Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Aπό 1/10/1986, ποτέ δεν με έχουν προσλάβει μέσω HR ή αγγελίας. Πάντα από γνωριμία.

 

Σωστά, γιατί στην Ελλάδα τουλάχιστον, στον τομέα μας και κυρίως σε κατασκευαστικές, τεχνικά γραφεία, το HR απλά κλείνει τα ραντεβού με τους υποψηφίους αλλά η διαλογή γίνεται από τους μηχανικούς που κάνουν κουμάντο (..ή γνωρίζεις). Σε καμία περίπτωση το HR δεν έχει λόγο και περισσότερο είναι κάτι σαν γλάστρες γι'αυτό το θέμα... Τάδε μου έχει μεταφέρει συνάδελφος που εργάζεται σε 6ης τάξης κατασκευαστική....

Επίσης πρόσφατα από συνέντευξη που πέρασα σε πετροχημική εταιρεία, το ίδιο γίνεται... Ο HRίστας, απλά μου περιέγραψε τη θέση (που μάλλον με μπέρδεψε) με δικά του λόγια ζητώντας συγνώμη που δεν ξέρει περισσότερα!!, και με παρέπεμψε σε δεύτερη συνέντευξη με τον τεχνικό διευθυντή όπου θα μου λύσει όλες τις απορρίες!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού ρωτάτε, να ρωτήσω κ εγώ κάτι λοιπόν για σφυγμομέτρηση:

 

για πόσα λεφτά θα πηγαίνατε σε αξιόλογο έργο σε τριτοκοσμική χώρα?

 

Εξαρτάται πέραν όλων των άλλων, τι εννοούμε ''τριτοκοσμική'' χώρα...!!! Γιατί και η Ελλάδα δυστυχώς τέτοια έχει καταντήσει τρόπον τινά...

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα δεν είναι τριτοκοσμική χώρα και δεν έιναι σωστό να το λέμε Τώρα υπάρχουν κάποιες περιοχές της που θυμίζουν τριτοκοσμικές περιοχές και μια τέτοια σας προσκαλώ να δείτε στα χωριά του καβοντόρο Αλλά συνάδελφοι η χώρα μας δεν έιναι τριτοκοσμική τουλάχιστον με αυτά που βλέπω στην τηλεόραση από τις χώρες του τρίτου κόσμου Είναι λάθος να μεταφέρουμε μια τετοια εικόνα προς τα έξω γιατί στο τελος γυρίζει μπούμεραγκ σε εμάς τους ίδιους και στην δυνατότητα για ανάπτυξη Ακόμα και προβλήματα να υπάρχουν εμείς πρέπει να λέμε ότι η χώρα μας έχει δυνατότητες ανάπτυξης και είναι μαγαζί γωνία αν δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι παράδεισος , που θα ήταν υπερβολή

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά συνάδελφοι η χώρα μας δεν έιναι τριτοκοσμική τουλάχιστον με αυτά που βλέπω στην τηλεόραση από τις χώρες του τρίτου κόσμου

 

Το χειροτερο ειναι οτι η Ελλαδα δεν ειναι τριτοκοσμικη χωρα οσον αφορα στις συνθηκες αλλα οσον αφορα στην νοοτροπια ενος μεγαλου

κομματιου των πολιτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οτι η Ελλαδα δεν ειναι τριτοκοσμικη χωρα οσον αφορα στις συνθηκες αλλα οσον αφορα στην νοοτροπια ενος μεγαλου

κομματιου των πολιτων.

Και είναι ανάγκη να το διαλαλούμε ανά τον κόσμο Εμείς το ξέρουμε δεν χρειάζεται να το συζητάμε να το λύσουμε πρέπει και σε αυτό εμείς οι μηχανικοί πρέπει να είμαστε στην πρωτη γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τριτοκοσμική χώρα δεν είμαστε (από την εξίσωση λείπει η μαζική βαριά εγκληματικότητα που υπάρχει σε Λατινική Αμερική, Αφρική), δευτεροκοσμική είμαστε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλό είναι να γίνει μία εκ νέου ανασύσταση και διαβάθμιση των χωρών με βάση την κοσμικότητά τους.. Να οριστούν οι πρωτοκοσμικές, οι δευτεροκοσμικές, οι τριτοκοσμικές, και νομίζω πως θα πρέπει να προστεθούν και άλλες κατηγορίες, τεταρτοκοσμικές, και πάει λέγοντας. Αν και στη τελική, τζάμπα κόπος αφού η Ελλάδα αποτελεί κατηγορία από μόνη της!! Από που να το πιάσουμε και που να το αφήσουμε!!

 

Τελικά, ελπίδα για τους νέους συναδέλφους υπάρχει;;

 

Ερώτηση: Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση στέλνοντας CV και παίρνοντας τηλέφωνα σε γραφεία και εταιρίες να ανοίξει κάποια πόρτα;

Απάντηση: Κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο ΑΝ δεν υπάρχει γνωστός! Διαφωνείτε πάνω σε αυτό;

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά, ελπίδα για τους νέους συναδέλφους υπάρχει;;

 

Ερώτηση: Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση στέλνοντας CV και παίρνοντας τηλέφωνα σε γραφεία και εταιρίες να ανοίξει κάποια πόρτα;

Απάντηση: Κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο ΑΝ δεν υπάρχει γνωστός! Διαφωνείτε πάνω σε αυτό;

 

Earl, εγώ αυτή την προσωπική και πολύχρονη εμπειρία έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μία τελευταία σκέψη για σήμερα, θετική αυτή τη φορά, εύχομαι γρήγορα η κατάσταση να βελτιωθεί και να ξεπεραστεί το αδιέξοδο (δίχως περαιτέρω αναλύσεις για το πως και το γιατί.. είπαμε τελευταία σκέψη για σήμερα). Να υπάρξει ανάπτυξη, και ανάκαμψη της οικοδομικής δραστηριότητας, που έτρεφε στις δόξες της ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας. Να αλλάξουμε σελίδα και να τελειώσει ο καθημερινός μας εφιάλτης και η αβεβαιότητα για το τι μέλλει γενέσθαι.. Ας μην επεκταθώ για την αβεβαιότητα (αν και θα το ήθελα..).

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά της Ελλάδας με τις τριτοκοσμικές χώρες είναι ότι σε μας υπάρχουν κάποια έργα υποδομής/ κοινής ωφέλειας ως αποτέλεσμα της ΕΕ. Κάποιοι αυτοκινητόδρομοι, αποχετεύσεις, καθαρό νερό (και αυτά όχι παντού). Στη νοοτροπία και στο τρόπο διακυβέρνησης είμαστε ίδιοι με τους αφρικανούς στηριζόμαστε κυρίως στη διαφθορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.