Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Αυξήσεις φωτιά στις εισφορές μας στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (προσέξτε.......από 1-1-2012...........οπότε έρχονται και αναδρομικές εισφορές!)

Διαβάστε ΕΔΩ τη σχετική απόφαση της υπ' αριθ. 193/23-8-2012 συνεδρίασης του Δ.Σ. του ΕΤΑΑ.

 

Η νέα αυξημένη συνδρομή για "νέους ασφαλισμένους" (μετά το 1993) θα φτάσει:

1. Ασφαλισμένοι κατηγορίας 5 έως 8 χρόνια: 2538,60 ευρώ το εξάμηνο (423,10 ευρώ το μήνα)

2. Ασφαλισμένοι κατηγορίας 8 έως 11 χρόνια: 2998,56 ευρώ το εξάμηνο (499,76 ευρώ το μήνα)

3. Ασφαλισμένοι κατηγορίας 11 έως 14 χρόνια: 3457,14 ευρώ το εξάμηνο (576,19 ευρώ το μήνα)

4. Ασφαλισμένοι κατηγορίας 15 και άνω χρόνια: 3896,22 ευρώ το εξάμηνο (649,37 ευρώ το μήνα)

Για τους "παλιούς ασφαλισμένους" (προ 1993) θα φτάσει 2310,60 ευρώ το εξάμηνο (385,10 ευρώ το μήνα)

 

Σας παραθέτω και το σχετικό πίνακα με τις αυξήσεις ανά κατηγορία:

 

pinakasz.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή μετά το ραβασάκι του Σεπτεμβρίου, να περιμένουμε το νέο με τα αναδρομικά;

 

Μου φαίνεται ότι μας θέλουν τσοπάνηδες και αγρότες.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αγαπητέ Ilias

πρώτα την καλημέρα μου

 

εγώ που βγαίνω σύνταξη φέτος (και θα την εισπράξω μετά από 14-14,5 μήνες)

στα έξοδα μου του 2013 να υπολογίσω και κάνα 2.5 χιλ ευρώ για το ΤΣΜΕΔΕ :???:

Link to comment
Share on other sites

στα έξοδα μου του 2013 να υπολογίσω και κάνα 2.5 χιλ ευρώ για το ΤΣΜΕΔΕ

 

Στο ταμείο νομικών (με μικρή επιφύλαξη) γίνεται συμψηφισμός των τελευταίων δόσεων με το εφάπαξ. Μήπως υπάρχει και σε εσένα αυτή η δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αγαπητέ Ilias

πρώτα την καλημέρα μου

Καλημέρα.....................................τι να σου πω και τι να σου απαντήσω!

Θα εξαφανιστούμε ως κλάδος, πολύ απλά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο νέος κλάδος ανεργίας ΟΑΕΔ τι είναι?

Θα πληρώνουμε και για τους άλλους τώρα? Γιατί οι πλειοψηφία από εμάς δεν αφορά τον ΟΑΕΔ, δεν μπορούμε να μπούμε ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

καλα να παθουμε!!!!!!αυτα μας αξιζουν..!!!!!!

να δω τωρα πως θα πληρωνουν οι αεριτζηδες που παιρνουν 50 ευρω για ενα ΠΕΑ.....500 για ενα αυθαιρετο και 100 ευρω για μια βεβαιωση......ΑΙΣΧΟΣ......

και μια ερωτηση η ειδικη προσαυξηση ειναι προαιρετικη ετσι δεν ειναι??

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ντακσι μωρέ πως κάνετε έτσι...

Απλά οι της 3ης κατηγορίας θα έχουν μία αύξηση 48%, της 4ης 71% κ.ο.κ.

Εσείς που δουλεύετε με μπλοκάκι δεν πήρατε αύξηση φέτος;

Εσείς που δουλεύετε ελεύθεροι δεν είδατε τις δουλειές σας να αυξάνουν, άρα και ο τζίρος;

 

Επίσης σκεφτείτε, ότι μπορεί αυτά τα λεφτά να σας τα παίρνουν αναγκαστικά, αλλά από το φόρο που προκύπτει να πληρώσετε έχετε έκπτωση 10%.

Τώρα το γεγονός ότι φορολογείστε για αυτά τα λεφτά χωρίς να τα έχετε βάλει στην τσέπη, αφού σας τα ζητούν αναγκαστικά, είναι μία λεπτομέρεια που δεν έχει μεγάλη σημασία.

 

Όχι..., εγώ είμαι χαρούμενος.

 

Πέρα από τις μαλακίες που λέμε για να το καταπιούμε:

Ένα ταμείο με απόθεμα, με τράπεζα κτλ, το κατάντησαν μέσω κουρέματος να πέσει στα βράχια.

Μικρό, ελάχιστο ληθαράκι, έβαλαν και μερικοί από εμάς που:

αγόραζαν γυαλί για τον ήλιο με συνταγή για μυωπία,

έγραφαν φυσικοθεραπείες αλλά έκανε αποτρίχωση η έτσι τους για να τη χαίρονται το βράδυ (ελπίζω μόνο οι ίδιοι)

κτλ

κτλ.

Τώρα θα μου πεις, καλά αυτοί μέσα σε μια νύχτα πήραν τα αποθεματικά και τα έκαναν ομόλογα και σε μία επόμενη τα κούρεψαν, εσένα το μπικίνι σε πείραξε;

Δίκιο έχετε, αλλά και αυτά είναι σημεία της ασυδοσίας. Υπήρχαν και δικοί μας, που όσο μπορούσαν να βάλουν χέρι έβαζαν....

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.