Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Σημερα που ειμαι ηρεμος (... 8-) ...) οφειλω να πω οτι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο Alexis L δεν εχει αδικο σε αυτα που γραφει.

Στην πραξη ομως αυτα που λεει δεν ισχυουν ιδιως οσον αφορα τους Μηχανικους.

 

1) Και να ηθελαν οι Μηχανικοι να φοροδιαφυγουν, δεν μπορουν αφου η διαδικασια διεκπεραιωσης μιας αδειας περνα μεσα απο τον ειδικο λογαριασμο του ΤΕΕ.

2) Ακομα και σημερα η Πολεοδομια της περιοχης μου δεν δεχεται Ιδιωτικα Συμφωνητικα και οι Μηχανικοι κοβουμε αποδειξεις για ποσα ισα με τις νομιμες αμοιβες χωρις βεβαια να εχουμε εισπραξει τα ποσα που αντιστοιχουν στις νομιμες αμοιβες αφου εχουμε κανει εκπτωση.

3) Στα τοπογραφικα που κανω ΚΑΝΕΝΑΣ ιδιωτης δεν θελει να πληρωσει Φ.Π.Α. και αναγκαζομαι να πληρωνω Φ.Π.Α. εγω απο την τσεπη μου μειωνοντας την αμοιβη μου (ασε που πληρωνω εσκεμμενα παντου ΦΕΜ 10% ανεξαρτητως ποσου).

4) Στα τοπογραφικα ειναι γνωστο τις πασι οτι υπαρχει φοροδιαφυγη (οποιος δεν συμφωνει λεει ψεμματα ή δεν γνωριζει τι γινεται) αλλα αν περνουσαν απο Πολεοδομια θα ηταν μηδενικη.

5) 35% φορολογια σε εναν κλαδο που σχεδον ολες του οι αμοιβες περνουν απο τον ειδικο λογαριασμο του ΤΕΕ εχει εξοντωτικο, αδικο και χωρις λογο εκδικητικο χαρακτηρα. Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες μπαινουν σε ενα τσουβαλι και οποιον παρει ο χαρρος.

6) Ολα τα προγραμματα μου ειναι ΓΝΗΣΙΑ και οχι σπασμενα (1 αρχιτεκτονικο, 2 Στατικα, 1 Ενεργειακο, 1 Υπολογισμου Αμοιβων, 1 Νομοθεσιας)...............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσοι μηχανικοί δεν τα βγάζουμε πέρα ας το κλείσουμε το μαγαζί.

Κάνε εσύ την αρχή και οσονούπω ακολουθούμε και εμείς.

 

1) Και να ηθελαν οι Μηχανικοι να φοροδιαφυγουν, δεν μπορουν αφου η διαδικασια διεκπεραιωσης μιας αδειας περνα μεσα απο τον ειδικο λογαριασμο του ΤΕΕ.

Σωστό αλλά πού τέτοια τύχη... Άδεια τέτοια εποχή?

 

3) Στα τοπογραφικα που κανω ΚΑΝΕΝΑΣ ιδιωτης δεν θελει να πληρωσει Φ.Π.Α. και αναγκαζομαι να πληρωνω Φ.Π.Α. εγω απο την τσεπη μου μειωνοντας την αμοιβη μου (ασε που πληρωνω εσκεμμενα παντου ΦΕΜ 10% ανεξαρτητως ποσου).

Ας είναι καλά ο Σηφουνάκης. Αφού ο Υφ ΥΠΕΚΑ δηλώνει ότι με κινητό και 100€ κάνεις τοπογραφικό γιατί ο πελάτης να θέλει να δώσει περισσότερα?

100€ λοιπόν και όλα καλά. Όχι τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας. Η άνοιξε το επάγγελμα ή όχι.

 

4) Στα τοπογραφικα ειναι γνωστο τις πασι οτι υπαρχει φοροδιαφυγη (οποιος δεν συμφωνει λεει ψεμματα ή δεν γνωριζει τι γινεται) αλλα αν περνουσαν απο Πολεοδομια θα ηταν μηδενικη.

