Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επίσης τυπικά εξακολουθεί και υπάρχει θέμα με τις εκσκαφές.

Μπορεί το άρθρο 4 παρ. 1β να ήταν 

β. Εκσκαφές, επιχώσεις, επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση.

και τώρα να είναι

β.Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα, επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων

αλλά

εφόσον δεν απαλείφθηκε το "για δόμηση" στους ορισμούς του άρθρου 2 παρ. 23:

Εκσκαφή, Επίχωση ή Επίστρωση είναι οι κατασκευές διαμόρφωσης του εδάφους για δόμηση σε οικόπεδο ή γήπεδο. Εργασίες εκσκαφής, επίχωσης ή επίστρωσης που εκτελούνται για άλλο σκοπό εγκρίνονται από την εκάστοτε αρμόδια αρχή.

 

Αυτό σημαίνει ότι νομικά

πριν

όλες οι εκσκαφές με σκοπό τη δόμηση ήθελαν Αδεια Δόμησης

τώρα

οι εκσκαφές με σκοπό τη δόμηση πάνω από 0,80 μέτρα θέλουν Αδεια Δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, ερωτήσεις :)

Έχω κτίριο με υπόγειο, pilotis, A, Β και στέγη.

Ο φωταγωγός δεν μετράει δόμηση και εφόσον έχει μήκος (απέναντι από παράθυρο του κλιμακοστασίου) μεγαλύτερο από 2μ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον φωτισμό/αερισμό του κλιμακοστασίου.

Αν ο φωταγωγός πάει μέχρι το έδαφος δεν μετρά ούτε στην κάλυψη διότι θεωρείται διαμπερές άνοιγμα.

 

1. Αν τώρα η οροφή της pilotis είναι κλειστή με πλάκα, τότε προφανώς μετρά στην κάλυψη αφού δεν είναι διαμπερές άνοιγμα ή μήπως δεν μπορώ καθόλου να κλείσω τον χώρο κάτω από τον φωταγωγό διότι ο φωταγωγός δεν μετρά στην κάλυψη και δεν μπορεί να γίνει pilotis εκτός κάλυψης κτιρίου; (Αυτό ίσχυε με ΓΟΚ αλλά στον ΝΟΚ δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο)

 

2. Αν είναι σωστός ο παραπάνω συλλογισμός αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω ούτε υπόγειο κάτω από τον φωταγωγό, εφόσον το υπόγειο έχει χρήση αποθηκών μόνο. Αν βάλω κάπου στο υπόγειο την δεξαμενή συλλογής λυμάτων, μπορώ να το επεκτείνω; Αλήθεια τι είναι δεξαμενή συλλογής λυμάτων και τι διαφορά έχει από την δεξαμενή αποχέτευσης;

 

3. Αν θέλω να αφήσω τον φωταγωγό μέχρι το έδαφος, ώστε να μην μετρήσει στην κάλυψη, αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω ούτε υπόγειο κάτω από τον φωταγωγό, εφόσον το υπόγειο έχει χρήση αποθηκών μόνο. Αν βάλω κάπου στο υπόγειο την δεξαμενή συλλογής λυμάτων, μπορώ να το επεκτείνω;

 

Αυτά μόνο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φωταγωγός πάει μέχρι το έδαφος δεν μετρά ούτε στην κάλυψη διότι θεωρείται διαμπερές άνοιγμα.

 

Αν το δεις με τη λογική ότι ... αν πάει ανοικτός μέχρι τη στάθμη του ΔΕ συμμετέχει στον "εισέχοντα" ακάλυπτο, δεν απαντώνται τα ερωτήματα ;

Με 40 εκ. χώμα μπαίνει και στη φύτευση ... το υπόγειο από κάτω και εκτός κάλυψης.

Η δεξαμενή που ρωτάς είναι ο βόθρος.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Α17§6.β για να βγει το υπόγειο εκτός κάλυψης θα πρέπει να έχει τις χρήσεις του Α11§6.θ. 

