Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισόγειος κλειστός χώρος στάθμευσης-ανεξάρτητη ιδιοκτησία σε πολυκατοικία


Recommended Posts

Συνάδελφοι χαιρετώ..

Έχω την εξής περίπτωση:

Κλειστή θέση στάθμευσης ~65 τ.μ η οποία είναι Ανεξάρτητη ιδιοκτησία στο ισόγειο πολυκατοικίας η οποία έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα. Η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο είναι ~320τ.μ.

 

Συμφωνείτε με τα παρακάτω για τον υπολογισμό του προστίμου;

α) ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ: OXI --> x 1,0

β) Βοηθητικός χώρος: NAI --> x 0,5

γ)Υπέρβαση δόμησης: 65/320 <50% --> x 1,0

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Ρ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Αλλαγή χρήσης. Παίζετε για ΟΧΙ

2. Κύριος Χώρος

3. α. Αν τα m2 του Parking στην πυλωτή, δεν προσμετρούσαν στον σ.δ., τότε συμφωνώ.

β. Αν όμως προσμετρούσαν , τότε τσεκάρεις "ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ"

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

H αυθαιρεσία ορίζεται ως "Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κλειστή θέση στάθμευσης σε χώρο κατοικίας".

Το πρόστιμο αυτής θα υπολογιστεί ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι, διευκρινίζω ότι κατά την άδεια (2006) ο χώρος δεν προσμετράται στον σ.δ. , είναι στο ισόγειο αλλά το κτίριο δεν έχει Pilotis.

Όσον αφορά το β)

Υπέθεσα ότι επειδή η αρχική χρήση ως κλείστή θέση στάθμευσης δεν μετρά στον σ.δ. σημαίνει ότι είναι κατά την άδεια βοηθητικός χώρος, και γιαυτό θεώρησα x0,5.

Το λάθος στην σκέψη μου είναι ότι (κατά την άδεια) ενώ δεν μετρά στο σ.δ. δεν σημαίνει ότι είναι βοηθητικός χώρος αλλά είναι κύριος χωρίς σ.δ.? ...και επεκτείνω την σκέψη μου δηλαδή αν η θέση στάθμευσης ήταν στο υπόγειο θα ήταν βοηθητικός χώρος χωρίς σ.δ. αλλά επειδή είναι στο ισόγειο είναι κύριος χώρος χωρίς σ.δ.?

 

Συγχωρέστε με για την ελλιπή γνώση μου σε ΓΟΚ/ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟ

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Ρ.
Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς τι ήτανε αλλά σε τι μετατρέπεται.Αφού γίνεται κατοικία είναι κύριος χώρος και σαν τέτοιος θα υπολογιστεί το πρόστιμό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι έχω ανεξάρτητη ιδιοκτησία- κλειστή θέση στάθμευσης σε πυλωτή, και διάβασα επίσης για μια απόφαση του Άρειου πάγου περί κατάργησης του δικαιώματος των ιδιοκτησιών τέτοιων χώρων.

Τακτοποιείται ο χώρος αυτός που δεν έχει μεν αλλάξει χρήση αλλά έχει μετατοπιστεί και προεκταθεί αυθαίρετα στο προκήπιο της πολυκατοικίας; Αν ναι χρειάζεται συναίνεση;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, ναι μπορεί να τακτοποιηθεί και βεβαίως απαιτείται συναίνεση του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η κλειστή θέση στάθμευσης.

Η νομοθεσία κάτι προβλέπει για χώρους που κατασκευάστηκαν σε pilotis, ξαναδιάβασε την νομοθεσία γιατί κανείς δεν θυμάται αν πάει για κύριας 100%.

Παρεπιπτόντως θυμάμαι το μάτι μου κάτι είχε δει για χώρους pilotis.

Αλλαγή χρήσης δεν βάζεις, εφόσον κατοικίες αποτελούν την πολυκατοικία, και ο χώρος μετατράπηκε πάλι σε κατοικία.

Υπέρβαση δόμησης: ναι και ο υπολογισμός σωστός!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι χαιρετώ..

Έχω την εξής περίπτωση:

Κλειστή θέση στάθμευσης ~65 τ.μ η οποία είναι Ανεξάρτητη ιδιοκτησία στο ισόγειο πολυκατοικίας η οποία έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα. Η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο είναι ~320τ.μ.

 

Συμφωνείτε με τα παρακάτω για τον υπολογισμό του προστίμου;

α) ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ: OXI --> x 1,0

β) Βοηθητικός χώρος: NAI --> x 0,5

γ)Υπέρβαση δόμησης: 65/320 <50% --> x 1,0

Καλημερα,

Επανερχομαι στο αρχικο μηνυμα του συναδελφου γιατι εχω κι εγω μια αντιστοιχη περιπτωση και τελικα δεν εχω βγαλει σαφες συμπερασμα πως πρεπει να προχωρησω...Κλειστος χωρος σταθμευσης, αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια σε ισογειο πολυκατοικιας εχει γινει κατοικια. Θα υπολογισω αλλαγη χρησης με ΥΔ Κυριων χωρων? Και σαν χρηση θα βαλω Υπηρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.