Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Μην το κάνετε αυτό αδικείται την πατρίδα μας Υπάρχει διαφθορά όπως σε όλο τον κόσμο Το κακό εδώ είναι ότι είμαστε γκρινιάριδες και βρίσκουμε δικαιολογίες στο να μην προσπαθούμε παραπάνω . Ακούω συνεχώς γύρω μου από παιδί αυτήν την καραμέλα Η απάντησή μου στο ερώτημα του ποστ 227 είναι ότι αν θέλεις να κάνεις κάτι , το σύμπαν να συμμαχίσει εναντίων σου αν εργαστείς πολύ θα το πετύχεις ή θα πλησιάσεις στην επιτυχία Για πχ αν συνέχιζα σαν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και όχι μηχανικός είμαι σίγουρος ότι τώρα δεν θα ήμουν παλάιμαχος της ομάδας της πόλης μου και μια Αθηναικής , αλλά μεγάλης Α Εθνικής , όχι γιατί ήμουν παικταράς αλλά γιατί αν το αποφάσιζα θα δούλευα πολύ και παρά αυτά που είδα και δεν ήταν αγγελικά όσο ήμουν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

George, είναι αποδεδειγμένο από έρευνες ότι η διαφθορά στην Ελλάδα βρίσκεται πολύ ψηλά...Μην αγχώνεσαι, δεν μας διαβάζει ούτε η Μέρκελ, ούτε η Τρόικα για να έχουμε πρόβλημα. Μεταξύ μας τα λέμε και δεν νομίζω να πέφτουμε έξω. Καλός ή κακώς αυτή είναι η πραγματικότητα..

 

ΥΓ εκτός θέματος. Είμαι σίγουρος πως θα ήσουν πολύ καλύτερος από τον Μανωλά junior (αν έπαιζες άμυνα)....Ταλεντάρα έ?? χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, η συζήτηση βρίσκεται στα εργασιακά και το θέμα είναι συγκεκριμένο.

Μολονότι οι δύσκολες συνθήκες και η έλλειψη ελπίδας μας παρασύρουν σε γενίκευση της κουβέντας, παρακαλώ να περιοριστούμε αυστηρά εντός θέματος. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Να το γενικεύσουμε;

Υπάρχει για τους παλιούς ή τους 5ετίας-10ετίας;

 

Συμφωνώ με τον earl με μία μόνο παρατήρηση. Δουλειά για νέους μηχανικούς μόνο με γνωριμία. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ελπίδα για τους νέους συναδέλφους υπάρχει;;

 

Ερώτηση: Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση στέλνοντας CV και παίρνοντας τηλέφωνα σε γραφεία και εταιρίες να ανοίξει κάποια πόρτα;

Απάντηση: Κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο ΑΝ δεν υπάρχει γνωστός! Διαφωνείτε πάνω σε αυτό;

 

cv στελνεις αν υπαρχει καποια θεση προς πληρωση.

 

αν δεν υπαρχει, δεν νοειται cv...

 

το κρισιμο ερωτημα ειναι:

 

οι μεγαλες κατασκευαστικες εταιρειες (της ελλαδος κατα βαση αλλα και του εξωτερικου) τι ποσοστο πληροτητος εχουν ως προς το ανθρωπινο δυναμικο αυτη τη στιγμη και τι μεγεθους εργα πρεπει να δημοπρατηθουν για να καταστει αναγκαια η αυξηση του ανθρωπινου δυναμικου τους (αρα να νοουνται και τα cv...)?

 

προσωπικη αποψη:

 

keep-calm-who-kidding_large.jpg

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Να το γενικεύσουμε;

Υπάρχει για τους παλιούς ή τους 5ετίας-10ετίας;

 

Συμφωνώ με τον earl με μία μόνο παρατήρηση. Δουλειά για νέους μηχανικούς μόνο με γνωριμία. Τίποτα άλλο.

α) δεν υπάρχει για κανέναν.

β) και για τους παλιούς, ακόμα περισσότερο παίζει η γνωριμία και μόνο αυτή.

 

το κρισιμο ερωτημα ειναι:

 

οι μεγαλες κατασκευαστικες εταιρειες (της ελλαδος κατα βαση αλλα και του εξωτερικου) τι ποσοστο πληροτητος εχουν ως προς το ανθρωπινο δυναμικο αυτη τη στιγμη και τι μεγεθους εργα πρεπει να δημοπρατηθουν για να καταστει αναγκαια η αυξηση του ανθρωπινου δυναμικου τους (αρα να νοουνται και τα cv...)?

 

Είναι υποστελεχωμένες σε επίπεδο εργοταξίων, ως εκεί που δεν παίρνει. Και ποσοτικά σε μηχανικούς και ποιοτικά ως προς τα προσόντα, κατά παράβαση των προδιαγραφών και των ΕΣΥ των έργων. Σε σημείο να τραβάς τα μαλλιά σου. Την κύρια ευθύνη, γι' αυτή την κατάσταση, την φέρουν οι Διευθύνουσες Υπηρεσίες. Κάνουν τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Την κύρια ευθύνη, γι' αυτή την κατάσταση, την φέρουν οι Διευθύνουσες Υπηρεσίες. Κάνουν τα στραβά μάτια.

Η διευθύνουσα υπηρεσία μόνο κέρδος μπορεί να έχει

όταν το έργο είναι σωστά στελεχωμένο. Μήπως πληρώνει αυτή από την τσέπη της για την στελέχωση...

Για ποιο λόγο να κάνει τα στραβά μάτια?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Η διευθύνουσα υπηρεσία μόνο κέρδος μπορεί να έχει

όταν το έργο είναι σωστά στελεχωμένο. Μήπως πληρώνει αυτή από την τσέπη της για την στελέχωση...

Για ποιο λόγο να κάνει τα στραβά μάτια?

Μήπως, λέω το ερώτημά σου περικλείει την απάντηση; Ο όρος (ανεπίσημος αλλά κατ' έθιμο) είναι "για να βοηθηθεί το έργο αλλιώς δεν βγαίνει". Εδώ πριν 3-4 χρόνια, στην Αττική, λειτουργούσαν πάμπολλα εργοστάσια ετοίμου σκυροδέματος χωρίς υπευθυνο Μηχανικό, κατά παράβαση της νομοθεσίας για την λειτουργία τους. Και αυτοί ήταν οι μικροί ... φαντάσου οι μεγάλοι. Κακά τα ψέμματα, για πολλούς η παρουσία μηχανικού είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται. Και τεράστιες ευθύνες σ' αυτό έχουν και Μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Γενοκτονία:

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=163552&catid=13

 

Δε με βλέπω να κάθομαι για πολύ...!!! Ξέρει κανείς τι παίζει με τη φορολογία στις αραβικές χώρες? Ισχύει ότι εκεί δε φορολογούνται τα εισοδήματα? Και αν ναι πως τα δικαιολογούμε στην Ελλάδα???

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δε φορολογούνται τα εισοδήματα. Πληρώνεις εθελοντικά ένα φόρο προς τη μουσουλμανική κοινότητα για τους άπορους και το τζαμί αν θυμάμαι καλά από αυτά που μου έχει πει φίλος Άραβας.. Κυρίως για τους Άραβες αυτό. Τώρα για Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά καλύτερα να μη μάθουν ότι βγάζεις λεφτά δουλεύοντας έξω. Τους έχω ικανούς να εισάγουν φόρο "διατήρησης διαβατηρίου"... :???:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.