Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

karavlaxos,

είναι ακόμα στην θέση του ο τιποτένιος που σου πρότεινε εργασία εαν τον ψηφίσεις?Εαν ναι και επειδή τίποτα δεν έκανες, τότε ελπίδα δεν έχεις ως νέος μηχανικός.

Julius Caesar,

bravo σου που μίλησες ανοικτά (ηλεκτρονικά σου δίνω και εγώ το χέρι μου γιατί ηλεκτρονικά μόνο το έκανες και εσύ και όχι πραγματικά),για το βύσμα στο δημόσιο και το σχόλασμα στις 10.00 η ώρα,αλλά εγώ σε ρωτάω τα χρήματα από αυτό το ποινικό αδίκημα επιστράφηκαν στα ταμεία και τιμωρήθηκε παραδειγματικά με χρηματικό πρόστιμο και διασυρμό στα μέσα ενημέρωσης οποιος παρανόμησε τότε?Εεεε δεν θα δεις ρε μεγάλε ελπίδα και ανάπτυξη στον τομέα σου γιατί πολύ απλά παραμένει δελεαστικότερος ο τομέας του δημοσίου με σίγουρο μισθό,μίζα,τεμπελιό και όργια.Υπήρχε σε αυτό το site θέμα με μηχανικό που ήθελε να μπει στο δημόσιο για να ικανοποιεί γκόμενες και να σχολάει στην ώρα του ενώ παραδέχτηκε ότι στο ΕΜΠ πέρασε τα μαθήματα αντιγράφοντας.Είχε μάλιστα και υποστηρικτές.Εεε δεν έχετε ρε ελπίδα ενώ αυτοί πήδα-πήδα-πήδα.

 

Δόθηκαν στην δημοσιότητα τα ονόματα τα τυφλών της Ζακύνθου και το πρόστιμο το καραμπινάτο μαζί με το όνομα αυτού που υπόγραψε αυτά τα εκτρώματα που ειναι ρε?οι εφοριακοί στην Ύδρα μπορούν να ξαναπάνε?Ανοίγω να δω ειδήσεις τον Αύγουστο που ήμουν Ελλάδα και πέφτω πάνω σε αυτή την δικαστικό που βρέθηκε με 700.000 ευρώ στον λογαριασμό της και όταν την ρώτησαν που τα Βρήκε δεν έβγαλε 1 φωνήεν.Και αναρωτιέμαι γιατί ρε γμτ δεν δίνετε σε αυτή την παλιοπο@ταν@ 10 μέρες καιρό να αποφασίσει που στο διά@λ@ βρήκε τα χρήματα και αν δεν το καταφέρει να δώθουν άμεσα(με νέο νόμο και συνοπτικές διαδικασίες παρακαλώ) τα χρήματα στην ανάπτυξη της χώρας μέσω ειδικού ταμείου και αυτή να σαπίσει φυλακή.Έχουν 2.200 κατώτατο μισθό οι δικαστικοί και δεν δέχονται μείωση γιατί τους έχουν ήδη κόψει πολλά.Ρεε επίορκε εκπρόσωπε της δικαιοσύνης το άλλον που τινάζει τα μυαλά του στο σύνταγμα από την πείνα τον σκέφτηκες όταν λές δημόσια αυτές τις μ@λακίες?Δεν δέχεστε να ματ'ωσετε μαζί για να βγείτε από την κρίση που ολοί μαζί δημιουργήσατε και συνεχίζετε παράνομα ο καθένας όπως μπορεί να κοιτάζει την πάρτι του μοναχά.Πάω να πληρώσω την εφορία τον Αυγουστο και πέφτω πάνω σε καυγά διευθύντριας εφορίας με Έλληνα εξωτερικού καλά να είναι το παλiκάρι και την ακούω να του λέει χαμογελώντας "γιατί κύριε διαμαρτύρεστε σε εμας εδώ που μείναμε Ελλάδα και παλεύουμε" ?Ποιο΄ς παλεύει μωρή άχρηστη που έχεις 45δισ πιστοποιημένη φοροδιαφυγή επί χρόνια για κάθε χρόνο και τίποτα δεν κατάφερες?Έχει 47δις τζίρο η εταιρεία που συνεργάζομαι τώρα, ξέρετε τι θα γινόταν εαν οι υπάλληλοι της κατάφερναν ένα χάσιμο με αυτό το ποσό?Όχι φυλακή θα πήγαιναν και δουλειά δεν θα έβρισκαν ποτέ ξανά, αλλά στα τάρταρα θα τους έριχναν οι δικηγόροι σε όλο τον κόσμο αν είχε γίνει τέτοιο φαγοπότι.Ελπίδα με αυτούς τους φίλους,γνωστούς,με αυτά τα πρότυπα και αυτά τα μυαλά δεν έχετε και είναι ανώφελο να δείτε αν την έχει μεγαλύτερη ο πολ. μηχανικος, ο μηχανολόγος η' ο ηλεκτρολόγος γιατί μετά τις αμερικάνικες και τις γερμανικές εκλογές θα κάνει τζιζζζζζ!Δεν υπάρχει σε αυτή την χώρα η δύναμη,η όρεξη το μυαλό και το κουράγιο για αλλαγή.Μετά τον πάτο προσωπικά πιστεύω θα έρθει και ο απόπατος οπότε ναι, θα υπάρξει ανάπτυξη,κανείς άλλος όμως δεν θα φταίει παρά μόνο το μυαλό που κουβαλάμε και η απραξία καθηλωμένοι στα παλιά καλά και συμφέροντα.

