Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

απλως ρε παιδια ,αν δεν εισαι μεγαλομηχανικος ειναι αδυνατον να πληρωσεις..........ειναι αδυνατο...

νομιζουν οτι επειδη ισως 500-700 εχουν τζιρους μεγαλους οι υπολοιποι 99000 ειμαστε πλουσιοι......

 

πρεπει το αυτονοητο να εχεις δικαιωμα να διαγραφεις προσωρινα αν κλεισεις βιβλια να ισχυσει και για εμας......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε sundance έχεις δίκιο. όντως μίλησα γενικόλογα γιατί σε λίγες γραμμές προσπάθησα να πώ αυτά που με απασχολούν μια ζωή! Κ έγώ τσαντίζομαι κ τρελαίνομαι με το να πληρώνει ο 3ετής μηχανικός όσα κ ο 20ετης αλλά δεν θεωρώ αυτόν υπεύθυνο ούτε ένοχο. Απλά δούλεψε σε μια εποχή που ο καπιταλισμός έδινε ( για να τα πάρει στο πολλαπλάσιο αργότερα) ενώ εμείς τύχαμε σε περίοδο "κρίσης". Οι οικονομικές επιβαρύνσεις, που λές και εσύ, και για να μην ξεφεύγω τελείως απο το θέμα που ασχολούμαστε δεν προκαλούνται απο τον παλαιό μηχανικό αλλά είναι αποτέλεσμα σχεδιασμένης πολιτικής κατα τη γνώμη μου. Με το κούρεμα των ομολόγων κάποιο κομμάτι του κεφαλαίου καταστράφηκε και κάποιο ωφελήθηκε (προφανώς τραπεζικό) . Τη χασούρα αυτή θα την πληρώσεις εσύ και εγώ. Εαν σε ενοχλεί αυτό (όπως και όλες οι υπόλοιπες αδικίες) κάνε τις επιλογές σου. Η΄ γίνε και εσύ Soros -ιδιοκτήτης fund- μεγαλοτραπεζίτης ή πάρε την κατάσταση στα χέρια σου κ άλλαξε το σύστημα στο οποίο ζείς. Ωστόσο αν διαλέξεις το πρώτο κανείς δεν σου εξασφαλίζει οτι στο τέλος πάλι δεν θα καταστραφείς...και θα βρίζεις τους παλαιούς... fund manager που τα κονόμησαν και τελικά την πληρώνεις εσύ!!!

 

 

Και στην τελική δεν διαφωνώ στην αδίκία (συνάδελφε SILENT ARROW) αλλά στον ένοχο. Και σε καμία περίπτωση δεν είναι ο παλαιός μηχανικός ή ο δημόσιος υπάλληλος κλπ.

Edited by christos7
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχουν τα fund τωρα ειναι αλλο θεμα!!! αστα καλυτερα στην ακρη...

 

εδω μιλαμε για τσμεδε και εισφορες.

 

και επειδη οι εισφορες που επιβαλλει ΕΧΟΥΝ διαβαθμισεις, αυτες πρεπει να υποκρυπτουν καποια λογικη.

 

αν καποιος εχει την καλοσυνη, ας μου την ΕΞΗΓΗΣΕΙ. (εννοω τις διαβαθμισεις μεταξυ προ και μετα 93)

 

επισης επειδη ερχεσαι στα λογια μου, να μην ρωτησω τι εκανε ο παλιος μηχανικος οταν τα λεφτα του πηγαν στην τραπεζα αττικης...

 

αλλα βλεπετε το τσμεδε πρεπει να καλυψει και την αμκ, για να μην καταντησει να εχει κουρελοχαρτα.

