Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχαιολογία-ΕΓΣΑ 87 και μεταφορά με ι.χ για αυτοψία


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Αρχαιολογία-ΕΓΣΑ 87 και μεταφορά με ι.χ για αυτοψία

 

Συνάδελφοι

Υπέβαλα αίτηση με τοπογραφικό εννοείται σε ΕΓΣΑ 87

Έλα όμως που μετά από μερικές μέρες ήρθε ο υπάλληλος αρχ/γίας και ζήτησε να τον μεταφέρω σε οικισμό (εντός σχεδίου 65+65 χλμ) για να κάνει αυτοψία

 

Καλά γιατί να είμαι υποχρεωμένος με δαπάνη-διαδρομή-απασχόληση για κάτι τέτοιο;;

 

Μπορεί κάλλιστα να μπει στο κτηματολόγιο και να βρει σε ποιό ακίνητο θα κάνει την αυτοψία (έχει και το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ 87, με διευθύνσεις πλευρών γειτονικών κλπ-απόσπασμα ορίων οικισμού -οικ τετρ κλπ)

 

Συμπεραίνω λοιπόν ότι αφ' ενός αργούμε να εκσυγχρονιστούμε και να πιάσουμε το γρήγορο πνεύμα των εξελίξεων

και αφετέρου ότι τελευταία μάθαμε όλα να τα φορτώνουμε στον ιδιώτη

 

Εσείς τι γνώμη έχετε…έπρεπε να τον μεταφέρω εγώ;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν έπρεπε, αλλά ως είθισται, αλλιώς θα έπρεπε να περιμένεις ατέρμονα...(με το αντίστοιχο κόστος...)

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεται μετακίνηση ο υπάλληλος για την αυτοψία; Μπορεί να έχεις την καλή πρόθεση να βοηθήσεις και να τον πας (ίσως και για να ξεμπλέξεις μια ώρα αρχίτερα ή για να δείξεις οτι υπάρχει ενδιαφέρον από τη μεριά σου) αλλά το να δηλώσει και μετακίνηση με δικό του μέσο για να την πληρωθεί από το δημόσιο εγώ το θεωρώ τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχαιολογία-ΕΓΣΑ 87 και μεταφορά με ι.χ για αυτοψία

 

Συνάδελφοι

Υπέβαλα αίτηση με τοπογραφικό εννοείται σε ΕΓΣΑ 87

Έλα όμως που μετά από μερικές μέρες ήρθε ο υπάλληλος αρχ/γίας και ζήτησε να τον μεταφέρω σε οικισμό (εντός σχεδίου 65+65 χλμ) για να κάνει αυτοψία

 

Καλά γιατί να είμαι υποχρεωμένος με δαπάνη-διαδρομή-απασχόληση για κάτι τέτοιο;;

 

Μπορεί κάλλιστα να μπει στο κτηματολόγιο και να βρει σε ποιό ακίνητο θα κάνει την αυτοψία (έχει και το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ 87, με διευθύνσεις πλευρών γειτονικών κλπ-απόσπασμα ορίων οικισμού -οικ τετρ κλπ)

 

Συμπεραίνω λοιπόν ότι αφ' ενός αργούμε να εκσυγχρονιστούμε και να πιάσουμε το γρήγορο πνεύμα των εξελίξεων

και αφετέρου ότι τελευταία μάθαμε όλα να τα φορτώνουμε στον ιδιώτη

 

Εσείς τι γνώμη έχετε…έπρεπε να τον μεταφέρω εγώ;

 

Και φαντάζομαι οτι τον ταϊσες και ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει, προσφατα, και λογω οικονομικης κρισης, να περιμενω αυτοψια υγειονομικου υπαλληλου επι σχεδον 2 μηνες!

Ο λογος: δεν υπηρχε κονδυλι βενζινης για το υπηρεσιακο αυτοκινητο!

Αποσταση: 15 + 15 χιλιομετρα!

 

Λιγα χρονια παλιοτερα ειχα πληρωσει ταξι (περα απο το φακελακι!!!!!!) για να μεταφερει υπαλληλο ΟΕΚ για αυτοψια επειτα απο δικη της υποδειξη για να κανουμε γρηγορα τη δουλεια μας!

 

Πρεπει να κανουμε ενα topic για να γραψουμε τις εμπειριες μας για τετοιου ειδους γρηγοροσημα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

Εσείς τι γνώμη έχετε…έπρεπε να τον μεταφέρω εγώ;

 

Μόνο στην περίπτωση που διαθέτεις όχημα με ανατροπή! :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και φαντάζομαι οτι τον ταϊσες και ψάρια!!!

 

Το ψαρι του προκαλει φουσκωμα.

Ενα αστακουδακι 2κιλα τον κερασε.

Link to comment
Share on other sites

δεν τον ρώτησα για το αν παίρνει εκτός έδρας ...ούτε τον τάισα ψάρια κλπ (κατσίκι ίσως ταίριαζε -στο βουνό τον πήγα)

 

αλλά επισημαίνω κυρίως το γεγονός

ότι άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες (αρχ/γίες-Δ.Τ.Υ-Δ. ΑΓΡ. ΑΝΑΠΤ κλπ) δεν εκμεταλλεύονται ή

ότι οι υπάλληλοί τους δεν εκπαιδεύονται σε κάτι πολύ απλό –αυτό της χρήσης των ορθοφωτογραφιών του κτηματολογίου και

γενικά δεν συντονίζονται με κάποιες άλλες υπηρεσίες (βλέπε ΥΠΕΚΑ π.χ) που επέβαλαν στους πολίτες να πληρώσουν τη νύφη αυτοί ίδιοι για κάτι (βλέπε τη χρήση ΕΓΣΑ 87-χωρίς να έχω πρόβλημα με τους φίλους γενικά Α.Τ.Μ) υποσχόμενες μεγάλες διευκολύνσεις τάχα από την χρήση του σύγχρονου προβολικού αυτού συστήματος

 

ενώ στο τέλος με αυτή την πρακτική που συνεχίζεται –σαν να μην άλλαξε τίποτα-από τις άλλες Δ.Υ (και σ’ αυτό φταίνε οι προϊστάμενοι τους) τίποτα από τις υποσχέσεις αυτές (του ΥΠΕΚΑ) δεν τηρείται τουναντίον μάλιστα οι πολίτες ξαναεπιβαρύνονται

 

Δεν είναι κρίμα..

 

(δεν εξετάζω και το γεγονός της τυχόν άσκοπης μετακίνησης-

άσχετα ποιος την πληρώνει, Δημόσιο ή ιδιοκτήτης-

λόγω του εύκολου πλέον γεωεντοπισμού η καλύτερα της γεωαπεικόνισης-

και της από γραφείου κρίσεως της υποθέσεως-χωρίς αυτοψίες κλπ με συντόμευση χρόνων κ.ο.κ )

Link to comment
Share on other sites

δεν τον ρώτησα για το αν παίρνει εκτός έδρας ...

 

Εύκολο...όλες οι μετακινήσεις εκτός έδρας αναρτώνται υποχρεωτικά στο διάυγεια! αν ξέρεις το όνομά του μπες και δες...

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζετε εσείς οι νέοι ...

 

αυτή η ιστοσελίδα http://geodata.gov.gr/geodata/ τι ρόλο παίζει-

 

δεν δίνει καμιά επί πλέον δυνατότητα στις Δημόσιες Υπηρεσίες σχετικές με το θέμα 8-)

 

 

υ.γ ξέχασα να σας γράψω ότι ο υπάλληλος μου ήρθε και από μακριά (άφησα και τη δουλειά μου δηλ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.