Edited by σιδερας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανοίγω να δω ειδήσεις τον Αύγουστο που ήμουν Ελλάδα....

 

Ελπίδα με αυτούς τους φίλους,γνωστούς,με αυτά τα πρότυπα και αυτά τα μυαλά δεν έχετε....

 

φιλικά να είσαι καλά εκεί που είσαι, αλλά άσε την κριτική και την κουλτούρα για εμάς που είμαστε εδώ και τα περνάμε όλα..

 

όσοι είναι έξω απο τον χορό φιλοσοφούν μία χαρά..εμείς ξέρουμε μόνο τι αντιμετωπίζουμε και πόσο ανυσηχούμε για το μέλλον μας..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλικά να είσαι καλά εκεί που είσαι, αλλά άσε την κριτική και την κουλτούρα για εμάς που είμαστε εδώ και τα περνάμε όλα..

 

Ναι, αυτό είναι η μια πλευρά. Η άλλη είναι οτι εκεί που είναι ο σιδεράς ειναι γιατί βαρέθηκε να "τα περνάει όλα" και αποφάσισε να κάνει κάτι.

Μόνο εσύ δηλαδή έχεις δικαίωμα στο να ανησυχείς για το μέλλον σου? Ο σιδεράς δεν έχει συγγενείς, φίλους κλπ? Η μήπως τον θεωρείς ριψασπί? Ή μηπως θεωρείς ότι αυτός διάλεξε την εύκολη λύση ενώ εσύ την δύσκολη? Δεν το κατάλαβα αυτό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο δεν μου αρέσει ποτέ

 

εάν είναι έτσι όπως τα γράφεις θα έγραφε στο πρώτο πληθυντικό

 

το να γράφει κάποιος πού είναι έξω απο την σημερινή επαγγελματική κατάσταση στην ΄χωρα ''δεν έχετε ελπίδα'', μου είναι δύσπεπτο..

 

και στην τελική δεν μ ενδιαφέρουν οι κρίσεις κανενός για την ελπίδα μου..

 

τέσπα το τραβάμε πολύ..απλά δεν είναι timing για φιλοσοφίες

 

 

Μην κανετε διαδοχικα ποστ.

Μην κανετε παραθεση ολοκληρου ποστ.

terry

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

...

Πάω να πληρώσω την εφορία τον Αυγουστο και πέφτω πάνω σε καυγά διευθύντριας εφορίας με Έλληνα εξωτερικού καλά να είναι το παλiκάρι και την ακούω να του λέει χαμογελώντας "γιατί κύριε διαμαρτύρεστε σε εμας εδώ που μείναμε Ελλάδα και παλεύουμε" ?Ποιο΄ς παλεύει μωρή άχρηστη που έχεις 45δισ πιστοποιημένη φοροδιαφυγή επί χρόνια για κάθε χρόνο και τίποτα δεν κατάφερες?