Πολεοδομία????? Κάτι μου θυμίζει. Υπ. Δόμησης πλέον και τα πάντα γίνονται με ευθύνη του ιδιώτη μηχανικού με ελεύθερες αμοιβές. Σιγά σιγά θα δεις θα καταργηθεί και ο έλεγχος για τις αμοιβές αδειών.

 

5) 35% φορολογια σε εναν κλαδο που σχεδον ολες του οι αμοιβες περνουν απο τον ειδικο λογαριασμο του ΤΕΕ εχει εξοντωτικο, αδικο και χωρις λογο εκδικητικο χαρακτηρα. Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες μπαινουν σε ενα τσουβαλι και οποιον παρει ο χαρρος.

 

Ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος. ή Αν σου τύχει το κακό χαλάρωσε και απόλαυσέ το

 

6) Ολα τα προγραμματα μου ειναι ΓΝΗΣΙΑ και οχι σπασμενα (1 αρχιτεκτονικο, 2 Στατικα, 1 Ενεργειακο, 1 Υπολογισμου Αμοιβων, 1 Νομοθεσιας)...............

Εδώ πρέπει να πώ μπράβο, αλλά από εδώ και πέρα να υποθέσω ότι οι αναβαθμίσεις δεν θα είναι και τόσο εύκολη υπόθεση.....

Αφού δώσαμε δώσαμε..... Αν μείνει τίποτα και για αυτά τότε είμαστε άρχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τερρυ ψάχνει το ένα και μοναδικό μέτρο που θα λύσει όλα τα προβλήματα. Δεν υποψιάζεται φαίνεται ότι το πρόβλημα της χώρας είναι βαθύ και χρειάζεται σειρά μέτρων και αλλαγής συμπεριφορών. Ένα εκ των οποίων είναι η φορολογική πειθαρχία.

Ο μαν 21 είναι σε καλή διάθεση και έπιασε το τραγούδι. Καλό γι' αυτόν , για τη χώρα όμως αδιάφορο.

Ο ινζάγκι άκουσε για αποδείξεις και γέλασε. Σοβαρεύεται φαίνεται μόνο όταν βλέπει μπάλα.

Ο αναβάτης από την άλλη θεωρεί ότι το 80% των ελλήνων σκέφτονται τεχνοκρατικά. Τ' ακούσαμε κι' αυτό. Μπράβο οι έλληνες, τεχνοκράτες!

Πέραν από τις διαφωνίες μας, σέβομαι τη γνώμη σας.

Για να βγει όμως κάτι από αυτή την κουβέντα θα ήθελα να μου πείτε ποια χώρα θεωρείται ότι πρέπει να θέσουμε ως πρότυπο κατά τη γνώμη σας.

 

 

δεν υπάρχει πρότυπο για την Ελλάδα. Η χώρα είναι μοναδική, αυτή η χώρα - από την αρχαική και κλασσική περίοδο κιόλας- γέννησε την τέχνη με την οποία όλοι εμείς και οι συνάδελφοί μας διεθνώς ασχουλούμαστε σήμερα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο....και ακόμα και σήμερα αυτή η χώρα θα μπορούσε να γίνει το "Λονδίνο" της Ευρώπης, το κέντρο της. Δεν υπάρχει κανείς στον πλανήτη που να μην θέλει να απολαμβάνει το κλίμα της Ελλάδας, το φως, το πράσινο, τη γη και το γαλάζιο και ταυτόχρονα μια επιτυχημένη καριέρα. Να λοιπόν ο τόπος που μπορεί να μας τα εξασφαλίσει όλα αυτά...ποιός φταίει που δεν συμβαίνουν τα παραπάνω?

Edited by anavatis
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανείς στον πλανήτη που να μην θέλει να απολαμβάνει το κλίμα της Ελλάδας, το φως, το πράσινο, τη γη και το γαλάζιο και ταυτόχρονα να απολαμβάνει μια επιτυχημένη καριέρα. Να, λοιπόν ο τόπος που μπορεί να μας τα εξασφαλίσει όλα αυτά...ποιός φταίει που δεν συμβαίνουν τα παραπάνω?

