Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Ναι... ΟΥΤΕ αμοιβές καταθέτεις, κάτω από 1500€ και σε λίγο κάτω από 500€.

 

Σε ποιο ποστ αναφερονται αυτα γιατι εψαξα και δεν βρηκα.

Δλδ τι ακριβως ισχυει πλεον για τις καταθεσεις αμοιβων στην ΕΤΕ;

Επισης αμοιβες που κοπηκαν οι ΑΠΥ το 2012 (μετα τον νομο για την καταργηση εισφορα στο ΤΕΕ) πρεπει να κατατεθουν για να πληρωθει η εισφορα στο ΤΣΜΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ερώτηση μου στην Πολεοδομία μου είπαν πως η εισφορά που πληρώναμε για το ΤΕΕ ναι

μεν καταργήθηκε και δεν την πληρώνουμε στο έντυπο της Εθνικής Τράπεζας (υπερ ΤΕΕ), αλλά

τα χρήματα τα καταβάλεις στην εφορία στον κωδικό 82645.

 

Δεν μπορεί να ισχύει αυτό από τη στιμή που με Νομοθετική πράξη ΞΕΚΑΘΑΡΑ καταργείται το 2%.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια,στον υπολογισμο των αμοιβων βγαινει και εισφορα για τεε η κανουν πουλακια τα ματια μου???

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ποστ αναφερονται αυτα γιατι εψαξα και δεν βρηκα.

Δλδ τι ακριβως ισχυει πλεον για τις καταθεσεις αμοιβων στην ΕΤΕ;

Επισης αμοιβες που κοπηκαν οι ΑΠΥ το 2012 (μετα τον νομο για την καταργηση εισφορα στο ΤΕΕ) πρεπει να κατατεθουν για να πληρωθει η εισφορα στο ΤΣΜΔΕ;

 

Πλέον (εδώ και καιρό βασικά) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κατάθεση σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα, όταν η αμοιβή μας ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ είναι >1500€.

Αυτό λοιπόν το 1500€, θα γίνει κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον 500€.

 

Η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ 2% και ΕΜΠ 1% + χαρτόσημο 2.4% επί του αθροίσματος αυτών ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Αυτό που καταργήθηκε και δεν πληρώνουμε πλέον είναι το υπέρ ΤΕΕ 2%.

 

Βέβαια, τις κρατήσεις αυτές μπορούμε να πάμε στην ΕΘΝΙΚΗ και να τις πληρώσουμε αυτούσιες, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ κατάθεση αμοιβής.

Καταθέτουμε ΜΟΝΟ τις κρατήσεις.

 

βρε παιδια,στον υπολογισμο των αμοιβων βγαινει και εισφορα για τεε η κανουν πουλακια τα ματια μου???

 

Όπως το είπες... το ΤΕΕ... 3 πουλάκια κάθονταν!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια,στον υπολογισμο των αμοιβων βγαινει και εισφορα για τεε η κανουν πουλακια τα ματια μου???

 

Εχουν ξεχάσει να κάνουν update.....Μη δίνεις σημασία

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουν κάνει update το συντελεστή ΕΤΑ από 118 σε 112,5 και μας αναγκάζουν να δεχόμαστε σαν νομιμη αμοιβή αυτή με τον μεγαλύτερο συντελεστή....

Μόνο αν είναι να πάρουν λεφτά θα κάνουν update... για κανέναν άλλο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον (εδώ και καιρό βασικά) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κατάθεση σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα, όταν η αμοιβή μας ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ είναι >1500€.

Αυτό λοιπόν το 1500€, θα γίνει κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον 500€.

 

Η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ 2% και ΕΜΠ 1% + χαρτόσημο 2.4% επί του αθροίσματος αυτών ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Αυτό που καταργήθηκε και δεν πληρώνουμε πλέον είναι το υπέρ ΤΕΕ 2%.

 

Βέβαια, τις κρατήσεις αυτές μπορούμε να πάμε στην ΕΘΝΙΚΗ και να τις πληρώσουμε αυτούσιες, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ κατάθεση αμοιβής.

Καταθέτουμε ΜΟΝΟ τις κρατήσεις.

 

 

 

Όπως το είπες... το ΤΕΕ... 3 πουλάκια κάθονταν!!! :smile:

 

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση. Οταν λες οποιαδηποτε τραπεζα εννοεις και εκτος Εθνικης; Που το λεει αυτο ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση. Οταν λες οποιαδηποτε τραπεζα εννοεις και εκτος Εθνικης; Που το λεει αυτο ακριβως;

Αυτό δεν έχει να κάνει με μηχανικούς, κατάθεση αμοιβών κλπ. Είναι του υπουργείου οικονομικών και λέει ότι οι συναλλαγές >1500 ευρώ (τελική) θα πρέπει να γίνονται μέσω επιταγής ή μέσω τράπεζας (οποιασδήποτε προφανώς). Δες εδώ το άρθρο 1:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/11912/

 

1. Φορολογικά στοιχεία, που εκδίδονται από επιτηδευματίες, για πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες, εξοφλούνται από τους λήπτες αυτών αποκλειστικά μέσω Τραπέζης, με χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες του αγοραστή των αγαθών ή λήπτη των υπηρεσιών ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγές, αποκλειόμενης της εξόφλησης των υπόψη στοιχείων με μετρητά.

 

2. Για την εφαρμογή των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου, ορίζεται ως κατώτερο όριο συναλλαγής, το ποσόν των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ για το έτος 2011 και το ποσόν των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ από 1.1.2012 και εξής.

Ως αξία συναλλαγής, για την εφαρμογή των ως άνω διατάξεων, νοείται το συνολικό ποσό της αξίας της συναλλαγής, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.