Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο για μη ανοιγόμενα παράθυρα (έχω π.χ. σταθερό - ανοιγόμενο - σταθερό)

Παίρνω το μεσαίο ως ανοιγόμενο, και στα άλλα 2 δε παίρνω αεριμό ?

Ναι. Δες πιν. 3.26, σελ. 82 ΤΟΤΕΕ1, στο τέλος του "Γυάλινες προσόψεις"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτή τη πολύ χαριτωμένη περίπτωση, πρέπει να υπολογίσω τα δύο εμβαδά και να δηλώσω τον τοίχο σε δύο μέρη ? (ένα εμβαδόν σε Φ.Ε., με το αντιίστοιχο U, και ένα εμβαδό σε εξωτερικό αέρα με άλλο U ?)

 

 

40092544.jpg

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα-κρεοπωλείο, έχω για εξαερισμό εναν αξονικό επίτοιχο ανεμιστήρα με παροχή 3000 m3/h , κοντά στον συμπιεστή του ψυγείου κρεάτων, στην καρτέλα του μηχανικού αερισμού βάζω το 3000 m3/h ή πάω σύμφωνα με πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ1, δλδ 3,08 m3/h/m2 ? To ρωτάω γιατί ο παραπάνω ανεμιστήρας εξυπηρετεί περισσότερο την ψύξη του συμπιεστή του ψυγείου παρά την ανανέωση του αέρα του καταστήματος. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Στην καρτέλα συμπληρώνεις παροχή τόση όση ακριβώς και η ελάχιστη απαιτούμενη βάση του πίνακα 2.3. Έναν ανεμιστήρα έχεις για όλα, δεν μπορείς να πεις τόσο τοις εκατό για θερμικά φορτία και το υπόλοιπο για εξαερισμό. Οπότε για την περίπτωση που εξετάζεις, θα έχεις:

F_h (m3/h) = F_c (m3/h) = 3,08 (m3/h) * E (m2)

R_h = R_c = 0 (αφού δεν έχεις καθόλου ανακυκλοφορία)

Q_r_h = Q_r_c = 0 (αφού δεν έχεις εναλλάκτη ανάκτησης θερμότητας)

Τμήμα θέρμανσης, ψύξης και ύγρανσης καθώς και φίλτρα δεν υπάρχουν

Την E_vent όμως θα την υπολογίσεις με βάση την πραγματική παροχή, δηλαδή: E_vent (kW s/ m3) = x [kW] / (3000 / 3600) [m3/s] = y [kW/m3/s].

Edited by panos-vicious
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 panos και ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά δεν είναι παράλογο να βάλω την τιμή του Πίνακα 2.3 και όχι την πραγματική?Αφού στην πράξη έχω πολύ μεγαλύτερο εξαερισμό που μου επιρεάζει σε μεγάλο βαθμό την ψύξη και την θέρμανση. Αλλά να μου πείς και το κρεοπωλείο που δεν έχει ούτε θέρμανση και ψύξη και βάζω κτιρίου αναφοράς παράλογο δεν είναι?? :mrgreen: Οπότε αποδεχόμαστε τις ΤΟΤΕΕ με τα ελαττώματά τους ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξης

 

σε περίπτωση πεα διαμερίσματος ποιο είναι το U της εξώπορτας σε επαφή με το κλιμακοστάσιο είναι το μισό από τους πίνακες της τοτεε1 ή σύμφωνα με

τις faq του τεε είναι 4 [W/(m2.K)] για μεταλλικές και 3,7 [W/(m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες.

Link to comment
Share on other sites

Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α Ν Ε Α!!!

Σύμφωνα με το γνωστό οικολογικό τηλεοπτικό κανάλι ΣΚΑΙ στην εκπομπή ECO NEWS από το νέο έτος (1/1/2013):

 

1. Σε κάθε νέο κτίριο υποχρεούται ο μελετητής να καταθέτει και Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης.

2. Σε όλα τα κτίρια εκτός από τις εξαιρέσεις (βιομηχανίες, κτίρια<50τμ κλπ) θα πρέπει σε ενοικιάσεις-πωλήσεις να εκδίδεται ΠΕΑ.

 

Είδες όταν ένα κανάλι ακολουθεί τον παλμό των γεγονότων πόσο ενημερωμένο είναι;

 

Δεν παίζεται με τίποτα η δημοσιογραφία στην Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

σε δάπεδο επάνο από πυλωτή τί α,ε βάζετε? αν τα βάλουμε =0 έιναι σαν να μην έχει ουσία το 0.3 στίς σκιάσεις , αλλά και οι επιλογές δε σε βοηθουν

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με λίγο.

Στον πίνακα 3.26 που δίνονται οι τυπικές τιμές αερισμού, έχει διείσδυση αέρα από πόρτα και από παράθυρο.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Οι μπαλκονόπορτες θεωρούνται πόρτες (όπως ισχυρίζομαι εγώ) ή παράθυρα (όπως ισχυρίζεται συνάδελφος).

Η απάντηση είναι σημαντική γιατί αλλάζει δραματικά ο συνολικός αερισμός και για Μ.Ε.Α. είναι πολύ δύσκολο να το βγάλεις Β, ειδικά αν είναι ξύλινα τα κουφώματα και απαγορεύεται η χρήση ηλιακού (Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης).

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.