Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

το γνωστο παραμυθι περι μισθωτων και ΔΥ που πληρωνουν μονο φορους...............

 

ρε παιδια και δημοσιογραφοι , των ΜΜΕ, το 90% των μηχανικων παρακαλαμε να ειμαστε μισθωτοι των 1000 ευρω καθαρων.......αλλα μας κανουν επαγγελματιες του μπλοκ, και ας ειμαστε ουσιαστικα μισθωτοι....

 

που ζειτε;;;;;;;

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια ολα και σωστα. Τι κανουμε ειναι το θεμα?

Είμαι 56 χρονών, άνεργος, προσωρινός Εν. Επ. και νομίζω βρήκα τη λύση

Διαγραφή από ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ (μαύρα ΠΕΑ αν τυχαίνουν) και αυτασφάλιση στο ΙΚΑ με κουπόνια (σαν νοσοκόμα της μαμάς μου, καθαρίστρια σκάλας κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται τώρα (τυχαίο φυσικά) και που όσο πιο κοντά είναι το ΜΜΕ (κρατικά, MEGA) στο καθεστώς, τόσο περισσότερο την πρoέβαλλε (κι αυτό τυχαίο), υπάρχουν τεράστια ποσά από τη φοροδιαφυγή Ε.Ε. Γιατί έχω μια αίσθηση εβραίου στη ναζιστική Γερμανία;

bb7, ο καλώς εννοούμενος συνδικαλισμός πετυχαίνει όταν αντιπροσωπεύει ομάδες με ομοειδή χαρακτηριστικά. Βλέπε φαρμακοποιοί, ταξιτζήδες. Ένας μηχανικός ΔΥ με έναν ΕΕ, σαφώς και έχουν διαφορετικές μοίρες. Γι' αυτό και το ΤΕΕ δεν είναι κατάλληλο. Χρειάζεται φορέας μόνο για τους ΕΕ μηχανικούς.

Δεν υπονόησα κάτι σε συνδικαλισμό και σε συμφέροντα ανάλογα με ΔΥ και ΕΕ..αλλιώς θα ανέφερα περιστατικά περί παραιτήσεως του Β αντιπροέδρου του ΤΕΕ της ΕλεΜ και άλλα ωραία που μαθαίνω από συναδέλφους που έχουν φρικάρει στις ολομέλειες του ΤΕΕ..Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι η παντελής ανοργανωσιά μας ακόμα και στο ληστρικό καθεστώς του ΤΣΜΕΔΕ που συζητάμε εδώ να αυξάνουν εισφορές στους επίσημα άνεργους πλεον μηχανικούς και εμείς να ασχολούμαστε με όοοοολα τα άλλα σαν ΜΟΝΑΔΕΣ επαναλαμβάνω και όχι σαν συνολικά θιγμένοι επαγγελματίες!Και οι εμποροβιοτέχνες δεν έχουν όλοι ομοειδή χαρακτηριστικά αλλά κάτι κάνουν..Εμείς ασχολούμαστε με ειδικότητες,ΑΕΙ-ΤΕΙ,επαγγελματικά δικαιώματα και πολλά πολλά άλλα βλέποντας μόνο δέντρα και κανένα δάσος!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος sundance έχει δίκιο όσον αφορά τον διαχωρισμό των μηχανικών προ 93 και μετά το 93 παλιό νέο ασφαλιστικό και δεν ξέρω με ποια λογική έγινε αυτός ο διαχωρισμός , ακούγεται πάντως εδώ και 15 χρόνια περίπου , δεν συμφωνώ όμως με την λογική της επίθεσης σε παλιότερους συναδέλφους , η βαθύτερη αιτία του προβλήματος είναι ότι το ΤΕΕ ήταν και είναι απών από όλες αυτές τις διεργασίες που γινόντουσαν εδώ και 15 χρόνια διότι και εμείς ειμασταν απόντες από τις διαδικασίες αυτές σαν ελεύθεροι επαγγελματίες αρκεί βεβαίως να ρίξει κάποιος μια ματιά στην εκπροσώπηση που έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες στα εκλεκτορικά όργανα του ΤΕΕ , όλοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι που προφανώς δεν πρόκειται να μας υποστηρίξουν διότι για αυτούς οι ασφαλιστικές εισφορές είναι πληρωμένες από το κράτος ., καμία αύξηση επομένως δεν δικαιολογείται είτε για παλιό είτε για καινούργιο . Julius Caesar αυτό είναι το πρόβλημα το ΤΕΕ δεν εκπροσωπεί πλέον τους ελεύθερους επαγγελματίες με τα τόσα βαριά προβλήματα , απαιτείται η εκπαραθύρωση του υπάρχοντος κατεστημένου από το ΤΕΕ που έχουν δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και δεν ξέρουν πως βγαίνει το μεροκάματο στα χρόνια της χρεωκοπίας . αυτό γίνεται μέσω εκλογών όπου οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν πατάνε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα στο δια ταύτα, εγώ με 7 χρόνια ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ πάω στην '2η κατηγορία 5 - 8 χρόνια' με ''μπιλιετάκι'' 2.538,60 €/εξάμηνο και τον Ιούλιο του 2014 πάω στην 3η κατηγορία?

