Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Το μέλλον το περιέγραψε εξαιρετικά o bas στο post #562.

Εκτός από ανώφελο είναι και επιζήμιο να αντιστεκόμαστε.

Δεν αποφάσισαν σήμερα κάποια σκοτεινά συμφέροντα να εξαφανίσουν τις μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις. Άρχισε πριν πολλά χρόνια.

Το ΙΚΕΑ πόσους επιπλοποιούς λέτε να έκλεισε;

To Praktiker πόσα μαγαζιά με σιδηρικά εργαλεία ή είδη υγιεινής;

Αυτό είναι το μέλλον και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσαρμοστούμε.

Αν δεν μας αρέσει, να φύγουμε από την Ευρώπη και να συνεργαστούμε με την Βολιβία, τη Ρωσία και όποιον άλλο νομίζετε.

Και Ευρώπη και τα (κάθε είδους) μαγαζάκια μας δεν γίνεται.

Edited by Alexis L
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Alexis L

 

συγκρινεις λαθος καταστασεις.........το ικεα-πρακτικερ εκλεισε τους αλλους με οικονομιες κλιμακας............δεν βγηκε ξαφνικα νομος που να λεει οποιος εχει μαγαζι κατω των 1000 τ.μ φορος 50% και τακλεισε......ελευθερη αγορα ....

 

 

σε εμας δεν ηρθε το μεγαλο γραφειο που κανει πιο φθηνα απο εμας 4014 -3843-πεα και αδειες και μας κλεινει!!!

ερχεται το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ να μας εξοντωσει για να εχει ελευθερο πεδιο το ''μεγαλο'' γραφειο.....

το τεε μας εξοντωνει με τα χαρατσια 2% επι της νομιμης.......αντι επι της εισπραξης......

 

αρχιζω να πιστευω οτι ειχε δικιο ινζακι ......για πεα τεε και εμπ-τσμεδε ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ κακως που πληρωνες...

Εγω δεν εχω δωσει ΔΕΚΑΡΑ τσακιστη σε αυτους που μας ρουφανε το αιμα...

35% φορος, 5% κρατησεις και 4.000€ ταμεια...

Ε νησαφι πια...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry, να μην το θεωρείς καθόλου εξωφρενικό. Στόχος είναι η εξόντωση των μικρών και η "απορρόφησή τους" από μεγαλύτερα σχήματα. Σου λέει, "όσο πιο λίγες εταιρίες, τόσο ευκολότερα τις ελέγχω για φοροδιαφυγή". Τώρα αν οι λιγότερες εταιρίες μεταφράζεται ακριβότερη τιμή για χειρότερες υπηρεσίες στον τελικό καταναλωτή, ποσώς τους ενδιαφέρει.

 

Καποια πραγματα απλα δεν ειναι δυνατα.

Δεν μπορει καποιος που εχει δυο σπιτια και δυο αυτοκινητα με συνολικο τεκμηριο 30.000Ε να φορολογηθει γιαυτο το ποσο.

Γτ δεν σημαινει οτι εβγαλλε καθαρα 30.000Ε. Γιατι πολυ απλα δεν γινεται με την κατασταση αυτη να κανεις τζιρους 50.000Ε.

 

Μακαρι να το ξανασκεφτουν.

Διαφορετικα δεν εχει νοημα να συζηταμε για το ποσοστο φορολογησης, αλλα για ποιο ποσο για το οποιο θα φορολογηθουμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι το μέλλον και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσαρμοστούμε.

Αν δεν μας αρέσει, να φύγουμε από την Ευρώπη και να συνεργαστούμε με την Βολιβία, τη Ρωσία και όποιον άλλο νομίζετε.

Και Ευρώπη και τα (κάθε είδους) μαγαζάκια μας δεν γίνεται.

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούτνται.

Το τι μας επιφύλλασε η Ευρώπη το νιώθουμε πλέον στο πετσί μας. Εμένα δεν μου αρέσει και δεν θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να προσαρμοστώ, δηλαδή αφού δεν μπορώ να το αποφύγω τότε ας το απολαύσω ? Όχι φίλε μου τέτοια είδους πειράματα δεν μου αρέσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον το περιέγραψε εξαιρετικά o bas στο post #562.

Εκτός από ανώφελο είναι και επιζήμιο να αντιστεκόμαστε.

