Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πεδίο ΑΑ δήλωσης αμοιβών ΤΕΕ τι βάζετε?Κάνει κανείς δήλωση αμοιβών στις υποθέσεις του 4014?

 

Ναι. Έτσι και αλλιώς χωρίς αυτόν δεν προχωράει η τακτοποίηση. Στις βεβαιώσεις όμως δεν βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν σας πρήζω,απλά είμαι νέος μηχανικός και θέλω να είμαι σίγουρος για ό,τι κάνω. Με λίγα λόγια κάνουμε τη δήλωση κανονικά στο σύστημα αμοιβών του τεε,την υποβάλλουμε απλά δεν εκτυπώνουμε την εντολή πληρωμής και δεν πληρώνουμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν  λες δεν πληρώνουμε τίποτα εννοείς υπέρ ΤΕΕ; Αν εννοείς αυτό, ναι δεν έχει υπερ ΤΕΕ.

Αλλά έχει υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ.

Επίσης, αν η αμοιβή σου είναι μεγαλύτερη από 1500€ (με τον ΦΠΑ) πρέπει να γίνει κατάθεση σε τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

και γω ευχαριστώ Faethon ότι για κάτω των 1500€ (με το ΦΠΑ ? ) Δεν πάμε τράπεζα, με γλίτωσες 2 πρωινών που θα έτρεχα για φακέλους, και δέσμευση λεφτών που δεν τα έχω.

Και της κερατιάτικης κράτησης της ΕΤΕ 2,049% και μια ερώτηση μόνο, με το ΦΠΑ να μην υπερβαίνει τα 1500 ή χωρίς?

Οχι πως έχω καμιά αλλά λέμε τώρα ... : )

και επίσης για μελέτες μόνο ή ισχύει και για άλλες εργασίες Μηχανικού, όπως συμβουλευτικές υπηρεσίες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

και γω ευχαριστώ Faethon ότι για κάτω των 1500€ (με το ΦΠΑ ? ) Δεν πάμε τράπεζα, με γλίτωσες 2 πρωινών που θα έτρεχα για φακέλους, και δέσμευση λεφτών που δεν τα έχω.

Και της κερατιάτικης κράτησης της ΕΤΕ 2,049% και μια ερώτηση μόνο, με το ΦΠΑ να μην υπερβαίνει τα 1500 ή χωρίς?

Οχι πως έχω καμιά αλλά λέμε τώρα ... : )

και επίσης για μελέτες μόνο ή ισχύει και για άλλες εργασίες Μηχανικού, όπως συμβουλευτικές υπηρεσίες κλπ?

Νομίζω δεν υπάρχει πια κράτηση υπερ ΕΤΕ, αυτή ηταν κράτηση υπερ ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει πια κράτηση υπερ ΕΤΕ, αυτή ηταν κράτηση υπερ ΤΕΕ.

Ακριβώς.

Ποτέ δεν υπήρχε κράτηση υπέρ ΕΤΕ.

Απλά από την αμοιβή μας (την ελάχιστη όπως είχαμε συνηθίσει να την λέμε), κρατούσαν το 2%+χαρτόσημο υπέρ ΤΕΕ.

Στη συνέχεια και με τη θέσπιση της συμφωνηθείσας, οι 2 κωδικοί (αμοιβή και εισφορά ΤΕΕ) έγιναν διακριτοί.

Τέλος, η εισφορά υπέρ ΤΕΕ μας άφησε (σωστά) χρόνους.

Και δεν στεναχωρήθηκε κανένας. Αφού ο μεγάλος αυτός πόρος, πήγαινε προς εξυπηρέτηση όχι όλων των μηχανικών, αλλά προς εξυπηρέτηση μεγάλων κτιρίων, πολλών επιτροπών κτλ.

Με τις υγείες τους λοιπόν.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.