Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως πέρα από την δυνατότητα που πραγματικά έχουμε να καταβάλουμε το ποσό που θα μας αναλογεί σαν φόρος με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που διάβασα σήμερα (αν και δεν με αφορά εμένα) ότι για 42000 Ε ο φόρος θα είναι 40 % ή 44% δεν θυμάμαι Δηλαδή σχεδόν το μισό εισόδημα επομένως γιατί να εργαστεί κάποιος για αν φτάσει στο ποσό αυτό ? Πάντως αν τα χρήματα αυτά αποτελούσαν ανταποδοτικές υπηρεσίες από το κράτος εγώ θα συμφωνούσα με την καταβολή τους χωρίς δεύτερη κουβέντα (άλλωστε τι κομουνιστής θα ήμουν) Δηλαδή αν είχε ο πολίτης με αυτό τον τρόπο καλύτερη παιδεία - υγεία αθλητισμό πολιτισμό υπηρεσίες Γιατί τότε δεν θα χρειαζόταν να δαπανήσω χρήματα πύο δαπανώ σήμερα και έτσι θα κάλυπτα την χασούρα στο εισόδημά μου ΠΧ ανά είχα καλύτερους δρόμους δεν θα πήγαινα το αυτοκίνητό μου κάθε λίγο και λιγάκι στο συνεργείο Η αν αρρώσταινε ο γιός μου για γρίπη δεν θα πήγαινα Αθήνα αφού πλέον δεν το κρατούν εδώ στην πόλη μου στο νοσοκομείο λόγο των περικοπών Ή επίσης να έχω κράτος που δεν θα αφήνει την αισχροκέρδεια σε κάθε σούπερ μάρκετ στις τιμές τους (έλεγχο των τιμών της αγοράς και της ποιότητας των αγαθών) Και φυσικά αυτό για όλους τους πολίτες της επικράτειας Τότε να πληρώσω φόρο και πάνω από 26 % για τα 17000 που έχω εισόδημα γιατί τότε το κέρδος θα είναι μεγαλύτερο Αλλά δυστυχώς οι φόροι μας γίνονται άλλα πράγματα ή μπαίνουν σε άλλες τσέπες πιο πονηρές

ΥΣ Για τους κρατούντες: Ο νοικοκύρης όταν του τυχαίνει μια αναποδιά δεν παίρνει δάνεια για να ξελασπώσει αλλά στρώνει το κώλο του στην δουλειά και αφού μειώσει τις ανάγκες του αξιοποιεί ότι πλεονέκτημα διαθέτει Τι σόι οικονομολόγοι είναι αυτοί γαμώ τις σπουδές τους που δεν μπορούν να κατανοήσουν τόσο απλά πράγματα και μας πάνε από την μιά δόση στην άλλη

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ μπ....λο είμαστε...

Για τα μπλοκάκια φορολόγηση ως μισθωτοί, ΧΩΡΙΣ αναγνώριση δαπάνων αλλά ΜΕ τέλος επιτηδεύματος....Τι λογική είναι αυτή?

Ποιος εγκέφαλος το σκέφτηκε??

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια χαζή ίσως ερώτηση? Ποιός λογίζεται σαν Ε.Ε.? Εμείς οι Τ.Ε. τουλάχιστον στο ΤΕΕ φαινόμαστε σαν Τεχνική Εταιρία και οχι σαν φυσικά πρόσωπα. Ως πρός την εφορία λογικά είμαστε ατομικές επιχειρήσεις...οπότε το τέλος επιτηδεύματος 650 ή 1000?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμια σκέψη για το μισθωτός με μπλοκάκι και την επιδότηση που πήραμε απο το ΕΣΠΑ για ελεύθερους επαγγελματίες? Θα υπάρξει πρόβλημα αν μπούμε στους μισθωτούς? Η διαφορά είναι τεράστια στην φορολόγηση, π.χ. για εισόδημα 10.000 ευρώ

 

μισθωτός: (10.000 x 22%) - 2.100=100 φόρος

 

ελεύθερος επαγγελματίας: (10.000 x 26%) =2.600 φόρος

 

οπότε όσα έξοδα και να αφαιρέσεις απο το εισόδημα σου σαν επαγγελματίας νομίζω οτι και πάλι η διαφορά είναι τεράστια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από την δυνατότητα που πραγματικά έχουμε να καταβάλουμε το ποσό που θα μας αναλογεί σαν φόρος με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που διάβασα σήμερα (αν και δεν με αφορά εμένα) ότι για 42000 Ε ο φόρος θα είναι 40 % ή 44% δεν θυμάμαι Δηλαδή σχεδόν το μισό εισόδημα επομένως γιατί να εργαστεί κάποιος για αν φτάσει στο ποσό αυτό ? Πάντως αν τα χρήματα αυτά αποτελούσαν ανταποδοτικές υπηρεσίες από το κράτος εγώ θα συμφωνούσα με την καταβολή τους χωρίς δεύτερη κουβέντα (άλλωστε τι κομουνιστής θα ήμουν) Δηλαδή αν είχε ο πολίτης με αυτό τον τρόπο καλύτερη παιδεία - υγεία αθλητισμό πολιτισμό υπηρεσίες Γιατί τότε δεν θα χρειαζόταν να δαπανήσω χρήματα πύο δαπανώ σήμερα και έτσι θα κάλυπτα την χασούρα στο εισόδημά μου ΠΧ ανά είχα καλύτερους δρόμους δεν θα πήγαινα το αυτοκίνητό μου κάθε λίγο και λιγάκι στο συνεργείο Η αν αρρώσταινε ο γιός μου για γρίπη δεν θα πήγαινα Αθήνα αφού πλέον δεν το κρατούν εδώ στην πόλη μου στο νοσοκομείο λόγο των περικοπών Ή επίσης να έχω κράτος που δεν θα αφήνει την αισχροκέρδεια σε κάθε σούπερ μάρκετ στις τιμές τους (έλεγχο των τιμών της αγοράς και της ποιότητας των αγαθών) Και φυσικά αυτό για όλους τους πολίτες της επικράτειας Τότε να πληρώσω φόρο και πάνω από 26 % για τα 17000 που έχω εισόδημα γιατί τότε το κέρδος θα είναι μεγαλύτερο Αλλά δυστυχώς οι φόροι μας γίνονται άλλα πράγματα ή μπαίνουν σε άλλες τσέπες πιο πονηρές

ΥΣ Για τους κρατούντες: Ο νοικοκύρης όταν του τυχαίνει μια αναποδιά δεν παίρνει δάνεια για να ξελασπώσει αλλά στρώνει το κώλο του στην δουλειά και αφού μειώσει τις ανάγκες του αξιοποιεί ότι πλεονέκτημα διαθέτει Τι σόι οικονομολόγοι είναι αυτοί γαμώ τις σπουδές τους που δεν μπορούν να κατανοήσουν τόσο απλά πράγματα και μας πάνε από την μιά δόση στην άλλη

 

Σωστός. Φτάσαμε στο σημείο κομμουνιστές όπως ο GEORGE MICHAEL, να υπερασπίζονται το καλώς εννούμενο επιχειρείν, την ιδιοκτησία και τη σημασία των χρηματικών κινήτρων για την παραγωγή.

Τελικά τα σπίτια δεν μας τα πήραν οι κομμουνιστές, ούτε και έκλεισαν αυτοί τις επιχειρήσεις μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.