Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Όπως το κάνει ο Πάνος υπολογίζω και εγώ. Τώρα σε περίπτωση οριζόντιου στη χειρότερη περίπτωση διαφορετικών z έδρασης σε κάθε μεριά παίρνω ένα μέσο βάθος για να γλιτώσω τις 2ν παρεμβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα είναι λάθος ο τύπος της ΤΟΤΤΕ και ο σωστός είναι αυτός που λέει ο Πάνος U'TBzi = (z2*U'TBz2 - U'TBz1) / (z2 - z1).

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα-κρεοπωλείο, έχω για εξαερισμό εναν αξονικό επίτοιχο ανεμιστήρα με παροχή 3000 m3/h , κοντά στον συμπιεστή του ψυγείου κρεάτων, στην καρτέλα του μηχανικού αερισμού βάζω το 3000 m3/h ή πάω σύμφωνα με πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ1, δλδ 3,08 m3/h/m2 ? To ρωτάω γιατί ο παραπάνω ανεμιστήρας εξυπηρετεί περισσότερο την ψύξη του συμπιεστή του ψυγείου παρά την ανανέωση του αέρα του καταστήματος. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σε γυάλινες προσόψεις καταστημάτων (σταθερά τζάμια, βιτρίνες κλπ), τι απώλειες αερισμού παίρνετε ?

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι παίρνω μηδενικές απώλειες αερισμού ?

γιατί το να παραβλέψω μια τζαμαρία που καλύπτει εξολοκλήρου έναν τοίχο προφανώς και είναι παράλογο

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι παίρνω μηδενικές απώλειες αερισμού ?

γιατί το να παραβλέψω μια τζαμαρία που καλύπτει εξολοκλήρου έναν τοίχο προφανώς και είναι παράλογο

Την θεωρείς ως διαφανή μη ανοιγόμενη πρόσοψη οπότε και δεν την λαμβάνεις στον αερισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο για μη ανοιγόμενα παράθυρα (έχω π.χ. σταθερό - ανοιγόμενο - σταθερό)

Παίρνω το μεσαίο ως ανοιγόμενο, και στα άλλα 2 δε παίρνω αεριμό ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο για μη ανοιγόμενα παράθυρα (έχω π.χ. σταθερό - ανοιγόμενο - σταθερό)

Παίρνω το μεσαίο ως ανοιγόμενο, και στα άλλα 2 δε παίρνω αεριμό ?

Κοίτα σελ. 83 ΤΟΤΕΕ1 και πιστεύω θα σου λύσει την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.