 

Ποιός φταίει?

 

Θα σου πω: κάποιοι έλληνες που την έχουν ακούσει οτι ζούμε στην καλύτερη χώρα και εδώ έχω τα πάντα από ήλιο μέχρι και φραπέ, ότι δεν υπάρχει πουθενά καλύτερα απο την Χαλκιδική (προφανώς, έχουν πάει μέχρι την Τουρκία, άντε και κανένα Λονδίνο. Αλλά πιο πέρα, γιοκ.), ψηφίζουν ΑΝ.ΕΛ. και βλέπουν παντού συνομοσίες εναντίων της Ελλάδος, και κοιτάνε το δάχτυλο και όχι εκεί που δείχνει το δάχτυλο...

 

Μα καλά συνάδελφε, σοβαρολογείς ή απλά μπήκες στο thread για να troll-άρεις? Μάλλον δεν έχεις ζήσει/δουλέψει σε κράτος όπου υπάρχει οργάνωση και αξιοκρατεία. Όταν το κάνεις αυτό, θα έρχεσαι στην Ελλάδα 2 εβδομάδες το καλοκαίρι για να απολαμβάνεις το κλίμα, το φως, το πράσινο, τη γη και το γαλάζιο και θα γυρίσεις πίσω στη καρίερα σου ή εν τέλει στην ζωή σου.

Edited by Topap
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιός φταίει?

 

.... Όταν το κάνεις αυτό, θα έρχεσαι στην Ελλάδα 2 εβδομάδες το καλοκαίρι για να απολαμβάνεις το κλίμα, το φως, το πράσινο, τη γη και το γαλάζιο και θα γυρίσεις πίσω στη καρίερα σου ή εν τέλει στην ζωή σου.

 

τι συμβιβασμός Θεέ μου...νομίζω σου αρμόζει μια θέση στην κυβέρνηση...και μην ξεχνάς να στέλνεις τα λεφτάκια στο τσμέδε...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και μέρες.... και ΔΕΝ έχω καταφέρει να καταλάβω ΠΩΣ καταφέρνουμε να διαφωνούμε ντε και καλά ενώ στην πράξη έχουμε τα ΙΔΙΑ προβλήματα ........

 

Ν' ανησυχώ γιατρέ μου????

 

 

 

 

Ως ΑΕΚτζού θα πω ότι το σκηνικό μου θυμίζει τους οπαδούς της που ενώ ευαγγελίζονται την "Ένωση", κοιτάζουν να "βαφτίσουν" ο ένας τον άλλον "γαύρο" όταν διαφωνούν .... αν και στην ουσία το ζητούμενο όλων τους είναι να "αναστηθεί" η ομάδα τους....

 

 

 

 

 

 

ΥΓ

Ζητώ συγγνώμη για τον παραλληλισμό ΑΕΚ και κρτάτους (που για κάποιους θα θεωρηθεί off topic) αλλά κι εγώ σοβαρεύω όταν βλέπω μπάλλα.......

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δε σοβαρεύει όταν βλέπει μπάλα ΑΕΚτζού.

Αύριο παίζουμε και μαζί.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ...

 

Διαφωνούμε με το τσουβάλιασμα.

Π.χ. εγώ δε νιώθω ότι τα έφαγα με κάποιον.

Τώρα άμα με ρωτήσεις άμα ζητάω πάντα αποδείξεις (γιατί πάντα κόβω αποδείξεις), ε λογικό είναι να σου απαντήσω ότι κάποιες φορές δε ζητάω.

Και ας έχω αλλάξει 2 φούρνους για το πρωινό κουλούρι, επειδή έπρεπε κάθε μέρα να τους ζητάω απόδειξη των 0,70€.

 

Επίσης διαφωνούμε, γιατί είναι το λογικότερο, σε ένα σύστημα όπου θα ζητήσεις να πάρεις ξανά από τους ίδιους και μέσα σε αυτούς δεν είναι μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι αλλά και πάρα πολλοί επαγγελματίες αλλά κανείς δεν το λέει, είναι σίγουρο ότι θα αφανίσεις αυτούς που ήταν συνεπείς και θα ζήσουν αυτοί που έκλεβαν.

