Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

ΥΔ ??? χαχαχαχα καλοί είναι αυτοί ρε συ!!!

 

Εγώ λέω αντί για ΥΔ να τους δίνουμε τη σελίδα του ΦΕΚ...

 

i - σιχτίρ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συγκεκριμένο θέμα συμπυκνώνει παθογένειες της ελληνικής πραγματικότητας και απελπίζει για το μέλλον...

Κάποιοι δεν είναι ικανοί να συντάξουν ορθά ένα εδάφιο νόμου...

Κάποιοι άλλοι δεν αντιλαμβάνονται το αντικείμενο της δουλειάς τους και αρνούνται να το εφαρμόσουν χωρίς να ζητήσουν έστω κάποια διευκρίνιση...

Οι φορείς που πρέπει να μεσολαβήσουν, ώστε να λυθεί η παρεξήγηση, ξαφνικά θυμούνται την πανάκεια της ύψιστης λύσης ... δήλωση !

Και εμείς αντί να πάρουμε το θέμα πάνω μας (ο καθένας μόνος του, με γνώσεις ανάγνωσης και στοιχειώδη λογική) είμαστε έτοιμοι να μετατραπούμε άλλη μιά φορά σε δηλωσίες ... του αυτονόητου !

Οι νόμοι δεν εφαρμόζονται με δηλώσεις, η ΥΔ του 1599 έχει μετατραπεί στον μεγαλύτερο εχθρό για τη λειτουργία του κράτους και από ότι φαίνεται και του επαγγέλματος. Και ας μην περιμένει κάποιος ανάπτυξη με ΥΔ και γνήσιο υπογραφής ...

Η πρώτη και βασική δήλωση περί εφαρμογής των νόμων έχει γίνει από όλους με το Σύνταγμα ... δεν χρειάζονται άλλες ! Έλεος !

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εισαι ωραιος.!!!!!!

 

Κουραστηκα (ακομα δεν αρχισα) να ασκω το """"επαγγελμα"""" του Μηχανικου.

 

Η ΕΤΕ να παει να γ@#$%$#%...

Σιγα μην τρωμε ενα πρωινο ακομα για επικυρωση υπογραφων.

 

ΥΓ. Δειτε πολυ σοβαρα το δεδομενο οτι απο πουθενα δεν προκυπτει η υποχρεωση καταθεσης των αμοιβων στη ΕΤΕ.

Αν ειναι πανω απο 1500Ε, υποχρεωτικη η καταθεση στην τραπεζα Ή επιταγη διγραμμη.

Στην ΕΤΕ θα πηγαιναμε για πληρωμη του 2%.

Τωρα ουτε γιαυτο δεν παμε.

Δηλωνουμε τη συμφωνηθεισα στο συστημα των αμοιβων, κανουμε και το συμφωνητικο μας και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το συζητάμε και από πάνω.....Δεν καταργήθηκε το 2%? Καταργήθηκε......

 

Ε, μην το καταθέτετε.....Τόσο δύσκολο είναι? Οτι γουστάρεις καταθέτεις...και κάτω από κάποιο ποσό δεν καταθέτεις καν!! Φοβάστε ρε???? Τι φοβάστε???

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το συζητάμε και από πάνω.....Δεν καταργήθηκε το 2%? Καταργήθηκε......

 

Ε, μην το καταθέτετε.....Τόσο δύσκολο είναι? Οτι γουστάρεις καταθέτεις...και κάτω από κάποιο ποσό δεν καταθέτεις καν!! Φοβάστε ρε???? Τι φοβάστε???

 

Ναι βρε παιδιά και μένα η ταμείας στην ΕΤΕ πολύ απλά μου είπε:

"ό,τι μου γράφεις στο γραμμάτιο αμοιβής, αυτό πληρώνεις"

κι έτσι δεν γράφω πρόσθετα το 2% υπέρ ΤΕΕ.

Απλά!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εισαι ωραιος.!!!!!!

 

Κουραστηκα (ακομα δεν αρχισα) να ασκω το """"επαγγελμα"""" του Μηχανικου.

 

Η ΕΤΕ να παει να γ@#$%$#%...

Σιγα μην τρωμε ενα πρωινο ακομα για επικυρωση υπογραφων.

 

ΥΓ. Δειτε πολυ σοβαρα το δεδομενο οτι απο πουθενα δεν προκυπτει η υποχρεωση καταθεσης των αμοιβων στη ΕΤΕ.

Αν ειναι πανω απο 1500Ε, υποχρεωτικη η καταθεση στην τραπεζα Ή επιταγη διγραμμη.

Στην ΕΤΕ θα πηγαιναμε για πληρωμη του 2%.

Τωρα ουτε γιαυτο δεν παμε.

Δηλωνουμε τη συμφωνηθεισα στο συστημα των αμοιβων, κανουμε και το συμφωνητικο μας και τελος.

 

Την ΕΤΕ νομίζω ότι δεν την αποφεύγεις γιατί υπάρχουν ακόμα οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ.

Τελικά στις πολεοδομίες με ποια παραστατικά πληρωμών πάμε τώρα, πχ για πρωτόκολλο έγκρισης-άδειας δόμησης, αρτιότητα-οικοδομησιμότητα κλπ, πάμε μόνο με τις πληρωμές των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και μια ΑΠΥ δικιά μας αν το ποσό είναι κάτω από τα 1500 ευρώ, ή θέλει κανονικά όλα τα έντυπα αμοιβών του ΤΕΕ εντολή πληρωμής και κατάθεση της αμοιβής πάλι στην ΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.