Με το τωρινό ειδοποιητήριο που ήρθε 1.962,27 (πέραν του να βρω λεφτά να το πληρώσω...), τι κάνω? Αναμένω και συμπλήρωμα κανά 500άκι? Ή μήπως παραπάνω λόγω αναδρομικής αύξησης από 01/01/2012 ή από 01/07/2011? Έχει ακουστεί τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Από 01/07/2011 θα πρέπει να πληρώνεις αυτά που γράφει ο ilias στην πρώτη ανάρτηση για "νέος" 2η κατηγορία.

Δες το 2ο εξάμηνο του 2011 και τα 2 του 2012, τι πλήρωσες, πόσο έπρεπε να πληρώσεις και κάνε την αφαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε πατε καλα;η μαλλον παμε για να βαλω και τον εαυτο μου

μεσα. Σαν πολυ χαλαρα δεν το παιρναμε οτι εγιναν οι αυξησεις αυτες; Καλα πριν κανα χρονο παλι δεν αυξηθηκαν οι εισφορες κατα πολυ; Την παλευουμε ολοι εδω μεσα (και εξω); Απορω που ειναι οι κομματικα προσκειμενοι.. να κανουν κατι. Γιατι δικηγορους και γιατρους δεν τους πειραζουν. Εμας ενω δεν εχουμε δουλεια.. μας βαρανε. Θα κανουμε κατι η μπα; Εχει ακουσει κανεις τιποτα; Και ηταν να μπει και το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥ (ισως και να μπει τελικα).

 

 

Είμαι 56 χρονών, άνεργος, προσωρινός Εν. Επ. και νομίζω βρήκα τη λύση

Διαγραφή από ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ (μαύρα ΠΕΑ αν τυχαίνουν) και αυτασφάλιση στο ΙΚΑ με κουπόνια (σαν νοσοκόμα της μαμάς μου, καθαρίστρια σκάλας κλπ.)

 

Χωρις σχολια

Edited by charis_r
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ρε πατε καλα;η μαλλον παμε για να βαλω και τον εαυτο μου

μεσα. Σαν πολυ χαλαρα δεν το παιρναμε οτι εγιναν οι αυξησεις αυτες; Καλα πριν κανα χρονο παλι δεν αυξηθηκαν οι εισφορες κατα πολυ; Την παλευουμε ολοι εδω μεσα (και εξω); Απορω που ειναι οι κομματικα προσκειμενοι.. να κανουν κατι. Γιατι δικηγορους και γιατρους δεν τους πειραζουν. Εμας ενω δεν εχουμε δουλεια.. μας βαρανε. Θα κανουμε κατι η μπα; Εχει ακουσει κανεις τιποτα; Και ηταν να μπει και το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥ (ισως και να μπει τελικα).