Δεν αποφάσισαν σήμερα κάποια σκοτεινά συμφέροντα να εξαφανίσουν τις μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις. Άρχισε πριν πολλά χρόνια.

Το ΙΚΕΑ πόσους επιπλοποιούς λέτε να έκλεισε;

To Praktiker πόσα μαγαζιά με σιδηρικά εργαλεία ή είδη υγιεινής;

Αυτό είναι το μέλλον και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσαρμοστούμε.

Αν δεν μας αρέσει, να φύγουμε από την Ευρώπη και να συνεργαστούμε με την Βολιβία, τη Ρωσία και όποιον άλλο νομίζετε.

Και Ευρώπη και τα (κάθε είδους) μαγαζάκια μας δεν γίνεται.

 

Aλέξη οι χώρες του ανεπτυγμένου και κόσμου επιτρέπουν τόσο τη μεγάλη όσο και τη μικρή επιχείριση να αναπτυχθεί (βλέπε ΗΠΑ, όπου είναι ο παράδεισος της μικροεπιχειρηματικότητας, o Bill Gates αρχικά είχε ατομική επιχείριση, όπως και αυτός που βρήκε το facebook, το skype.). Αυτό σημαίνει δίκαιη κοινωνία: Όποιος είναι ικανός, αναπτύσσεται.

Στις Ρωσία, Βολιβία, Βραζιλία, Αφρική είναι εκεί όπου είτε είσαι ικανός, είτε όχι, σε "τρώνε" τα μεγάλα αφεντικά.

Κάπου αλλού ρώτησες:

 

"Καλοί μου συνάδελφοι . που ξεκινήσατε μια θαυμαστή και ρηξικέλευθη προσπάθεια για τον χώρο των μηχανικών με αυτό το φόρουμ , ήθελα να σας ρωτήσω το εξής

 

Αν π.χ. το ελάχιστο κόστος μίας πλήρης οικοδομικής άδειας είναι 20000 ευρώ , πόσα τελικά θα μείνουν αφού πληρώσω την εφορία , το τσμέδε και δεν ξέρω τι άλλο: "

 

Μάθε πρώτα κάποια πράγματα για την καθημερινότητα του μάχιμου μηχανικού και μετά έλα να ξαναπιάσουμε τα θέματα "υψηλής πολιτικής" ....

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση:

Ένα π.χ. αυτοκίνητο μπορεί να μεταβιβαστεί κατά 10% στη γιαγιά (συνταξιούχος ΟΓΑ), κατά 20% στον παππού (συνταξιούχος ΙΚΑ, κατά 20% στη μικρή μου αδελφή (υπάλληλος σε κατάστημα), κατά 25% στο θείο μου (δεν έχει παιδιά, είναι 90 ετών, συνταξιούχος) και εμείς να έχουμε μόνο το υπόλοιπο 25%. Έτσι "μοιράζεται" και το αντίστοιχο τεκμήριο.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλάξανε πέρσι . Στους πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγενείς δεν ισχύει και έχουν όλοι όλο το τεκμήριο . Είναι μαχητό βέβαια , αλλά......

Link to comment
Share on other sites

@Alexis L

 

συγκρινεις λαθος καταστασεις.........το ικεα-πρακτικερ εκλεισε τους αλλους με οικονομιες κλιμακας............δεν βγηκε ξαφνικα νομος που να λεει οποιος εχει μαγαζι κατω των 1000 τ.μ φορος 50% και τακλεισε......ελευθερη αγορα ....

 

 

σε εμας δεν ηρθε το μεγαλο γραφειο που κανει πιο φθηνα απο εμας 4014 -3843-πεα και αδειες και μας κλεινει!!!

ερχεται το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ να μας εξοντωσει για να εχει ελευθερο πεδιο το ''μεγαλο'' γραφειο.....

το τεε μας εξοντωνει με τα χαρατσια 2% επι της νομιμης.......αντι επι της εισπραξης......

 

αρχιζω να πιστευω οτι ειχε δικιο ινζακι ......για πεα τεε και εμπ-τσμεδε ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.

 

Για πες μου όμως και τούτο: πώς δεν θα πληρώσεις ΕΜΠ και ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ? Δεν θα κάνεις καταθετήριο στην τράπεζα εννοείς? (γιατί εκεί θέλουν οπωσδήποτε το ΤΕΕ). Και τα άλλα? Ρωτάω όπως καταλαβαίνεις γιατί με ενδιαφέρει και μένα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.