Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2) Η κατάθεση αμοιβής ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα είναι υποχρεωτική όταν ΑΜΟΙΒΗ + ΦΠΑ > 1500€ ... που θα γίνει 500€

Το "ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ" ισχύει σίγουρα? Δεν πρέπει να φαίνεται ότι η κατάθεση έγινε από τον "κ. Πελατόπουλο" στο λογαριασμό του "κ. Μηχανικάρα" για να υπάρχει αντιστοίχιση με την εκδοθείσα ΑΠΥ?
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ, ότι εάν έρθω εγώ και σου ζητήσω μία εργασία που την κοστολογείς 2000€, θα πρέπει να σου τα βάλω στην τράπεζα.

Τώρα εάν πρέπει να γράψω και το όνομά μου κατά την κατάθεση που σου κάνω... δεν νομίζω να τους νοιάζει (εάν δεν το έχεις γράψει). Για καλό και για κακό εγώ πάντα όταν κάνω κατάθεση (σε άλλους) γράφω και το ονοματεπώνυμό μου.

 

"Αυτοί" απλά θέλουν τα ποσά πριν έρθουν στην τσέπη σου να περνάνε από την τράπεζα για να φαίνονται.

Δεν έχω καταλάβει τι κερδίζουν, αλλά δεν μ' αφορά.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

2) Η κατάθεση αμοιβής ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα είναι υποχρεωτική όταν ΑΜΟΙΒΗ + ΦΠΑ > 1500€ ... που θα γίνει 500€

 

Η υποχρεωση αυτη προκυπτει απο το Υπ. Οικ. και δεν εχει σχεση με τις αμοιβες μηχανικου.

 

 

Μετα την καταργηση του 2%, περιεργος ειμαι γτ πρεπει να περναμε απο το συστημα των αμοιβων.

Θα μπορουσαμε απλα να δηλωνουμε το εργο, περιγραφικα και να παιρνουμε ενα κωδικο. Αλλα και αυτο ακυρο θα ηταν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς δεν μπορεί να αποδειχθεί πως η συναλλαγή έγινε μέσω τράπεζας...αν ποτέ ελεγχθεί αυτό...............

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς πατάσσεται η φοροδιαφυγή. Δηλαδή δεν μπορεί πελάτης να μου βάζει 1500 στην τράπεζα και άλλα 500 κάτω από το τραπέζι?

Γι' αυτό δεν καταλαβαίνω τι καταφέρνουν με το μέτρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονικα τιμολογια ηθελαν να χτυπησουν.

Και παλι βεβαια γινεται να βαλλεις 5000Ε και να βγαλλεις επι τοπου.

Περιοριζονται παντος τα παστα τιμολογια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς πατάσσεται η φοροδιαφυγή. Δηλαδή δεν μπορεί πελάτης να μου βάζει 1500 στην τράπεζα και άλλα 500 κάτω από το τραπέζι?

Γι' αυτό δεν καταλαβαίνω τι καταφέρνουν με το μέτρο αυτό.

 

Σε λιγο καιρο που δεν θα μπορεις να παιρνεις απο την τραπεζα τιποτε αλλο παρα μικροποσα θα δεις πως θα χτυπηθουν και τα εικονικα τιμολογια και ολα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.