 

 

Απο οτι μαθαινω (δεν εχω πληρη εικονα) το ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ εχει αναθεσει σε ιδιωτικη εταιρεια (!!!!) την απογραφη των μελων του, δηλαδη πως λεγονται, ειδικοτητα, στοιχεια επικοινωνιας κλπ. Τις ασφαλιστικες εισφορες τους δεν τις πληρωνουν κεντρικα αλλα σε καθε συλλογο σε καθε νομο με χειρογραφο (!!!!) τροπο με συνεπεια να μην εχουν συνολικη εικονα του τι γινεται στο ταμειο. Γι αυτο το ταμειο τους εχει τιναχτει στον αερα και γλυκοκοιταζουν ολοι το ΤΣΜΕΔΕ...

 

Τιποτα η Ελλαδα ηταν ενας χωρος γεματος με λουλουδια που μια μερα τα μαζεψαν γρηγορα και φανηκε η ΑΠΟΛΥΤΗ αληθεια: ενα απεραντο νεκτροταφειο οπου βασιλευει η σηψη και η δυσωδια δεκαετιες τωρα..... Απλα ολοι εβαζαν τα προβληματα κατω απο το χαλι και το 'δεν βαριεσαι' βασιλευε.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σοβαρά, μα πολυ σοβαρά προβλήματα.

1) Μας έχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ πραγματικά(δημοσιαογράφοι, κράτος, κυβέρνηση, ΜΜΕ) και εμείς καθόμαστε άπραγοι και απλά ακούμε

2) Κρατήστε αριθμούς : 500,00 €/μήνα για ασφάλιση , 500,00€/χρόνο τέλος επιτηδευματία, 0 € αφορολόγητο, θα έρθουν και αντικειμενικά κριτήρια που δεν θα πεφτει κανεις κάτω απο 10-15.000 € τον χρόνο εισόδημα (εκτός απο τον φόρο να προσθέσετε και τον ΦΠΑ , να το θυμόμαστε αυτό) , θεωρουμαστε ότι ο κλδος φοροδιαφεύγει 100% και το κόστος ασφάλισης δεν αφαιρείται απο το εισόδημα (όπως στους μισθωτούς)!!!!

3) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΕ, πρέπει να το καταλάβουμε. Θυμάμαι την κοροιδία , ότι δεν θα γίνει τίποτα και πρόκειται για μια μικρή αύξηση όταν είχαν προτοακουστεί τα χαρμόσυνα!!!! Πρέπει να κλείσουν όλα με απεργίες επ' αορίστου. Πολεοδομίες, υπουργεία, επιτροπές , αυθαίρετα, τα πάντα. Βλέπεται γιατροί , φαρμακοποιοί , αυτοί μια χαρά και εμείς μαλ......

4) Έχουν δίκιο τα παιδιά , είμαστε με διαφορά ο χειρότερος κλάδος επαγγελματιών σε θέματα εκπροσώπησης, συναδελφότητας και υποστήριξης

5) Πραγματικά έχω απογοητευτεί , δεν ξέρω πως θα πληρωθούν αυτά τα ποσά, με τους μισθούς , συντάξεις να μειώνονται , οι υπηρεσίες να έχουν πέσει κάθετα, καλά για οικοδομή δεν συζητάμε.

Υ.Γ : Γιατί νομίζεται ότι πρόκειται να αλλάξουν τα ΠΕΑ των 50,00€ ????? Τώρα που θα απελευθερωθεί τελείως (καλά και πριν !!!)??? Ή επειδή θα αυξηθούν οι εισφορές???

Edited by jobous
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

βασικά αν ΔΕΝ οργανωθούμε να προβούμε μαζικά σε πάυση πληρωμών τόσο του ΤΣΜΕΔΕ όσο και του ΤΕΕ δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.Αν δεν δουνε αντίδραση λογικό είναι να περνάνε ότι θέλουνε.Και εσείς το ίδιο θα κάνατε.Οσο σαν έπερνε θα κάνατε ότι σας βολευε.Να σταματήσουν ή να αλλάξουν γιατί?Βρειτε έναν σοβαρό λόγο κ το συζητάμε.

Πάντως να δώσω 1900+ € δεν παίζει γιατί απλά δεν τα έχω...

Edited by streetas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.