 

ο νεος μηχανικος συναδελφε δεν εχει πολλες επιλογες...μονο να φυγει απο την χωρα...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

παιδια είναι διασταυρωμενη κ έγκυρη η πηγή?δεν βλέπω ουτε υπογραφές ουτε σφραγίδες.κάτι ανάλογο είχε δημοσιευθει πριν ενα χρονο για αυξήσεις 100% στις οικοδομικες άδειες εδω στο φορουμ αλλα τελικα δεν ισχυσε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όχι να το "παινευτούμε" αλλά είμαστε η πιο κακο-οργανωμένη ομάδα επαγγελματιών που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα!Καμία οργάνωση,καμία αλληλεγγύη,καμία διαμαρτυρία για τίποτα!!Παλιοί που θυσαύρισαν ή τα έχασαν όλα,νέοι που είναι ανεργοι ή φυτοζωούν ή μεταναστεύουν..όλοι μονάδες και πονεμένες ή μη ιστορίες...αν το κατέβασμα του συστήματος του 4014 από το ΤΕΕ είναι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε σαν κλάδος από το υποτιθέμενο συντονιστικό μας όργανο..ευχαριστώ πολύ!!Πρέπει να έχουν πανικοβληθεί όλοι με τη δύναμη μας..

Έχετε ακούσει πολλές ιστορίες αλληλουποστήριξης συναδέλφων όπως πχ μηχανικού πολεοδομίας-ελεύθερο επαγγελματία μηχανικο??μηχανικοί δημοσίων έργων σε δημοπρασία??και αν υπάρχουν παραδείγματα θα είναι μεμονομένα..εδώ ανοίξαν υποτίθεται οι αμοιβές και στο μήνα πάνω άρχισαν οι κανιβαλισμοί...

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας..παλιοί-νέοι-μελλοντικοί μηχανικοί!!

Και αν ποτέ γίνει κάποια μορφή μαζικής αντίδρασης θα πετάξουν πάλι τυράκια 3843-4014 κτλ..και θα πάμε όλοι να το φάμε!

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος αλλά για να το κολλήσω στο θέμα μας οι εισφορές θα μεγαλώνουν και θα γίνονται όλο και πιο άδικες και εμείς όλοι οι εγκλωβισμένοι θα κάνουμε κουβέντες..

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το νέος μηχανικός-παλιός μηχανικός με την ευρύτερη έννοια...

Πχ ένας φρέσκος πληρώνει 975 το εξάμηνο, ένας 5ετίας 1516 το εξάμηνο...Ενας πιο πάνω (από δω και πέρα δεν το έχω...) κάπου 1800? και μετά χάνεται η μπάλλα. Το θέμα είναι οι εισφορές να είναι ανάλογες των εισοδημάτων. 45άρης μηχανικός άνεργος τι είναι? 40άρης? Παλιός? Δηλαδή ας φρόντιζες να είχες να πλήρωνες ένα πράγμα? Εγώ πχ είμαι ανω 5ετίας αλλά δεν έχω να πληρώσω 1516. Πρέπει να καταδικαστώ επειδή δεν μου'κατσε από τα 24-25 να κάνω καριέρα?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται τώρα (τυχαίο φυσικά) και που όσο πιο κοντά είναι το ΜΜΕ (κρατικά, MEGA) στο καθεστώς, τόσο περισσότερο την πρoέβαλλε (κι αυτό τυχαίο), υπάρχουν τεράστια ποσά από τη φοροδιαφυγή Ε.Ε. Γιατί έχω μια αίσθηση εβραίου στη ναζιστική Γερμανία;

bb7, ο καλώς εννοούμενος συνδικαλισμός πετυχαίνει όταν αντιπροσωπεύει ομάδες με ομοειδή χαρακτηριστικά. Βλέπε φαρμακοποιοί, ταξιτζήδες. Ένας μηχανικός ΔΥ με έναν ΕΕ, σαφώς και έχουν διαφορετικές μοίρες. Γι' αυτό και το ΤΕΕ δεν είναι κατάλληλο. Χρειάζεται φορέας μόνο για τους ΕΕ μηχανικούς.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.