανες με τα project- πώς είναι δυνατόν να μιζεριάσει ;

 

Εκτός αν μιζέρια εννοείς την παραμονή σε μισθολογικό επίπεδο 1000ευρώ για μέχρι την ηλικία των 40.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιδερά, NIKOΣΤΡΙ,

 

Αν η κυβέρνηση- ακόμα και με χρεοκοπια - παψει την υποστηριξη των φ/β (ατμομηχανη της ελλαδας) τότε τι θα απομείνει στην Ελλάδα για ανάπτυξη;

 

Με αυτή τη λογική, εκτιμώ ότι ειναι ανερχόμενος τομέας.

 

 

Ποια ανάπτυξη;

Εφόσον από το 2015 και ύστερα η τιμή της Φ/Β kWh, σύμφωνα με την νομοθεσία μας, θα είναι μειωμένη κατά 75% σε σύγκριση με την σημερινή. Μόνο αν καταφέρουμε να αυξήσουμε καμιά 10αριά φορές την σημερινή απόδοση των ηλιακών συστημάτων με συγκεντρωτικά συστήματα, ORC, κλπ.

Αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. Με έναν απλό νόμο τα καταστρέφουν όλα.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για κάποιον ακατανόητο λόγο, δημιουργήθηκε καθώς φαίνεται μία κάποια παρεξήγηση...

Έσβησα τα προβληματικά μηνύματα, και -μολονότι θεωρώ ότι το θέμα έχει καλυφθεί- αφήνω την συζήτηση ανοιχτή.

Προσοχή όμως, δεν σας υποχρεώνει κανείς να συνεχίσετε, αν δεν το θέλετε...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για άλλον ακατανόητο λόγο ο θεματοθετης άλλαξε την σχολή που δήλωνε και με βάση αυτό επιχειρηματολογούσε.

 

Ως τώρα έκανα κάποια δουλειά marketing/economics (αν και ΗΜΜΥ) ...

....

....

Συγχώρεσέ με, αλλά χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω, εσύ είσαι Τ.Ε. και όχι ΑΕΙ (και δη ΕΜΠ). Παίζει ρόλο δυστυχώς.

Δλδ ένας εργοδότης στην αρχή δε προκειται να εδινε 1000 ευρώ σε έναν ΤΕ πρωτο μισθο.

Τέτοια πρόταση μου την έκαναν επειδη ειμαι ΑΕΙ και η εταιρία δίνει μόνο σε ΑΕΙ (κυρίως ΕΜΠ, αν και έχει και πάτρα και ΑΠΘ) προτάσεις εργασίας.

....

 

post-52581-0-56719900-1344864652_thumb.jpg

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ Didonis,

 

Έχω λάβει μεταπτυχιακό τίτλο από το ΕΜΠ (Διαχείριση Παραγωγή Ενέργειας) και πτυχίο ΗΜΜΥ από το ΑΠΘ. Άρα τι από τα δύο δηλώνω στο φόρουμ; Ο ρόλος του moderator απαιτεί τέτοιους ελέγχους;

Γενικά μου αρέσει να δηλώνω ΕΜΠ.

Στην τελική - το ερώτημα του thread είναι: PhD ή εργασία σε Ελλάδα και η επιχειρηματολογία δεν αλλάζει είτε με το ένα είτε με το άλλο.

 

Άνοιξα το thread εξαρχής για να λάβω απόψεις από τα μέλη του.

Δεν είναι όμως αυτός τρόπος να αντιμετωπίζουμε ενα νέο μέλος.

Ναι ,αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν troll.

 

Παραμένω εξαρχής ιδιαίτερα ευγενικός , χωρίς ειρωνείες, χωρίς ύβρεις. Εύχομαι στο εξής είτε το θέμα να κλειδωθεί ή να διαγραφεί - εφόσον

θεωρηθεί ότι δεν προσφέρει κάτι - είτε να συνεχισθεί με πολιτισμένο τρόπο και ευγένεια.

 

Ευχαριστώ για την παρέμβαση του moderation και τα πολύ όμορφα μηνύματα και σχόλια που έχω διαβάσει.

Η βοήθεια των περισσότερων μελών σε αυτό το κρίσιμο για μένα ερώτημα ήταν πολύ σημαντική.

Edited by electro_power
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.