Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Πιό πολλά φίλε μου δίνουμε στον ΟΑΕΕ . Αλλά μην στενοχωριέσαι . Οπως έχουν ήδη πεί εδώ και 2 χρόνια , το 2017 θα έχουμε τρία ταμεία . ΙΚΑ , ΟΑΕΕ ,ΟΓΑ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εδω ο κοσμος χανεται και εμεις τα ιδια συζηταμε..........εδω δουλευουμε για μεσιτες-μπακαληδες-συμβολαιογραφους κτλ μας πειραξε αν απο 200,000 πμαε στους 400,000

Link to comment
Share on other sites

εδω ο κοσμος χανεται και εμεις τα ιδια συζηταμε..........εδω δουλευουμε για μεσιτες-μπακαληδες-συμβολαιογραφους κτλ μας πειραξε αν απο 200,000 πμαε στους 400,000

Οσονούπω, ταχιά, για ξενοδόχους-εφοπλιστές project managers έργων

Link to comment
Share on other sites

Μόλις 5000 είμαστε οι δομικοί που κάνουμε ελεύθερο επάγγελμα . Μην ανησυχείτε . :smile:

 

οταν υπαρχει ΔΟΥΛΕΙΑ οπως το 2004 οσοι και ναμαστε καλα περναμε.......

 

οταν το 2012 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ παλι οσοι και ναμαστε Σ@@@ περναμε.....

 

δλδ τι να πω δεν εγιναν και αλλοι ΠΕΑΤΖΗΔΕΣ και εχω δουλεια? αφου το 90% του τζιρου μου ειναι απο πελατες μου........ο τυχαιος που πηρε 20 τηλ για να βρει τον πιο φθηνο που ειπε ΨΕΜΜΑΤΑ οτι εχει σχεδια κτλ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ?

 

υγεια ναχουμε και κανα τσοζατζοπουλο για πελατη :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ηρθε ο καιρος να καταλαβουν οι παντες πως το κρατικο χρημα η το χρημα που προερχεται απο τους λεγομενους "κοινωνικους πορους" τελιωσε. Πλεον οι πολιτες δεν αντεχουν οικονομικα. Ακομα και αυτο το 2% λιγοτερο θα ειναι μια ανασα για τον χειμαζομενο κλαδο.

 

Το ΤΕΕ αυτο που πρεπει να κανει- οπως και ολοι οι πρωην κρατικοδιαιτοι- ειναι να αναζητησει το ιδιο χρηματα για την εξασφαλιση των εξοδων του. Βεβαια τα λεφτα αυτα δεν μπορουν να ερθουν με την εκ νεου επιβαρυνση των μελων.

 

Αυτο που για μενα πρεπει να εξετασει το ΤΕΕ ειναι την δυνατοτητα να ιδρυσει ενα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα Πολυτεχνειο στην Αθηνα. Ανθρωπινο δυναμικο υπαρχει, τεχνογνωσια υπαρχει, budget υπαρχει. Να θεσουν τα κριτηρια εισαγωγης (πιθανον μεσω πανελληνιων), να βαλουν διδακτρα προσιτα για τα οικονομικα δεδομενα της εποχης, ενω με τα εσοδα αυτα θα χρηματοδοτουν τις αναγκες του ιδρυματος αλλα και τις δικες τους αναγκες.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το τεε το εχουν ΑΛΩΣΕΙ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ για δικο τους οφελος.........ο διορισμος στο δημοσιο δεν ηταν μονο στον στενο δημοσιο τομεα η στις δεκο.......ηταν ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ και στο τεε -τσμεδε -ιεκεμ τεε κτλ........

 

η απεργια ΣΙΓΟΥΡΑ δεν γινεται για εμας τους Ε.Ε μηχανικους και γιατι θα χασουμε καποια ανταποδοτικοτητα γινεται γιατι αλλιως δνε μπορει να συντηρηθει αυτος ο κομματικος μηχανισμος..........

το ξαναπα και 30% αυξηση εσοδων ναχε το ΤΕΕ την επομενη μερα θα προσλαμβανε 15-50 να παει εσοδα-εξοδα=μηδεν......

 

φυσικα κανεις δεν λεει ΚΑΘΟΛΟΥ τεε.....το θεμα ειναι στις επομενες εκλογες που πλησιαζουν να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ.......

Link to comment
Share on other sites

akius, να πω οτι συμφωνώ μαζί σου.

Αλλά στις εκλογές θα πάνε να ψηφίσουν οι συνάδελφοι Δ.Υ. εκβιαζόμενοι αισχρά από τις κομματικές τους παρατάξεις στον χώρο εργασίας τους.

Οι Ιδιώτες συνάδελφοι, δυστυχώς, θα απαξιώσουν για άλλη μια φορά την διαδικασία. Άσχετα αν μετά θα τα βάζουν με το ΤΕΕ (αν και θεσμικά δεν είναι συνδικαλιστικό όργανο και σωστά) τον σύλλογο κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε man21 συμφωνω μαζι σου.....

 

το προβλημα ειναι οι οι Δ.Υ μηχανικοι ψηφιζουν σε ποσοστο 90% και ανω

οι κομματικα ενταγμενοι συναδελφοι σε ποσοστο 90% και ανω

 

και οι υπολοιποι που τρεχουμε σαν τον βεγγο και ειδικα οι ακτω 10ετιας δεν πιανουμε ουτε 20% συμμετοχη στις εκλογες.....

 

 

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ.......εγω πιστευω οτι οταν αφηνεις τους αλλους να αποφασιζουν για το δικο σου ΑΥΡΙΟ δεν εχεις δικαιωμα να φωναζεις μετα

 

δεν εχω χασει καμια ψηφο τοσα χρονια μεχρι και απο το φανταρικο ακτεβηκα να ψηφισω.....

 

υγ φυσικα μετα παμε για τσιπουρακια :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.