 

φιλικά να είσαι καλά εκεί που είσαι, αλλά άσε την κριτική και την κουλτούρα για εμάς που είμαστε εδώ και τα περνάμε όλα..

 

ΑΝΕΜΟΝΑ, μπας και εσύ εισαι αυτη η διευθύντρια της εφορίας που λεει ο σιδερας? Κουτί ταιρίαζει... :grin:

 

 

Δεν είναι καθόλου φιλοσοφία ΑΝΕΜΟΝΑ αυτά. Με αυτά που λες μπορεί και να επηρεάζεις νεους συναδέλφους στο να κάνουν ενα βήμα στο εξωτερικο, οσοι το έχουν σκέφτονται. Δημιουργείς την εντύπωση ότι η καλύτερη λύση είναι να κάτσεις στην Ελλάδα και να το παλέψεις μέχρι τέλους. ΟΚ, το δέχομαι και αυτό σαν επιλογή, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτοί που αποφάσισαν να φύγουν είναι λιγότερο (ή περισσότερο) δυνατοί, γεναίοι κλπ.

 

Από μέλη του forum που έχουν δουλέψει ή δουλεύουν στο εξωτερικό, σε ένα περιβάλλον σωστό και ανταγωνιστικό, ακούγεται και η άλλη άποψη: δεν είναι κάτι που πρέπει να το φοβάσαι και αν είσαι καλός επαγγελματίας θα προκόψεις.

 

Δεν θα μπω σε δακρύβρεχτα κλισέ για τη ζωή εκτός Ελλάδος, προσωπικό είναι στην τελική, ο καθένας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες. Αλλά και στην τελική, και εσύ που ξέρεις την ιστορία του σιδερά και τον κρίνεις έτσι εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Τουναντίον θα έλεγα να τα μαζέυουμε σιγά σιγά αφού εδώ θα έρθουν ακόμα δυσκολότερες μέρες..εάν διαβάσεις προηγούμενα μου ποστ τ' αναφέρω εξάλλου.Παλεύεις για κάτι που πιστεύεις ότι θα έχει αντίκρυσμα ή τουλάxιστον κάνεις υπομονή μέχρι να βελτιωθεί μια κατάσταση. Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι εκτός ελέγχου.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που αφορά το πόστ του χρήστη ''σιδεράς΄΄ έγραψα ότι δεν μου αρέσει να διαβάζω από άτομα που είναι έξω από τον χορό της παρούσας κατάστασης στην χώρα, προτάσεις όπως: ''δέν έχετε ελπίδα''..

 

Μην αναμασάμε συνέχεια τα ίδια πάντως..καθένας μας σηκώνει τις δυσκολίες του..και αυτοί που εργάζονται έξω γιατί τους λείπουν πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά και όσοι είναι Ελλάδα σε μεγαλύτερο βαθμό αφού ούτε κάν αχνοφένεται σημάδι βελτίωσης στην καθημερινότητα μας.

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την πρώτη ευκαιρία την "κάνω" από Ελλάδα. Και είμαι 30 χρόνια στο επάγγελμα και γνωρίζω καταστάσεις και γνωρίζω πως δουλεύουν οι Ελληνικές και οι ξένες εταιρείες, κατέχοντας ανώτερες θέσεις στα οργανογράμματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Το ΤΕΕ δεν θα έπρεπε να πιέζει ώστε να μειωθούν οι εισακτέοι στα τμήματα μηχανικών;Έχει ξαναειπωθεί αλλά κάθε χρόνο μπαίνουν 700 ΠΜ 900 ΗΜ και η λίστα τελειωμό δεν έχει.. Που θα απορροφηθούν όλοι αυτοί; Στην βαριά βιομηχανία της Ελλάδας, στις μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες και στα πυρηνικά εργοστάσια της Ελλάδας; Αλλά ξέχασα, η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας είναι ο τουρισμός. Πρέπει δηλαδή και η κάθε πόλη να έχει πανεπιστήμιο;( όπως και πολυτεχνείο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

drangover

 

Σωστότατος.Είμαστε πολλοί πλέον κι όλοι τραγουδάμε: Τα όνειρά μου σαν τα πέταλα μιας ΑΝΕΜΩΝΑΣ που τη σκόρπισες φυσώντας σαν να΄σουν χειμώνας...

Edited by Romanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.