Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση νέου προκάτ


yian

Recommended Posts

Δεν σας καταλαβαίνω με το ΙΚΑ. Αν είναι αποδεδειγμένα προκατ (τιμολόγιο - συμφωνητικό) ισχύει ο πινακας 2 . Το 30*1,35 είναι πινακας 1 .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξέρω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις

έπρεπε ο ιδιοκτήτης να πάει στο ΙΚΑ πιο μπροστά (πριν την εγκατάσταση της οικίας) να δηλώσει ότι είναι προκατασκευασμένο και στο τέλος τιμολόγιο και υ.δ του πωλητή κλπ

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις

έπρεπε ο ιδιοκτήτης να πάει στο ΙΚΑ πιο μπροστά (πριν την εγκατάσταση της οικίας) να δηλώσει ότι είναι προκατασκευασμένο και στο τέλος τιμολόγιο και υ.δ του πωλητή κλπ

αν δεν κάνει αυτά ο ιδιοκτήτης τότε το ΙΚΑ δεν το αποδέχεται ως προκατασκευασμένο και επιβάλει τα πρόστιμα όπως περίπου χονδρικά υπολόγισα (χωρίς να μπορεί να υποβάλλει ΑΠΔ)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν την ισχύ του 4014 είχα ακριβώς τέτοια περίπτωση (από μήνυση αστυνομίας και έκθεση αυτοψίας πολεοδομίας) και το ΙΚΑ το δέχτηκε εκ των υστέρων ως προκατ με πινακα 2 και προσκόμιση τιμολογίου και συμφωνητικού.

 

Οπότε λόγω του φαινομένου της πολυερμηνείας από περιοχή σε περιοχή καλό είναι να ερωτηθεί το τοπικό κατάστημα ΙΚΑ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Avgoust

το θέμα αυτό είναι παρόμοιο με εκείνο

που όταν κάποιος οικοδόμος (με ελάχιστα ένσημα 600-δηλ με εμπειρία μιας τριετίας) ανεγείρει την πρώτη κατοικία του

 

ο σχετικός νόμος του ΙΚΑ σε αυτή την περίπτωση λέει ότι δικαιούται μείωσης ενσήμων του πίνακα 3 κατά 30%

 

Σαν απαραίτητη προϋπόθεση όμως θέτει την απ' αρχής (πριν την έναρξη) δήλωση του ιδίου ότι θα θα κάνει χρήση

αυτής της διάταξης (μάλιστα κάπου σε μια διάταξη του, λέει ότι αυτό γίνεται προκειμένου να δύναται το ΙΚΑ να κάνει το σχετικό

έλεγχο απασχόλησης του)

 

τώρα και σε μένα δηλ σε πελάτες μου το ΙΚΑ σε αυτό 2-3 φορές έκανε την πάπια ..Πως; δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι ούτε μέσον έβαλα ούτε λάδωσα κανέναν. Πήγα τους είπα κύριοι το αυθαίρετο είναι Προκάτ υπάρχει τιμολόγιο αγοράς και μου είπαν ΟΚ φέρε και το συμφωνητικό και πίνακα 2. Ετσι απλά.

Οπότε ο συνάδελφος , έχοντας αυτά κατά νου ας πάει να ρωτήσει στο τοπικό κατάστημα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

το αυθαίρετο είναι προκάτ, οκ πίνακα 2. Ο πίνακας 2 όμως περιλαμβάνει και τις οποιεσδήποτε εργασίες για το προκάτ? πχ εκσκαφές, επιχώσεις, θεμελίωση-ξυλότυπος σκυροδέτηση- κατασκευή στεγανού βόθρου κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.