Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποιος, Ο ΙΔΙΟΣ καταφερε να καταθεσει αμοιβη, για αυθαιρετα η οτιδηποτε αλλο ΧΩΡΙΣ να πληρωσει εισφορες ΤΕΕ (που ετσι θα πρεπει να γινεται πλεον), ας μας το πει εδω. Σιγουρα ομως.

 

Δεν ΜΠΟΡΕΙ ακόμα να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο! Θ' αργήσει!

Πρέπει να αλλάξει το "σύστημα" το ΤΕΕ και να διορθωθεί η "συμφωνία" του ΤΕΕ με την ΕΤΕ!!!

Μέχρι τότε αποφεύγουμε να καταθέτουμε αμοιβές κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iάσονα

γίνεται το έχω κάνει

δηλ

και με μόνη την κατάθεση αμοιβών

και με μόνο κατάθεση εισφορών ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναρωτήσω και εγω.... γιατί καταθέτετε αμοιβές και όχι μόνο τις κρατήσεις?

Προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να πληρώσω μόνο κρατήσεις δίχως κατάθεση αμοιβής...μόνο τη πρώτη φορά ο υπάλληλος με κοίταξε στραβά αλλά μετά το συνήθισε..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καταθέσεις μόνο αμοιβές ή μόνο κρατήσεις ή το 20% του ποσού τη μία μέρα και το 80% την επόμενη ή ό,τι άλλο φανταστείς. Οι ταμίες που σας λένε ότι δε γίνεται, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο διάλογος με τον ταμία τη πρώτη φορά ήταν :

- Δεν γίνεται, όλοι οι μηχανικοί καταθέτουν αμοιβές και κρατήσεις ταυτόχρονα. Κάνεις λάθος, θα βρεις το μπελά σου στη πολεοδομία (!), δεν μπορώ να το δεχτώ.

- Έχετε κάποια σχετική εγκύκλιο?

- Χμ, όχι.

Η πολεδομία μετά από μίνι σύσκεψη δέχτηκε κανονικά τα φορολογικά και ποτέ δε βρήκα τον μπελά μου. Συμπεραίνω πως όλα ok..

Link to comment
Share on other sites

ωραια, στην περιπτωση μου ο ταμείας της εθνικης δεν δεχεται να μου κανει την καταθεση γιατι δεν εχω βάλει τις εισφορες υπερ ΤΕΕ!!!

μπορώ να κάνω κάτι εκτός από να τις πληρώσω?

 

Φίλε μου είναι προφανές ότι το υποκατάστημα της ΕΤΕ που πας δεν είναι ενημερωμένο, μπορείς να πας σε ένα άλλο και να έχεις άλλη αντιμετώπιση.

 

Υ.Γ. Η περίπτωσή σου αποτελεί άλλο ένα ζωντανό παράδειγμα της άχρηστης γραφειοκρατικής διαδικασίας που υποβάλλεται από το σύστημα ο έλληνας μηχανικός.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

και εγώ μόνο τις κρατήσεις του ΤΕΕ πλήρωνα ύστερα από σχετική συζήτηση με τον ταμεία της τράπεζας και την αρχική δυσφορία του , και με πράξεις παρόμοιες με το ποστ 256 δεν είχα πρόβλημα εφόσον έκοβα το ΔΠΥ Τώρα και μέχρι να βγεί σχετικη εγκύκλιος ή ΦΕΚ που να γράφει κάτι αντιθετο με το ΦΕΚ του μνημόνιου , δεν καταθέτω 2 % υπέρ ΤΕΕ και από ότι έχω ήδη συζητήσει με την τοπική ΥΔΟΜ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα , αφού δεν θα μου ζητήσουν το 2 % υπερ ΤΕΕ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είπαμε ότι ισχύει για αμοιβές μέχρι 1500€???

 

 

όποιος κατέθεσε αμοιβή χωρίς το 2% υπερ ΤΕΕ, το έκανε βασιζόμενος σε αυτά που ισχύουν από τον φλεβάρη???(ποιο ειναι αυτό το φεκ?)

ή βασισμένος σε όσαν ισχύουν από το "μνημόνιο 3"?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.