Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

από το PDF του κατασκευαστή ποιόν βαθμό απόδοσης πέρνετε? αυτόν για 30% ή για 100% Και πώς γνωρίζετε την ισχύ του λέβητα? εγώ όσους επιτοίχιους λέβητες έχω δει, κανένας δεν είχε πάνω ταμπελάκι με την ισχύ του. Και το PDF που βρίσκω είναι για όλες τις κατηγορίες του συγκεκριμένου λέβητα, οι οποίες έχουνε και διαφορετικό βαθμό απόδοσης!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να δεις ποιος τυπος λεβητα ειναι οταν κανεις την αυτοψια?

Συνηθως 24αρια μηχανακια βαζουν.

Η αποδοση ειναι για full load, Τουλαχιστον εγω αυτη λαμβανω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μπορώ να δώ! εκτός αν πάω με κατσαβίδια και αρχίσω και ξεβιδώνω την πρόσοψη και βρώ κάνα αυτοκόλλητο μέσα!! Συμφωνώ ότι παίρνουμε τον β.α. για 100% !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ, ποιο αυτοκολλητο?

Στην προσοψη θα γραφει τουλαχιστον τη μαρκα του.

Τραβα το μια φωτογραφια και δες στο internet απο φωτογραφιες ποιος τυπος ειναι...

Αν και δε μου χει τυχει no name λεβητας εμενα ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατηγορία διατάξεων των επίτοιχων (που δεν είναι τοπικοί, αλλά αντιμετωπίζονται σαν τέτοιοι); Δ εφόσον δεν έχουν αντιστάθμιση;

 

Φίλε Kostas K,

 

Οι επιτοίχιοι λέβητες φυσικού αερίου εντάσσονται πάντα στην κατηγορία Γ αυτοματισμού και όχι στη Δ. Ανεξάρτητα από το τι κυκλοφορητή έχουν, λόγω κατασκευής (έχουν εσωτερικά δικό τους σύστημα αντιστάθμισης).

Link to comment
Share on other sites

Δική τους αντιστάθμιση έχουν, μόνο αν γίνει προσθήκη των απαιτούμενων διατάξεων αυτοματισμού. Η συντριπτική πλειονότητα είναι άνευ αντιστάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kostas K,......Ανεξάρτητα από το τι κυκλοφορητή έχουν, λόγω κατασκευής (έχουν εσωτερικά δικό τους σύστημα αντιστάθμισης).

Στον επίτοιχο λέβητα φ.α., από τη στιγμή που χρησιμοποιείται για τη θέρμανση μιας μόνο ιδιοκτησίας και σε ένα μόνο επίπεδο ή να το πω αλλιώς, σε συνδυασμό με μια μόνο αυτονομία, τι ρόλο παίζει ο τύπος του κυκλοφορητή; Σε τέτοια περίπτωση δεν βλέπω να έχει νόημα η χρήση κυκλοφορητή μεταβλητού σημείου λειτουργίας, παρά μόνο αν συνδυάζεται με θερμοστατικές κεφαλές στα θερμαντικά σώματα.

Ως προς τα της αντιστάθμισης, συμφωνώ με τον nickmmech.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιτοιχοι λεβητες φυσικου αεριου ειναι κατηγοριας αυτοματισμων Δ

ΜΟΝΟ αν εχουν καποια διαταξη αυτοματισμου ξεχωρα απο τη μοναδα μπορει να θεωρηθει Γ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα, ειναι η πρώτη μου επιθεώρηση σε κτιριο με λεβητα φυσικού αερίου ο οποιος δεν ειναι επιτοιχος για μια μονο ιδιοκτησια αλλα έχει δικτυο διανομης σε 5 διαμερσματα. Σχετικά με το δικτυο διανομης θα θεωρησω οτι ειναι >20% εξωτερικο η οχι; Γνωριζω δεν ειμαι στο απολυτα σωστό τοπικ αλλα δε βρηκα κάτι σχετικοτερο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στον επίτοιχο λέβητα φ.α., από τη στιγμή που χρησιμοποιείται για τη θέρμανση μιας μόνο ιδιοκτησίας και σε ένα μόνο επίπεδο ή να το πω αλλιώς, σε συνδυασμό με μια μόνο αυτονομία, τι ρόλο παίζει ο τύπος του κυκλοφορητή; Σε τέτοια περίπτωση δεν βλέπω να έχει νόημα η χρήση κυκλοφορητή μεταβλητού σημείου λειτουργίας, παρά μόνο αν συνδυάζεται με θερμοστατικές κεφαλές στα θερμαντικά σώματα.

 

Φιλικά να σημειώσω ότι η "αντιστάθμιση" μπορεί να επιτευχθεί και με ρύθμιση της παροχής με σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής.

Άρα ο κυκλοφορητής -inverter έχει νόημα και σε περίπτωση μίας μόνο ιδιοκτησίας (και χωρίς θερμοστατικές κεφαλές)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.