 

Δλδ αυτό είναι τρελό.

Εξοντώνεις τον συνεπή και μέσα σε αυτούς βάζω φαρδιά πλατιά και τον εαυτό μου και ας είναι εγωιστικό, και πριμοδοτείς τον κλέφτη.

Άμα μου πάρεις εμένα από τα 25000€ τα 13000€, τότε απλά θα το κλείσω όπως προτρέπει άλλος συνάδελφος.

Άμα από αυτόν που δηλώνει 25000€ αλλά βγάζει 150000€ του πάρεις αντί για 5000€, 13000€ δε θα αλλάξει τίποτα. Έτσι δεν είναι;

Και όταν κάποια στιγμή αρχίσει να γυρίζει το θέμα, εγώ ο συνεπής θα κάνω άλλη δουλειά αλλά το λαμόγιο θα έχει μπορέσει να αντέξει.

Ποιον τιμωρείς;

 

Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής έτσι όπως έχει "ανθίσει" στην Ελλάδα, δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη.

 

Ποιος π.χ. έλεγξε τη λίστα με τα εμβάσματα από την ΤτΕ;

Δικαιολογούνται; Έχει καλώς.

Δε δικαιολογούνται; Φέρτα στον κρατικό κουμπαρά.

 

Ποιος έχει ελέγξει τις παροχές τις ΔΕΗ;

Γράφει το ρολόι; Ναι.

Το δηλώνεις άδειο; Ναι.

Κρίμα... Τεκμαρτό ενοίκιο.

 

Απλά πραγματάκια.

Και όχι ισοπεδωτική φορολόγηση, πάνω από 52% στο εισόδημα σου.

Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

...

Για να βγει όμως κάτι από αυτή την κουβέντα θα ήθελα να μου πείτε ποια χώρα θεωρείται ότι πρέπει να θέσουμε ως πρότυπο κατά τη γνώμη σας.

 

Για να είμαστε ρεαλιστές, με τη φτώχεια που έρχεται, εγώ ψηφίζω Κούβα. Πούρα, Ρούμι και Σάλσα!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει τίποτα προς το καλυτερο όπως παμε.

Ότι επιχειρούν να κάνουν τα τελευταια χρόνια, είναι επισκευές σε ετοιμόρροπο κτίσμα. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να το επιβαρύνουν. Η κατεδάφιση και η ανεγερση νέου "κτιρίου" με νέα θεμέλια είναι αναποφευκτη. Δεν την σώζουν την κατάσταση, όσες "τσιμεντενέσεις" κι αν γίνουν.

 

Το να αλλάζουν κυβερνήσεις και νόμους και αποφάσεις για συμφωνητικά, 3μηνιαιες καταστασεις κτλ και να αλληλοκατηγορούνται οι Ε.Ε. οι Δ.Υ και οι Ι.Υ. και να περιμένουμε να αντιστρέψουμε ετσι το κλίμα είναι κοροϊδία. Δεν θα αλλάξει τίποτα (προς το καλυτερο) ούτε με την κατάργηση του αφορολογήτου, ουτε με καμια άλλη αλλαγή νόμου που θα αποφασίσουν. Αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Πρέπει να γίνουν δομικές αλλαγές. Από τα θεμέλια.

 

Και αυτό θα γίνει για όλη την ευρωπη και όχι μόνο για την χώρα μας.

Το τέλος της οικονομικής ύφεσης θα συμπέσει με δυο πολυ σημαντικές αλλαγές.

Την ολοκληρωτική ενοποίηση της ευρώπης και την εισαγωγή του ηλεκτρονικού χρήματος.

Όλα τα άλλα που λένε και προσπαθούν να κάνουν ανήκουν στον απαρχαιωμένο 20ο αιώνα.

Οι αλλαγές γίνονται με γεωμετρική πρόοδο. Σαν μηχανικοί μπορούμε να καταλάβουμε τι σημαινει γεωμετρική πρόοδος.

 

Σε κάποιους ίσως θα φαίνεται τραβηγμένο αυτό, αλλά έρχεται.

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.