Και εγώ σκέφτομαι να βάλω την δεξαμενή συλλογής λυμάτων (μία από τις χρήσεις τοα Α11§6.θ) στο υπόγειο (τμήμα αυτού όχι όλο!!!). Θα μπορέσω έτσι να εκμεταλλευτώ την Α11§6.θ;

 

υ.γ. Και εγώ έτσι θεωρώ αλλά σύμφωνα με του ορισμούς, η δεξαμενή αποχέτευσης είναι ο γνωστός βόθρος αλλά γιατί εμφανίζουν και άλλον όρο ( δεξαμενή συλλογής λυμάτων) για το ίδιο πράγμα; Ή μήπως δεν είναι το ίδιο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Α17§6.β για να βγει το υπόγειο εκτός κάλυψης θα πρέπει να έχει τις χρήσεις του Α11§6.θ. 

 

Γιατί περιορίζεσαι στην 6.θ ;

όταν δεν περιλαμβάνονται στην κάλυψη :

17.6.β)      Η επέκταση υπογείων ορόφων με τις χρήσεις που ορίζονται στο άρθρο 11 :

και παρακάτω (TO) :

Οι επεκτάσεις υπογείων χώρων γίνονται αποκλειστικά με βοηθητικές χρήσεις που περιγράφονται στο άρθρο 11. Στην επέκταση υπογείων μπορούν να περιλαμβάνονται θέσεις στάθμευσης, αποθήκες κατοικίας, αποθήκες ειδικών χρήσεων, λεβητοστάσια και μηχανοστάσια, μηχανολογικές εγκαταστάσεις απαραίτητες για τη λειτουργία του ενεργειακού σχεδιασμού του κτιρίου, για τη διαχείριση και εξοικονόμιση νερού, ΑΠΕ, ΣΗΘΥΑ, υδατοδεξαμενές ή δεξαμενές συλλογής λυμάτων ή πισίνας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kan62. Την ΤΟ δεν την είχα διαβάσει επισταμένα :(

Να συνεχίσω τους προβληματισμούς μου όμως :)

Το άρθρο 17§2.ε λέει:

 

ε. Όλοι οι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου πρέπει να προσαρμόζονται στη μορφολογία του εδάφους του οικοδομικού τετραγώνου.

 

Τι εννοεί με αυτό;

Πρέπει να είναι στο ίδιο οριζόντιο επίπεδο; Αυτό σημαίνει πως το υπόγειο στο συγκεκριμένο σημείο πρέπει να είναι 0,40μ χαμηλότερο; Ή μπορεί η φύτευση εκεί να είναι 0,40μ ψηλότερα από το άλλο οικόπεδο (μέσα στο όριο του 1μ)

Φυσικά θα συμμετέχει και στην υποχρεωτική φύτευση (2/3 υποχρ. ακαλ.)

 

υ.γ. Μήπως το ψηρίζω πολύ; 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μιλάει για υποχρεωτικούς (το τι εννοεί είναι άλλο θέμα) ... εσύ είσαι στην περίπτωση 17.3.α.

Δεν είναι κακό το ψείρισμα ... αποφεύγονται επικίνδυνες παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικός ακάλυπτος δεν είναι το 30% (100-70) του οικοπέδου;

Το 17.3.α έχει ισχύ για απορροή ομβρίων όμως... ενώ εγώ θα το σηκώσω 40εκ για να μην υποβιβάσω την οροφή υπογείου....

 

Τελικά αποφάσισα να επεκτείνω το υπόγειο κάτω από τον φωταγωγό και να υποβιβάσω την οροφή του στο σημείο του φωταγωγού κατά 40εκ (πρέπει να υπολογίσω και την προστασία από υγρασία, οπότε θα κατέβει και άλλο)

 

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και την βοήθεια kan62

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τα 40 εκ. σε ζαρτινιέρα και πάνω από την πλάκα του υπογείου, για τη φυσική απορροή των ομβρίων του φωταγωγού δεν γίνονται ;

Παρακαλώ ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.