Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Να ξέρει λίγο απ' όλα ως βοήθεια για να κάνει τη δουλειά του είναι άλλο πράγμα, το να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με νομικίστικα θέματα είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GPER αυτά που ανέφερα είναι η καθημερινότητα ενός Διευθυντή Έργου ή Εργοταξιάρχη, ή Διευθυντή, Επιβλέποντα Δημ. Υπηρεσίας. Μερικοί σε πληροφορώ βάζουν γυαλιά και στο Ελεγκτικό Συνέδριο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί σε πληροφορώ βάζουν γυαλιά και στο Ελεγκτικό Συνέδριο.

 

TO 10% ΕΠΙ ΤΗς ΑΞΙΑς ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

τη δεκαετία του 60 έχω δει σε άδειες για τις πολεοδομίες τον εξής τίτλο:

ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ &ΔΗΜΙΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

ΓΡΑΦΕΙΟΝ ΝΟΜΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

εννοεί μηχανικό του νομού ή Δικηγόρος/Συμβολαιογράφος/Φοροτεχνικός/Φωτογράφος/Ερευνητής/Φιλόλογος ενίοτε και Μηχανικός?

 

Σύμφωνα με την εξέλιξη της διοικητικής διάρθρωσης του ελληνικού κράτους,

ήταν ο διευθυντής της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Νομού.

Link to comment
Share on other sites

να δουμε τι θα βγει απο αυτη την ιστορια....Στ αληθεια το κρατος συγκρουετε με το ΤΕΕ ή μας κοροϊδευουν κ θα μας την φερουν αλλιως. Το ΤΕΕ και το συναφι που το στηριζει παντως εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης ια την απαξιωση του Μηχανικου ως επιστημονα με διαφορους τροπους. Ενας απο τους πολλους ειναι και ο διαχωρισμος των "Μηχανικων" και των "αποφοιτων ΤΕΙ" δημιουργωντας διαμαχες μεταξυ των συναδελφων και των "δυο" πλευρων (οι οποιοι δηλαδη δεν ειναι μηχανικοι..???) Πως λεγαν παλια στα χωρια δηλαδη, εχω 2 παιδια κ ενα κοριτσι....

Η καταργηση επομενως των 2 και 1% ευχομαι να ειναι εαν δειγμα αλλαγων καιτ της καταργησης του κρατους εν κρατη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 2% υπέρ ΤΕΕ και τα συναφή ΕΜΠ και ΤΣΜΕΔΕ μια ζωή στο λαιμό μου καθόταν!! Το χάρηκα πολύ όμως, αν και το ΤΕΕ δεν θα το αφήσει να περάσει εύκολα. Δεν νομίζω να τολμήσει να ζητήσει περισσότερα χρήματα από τα μέλη του τη στιγμή μάλιστα που το ΤΣΜΕΔΕ εκτοξεύεται στο διάστημα σαν το Discovery. Θα υπάρξει συνέχεια και για το θέμα της αύξησης φωτιάς των εισφορών αλλά και του φρένου της κυβέρνησης (?) στο ΤΕΕ. Αν τα χρήματα τελικά δεν φτάνουν, υπάρχει πάντα στα συρτάρια και η λύση του "Διευρυμένου Επιμελητηρίου", πράξη η οποία θα σπείρει χαρές και λύπες σε Μηχανικούς.. Με τις υγείες μας. Οψόμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έρθουν όλα τα παιδιά στο ΤΕΕ. Πακέτο με το ΤΣΜΕΔΕ όμως έτσι; δεν θέλω διακρίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.