Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Φίλε ΖΕΑ αν μου τύχαινε τέτοια περίπτωση, θα έβγαζα φωτογραφίες τον τοίχο που είχαν ξηλώσει για να είμαι σε περίπτωση ελέγχου κατοχυρωμένος και θα υπολόγιζα το U του τοίχου αναλυτικά σύμφωνα με του τύπους και πίνακες της ΤΟΤΕΕ 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δε μπορώ να ξέρω παντού τι πάχος μόνωσης έχουν βάλει και ιδιαίτερα στον μεταλλικό σκελετό, εκεί είναι βασικά το πρόβλημα.. Δε μπορώ να ξέρω ούτε ακριβώς τη διατομή της δοκού ή του υ/σ για να πάρω πάχος ούτε το πάχος του μονωτικού..

Link to comment
Share on other sites

Αφού γνωρίζεις τις στρώσεις του υλικού, μπορείς να υπολογίσεις τις τιμές U αναλυτικά με τη βοήθεια της ΤΟΤΕΕ2.

 

edit ταυτόχρονα γράφαμε

Μία ένδειξη του πάχους λογικά θα έχεις

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα παιδιά, μια ένδειξη του πάχους στα panel θα έχεις. Στο μεταλλικό σκελετό δεν έχεις. Πέρνα στο autocad το περίγραμμα με το πάχος των στρώσεων από το τμήμα του τοίχου που είδες, πάρε διατομή Η για δοκούς/υποστυλώματα και υπολόγισε τα δυσμενέστερα U για τοίχους/δοκούς/υποστυλώματα.

Δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις.

Οροφή και δάπεδα;

Αν θες ανέβασε και καμιά φωτό κι επίσης αν θες δες κι αυτό το θέμα, μήπως και σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μπερδέψει τα μπούτια μου.

Έχω να κάνω ένα ΠΕΑ αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω κτίριο με A/C για ψύξη και θέρμανση/ZNX με Φ/Α.

Είναι ένα διαμέρισμα (70μ²) σε πολυκατοικία με ατομικό λέβητα Φ/Α(25kW). Αυτόν τον βάζω σαν λέβητα Φ/Α με την αναγραφόμενη ισχύ, ΒΑ με υπερδιαστασιολόγηση της απόδοσης του prospectus (ngen = ngm x ng1 x ng2) που πέφτει από 0,929 σε 0.697, χωρίς δίκτυο διανομής και με ισχύ βοηθητικών μονάδων 135W που γράφει στο prospectus σαν Power consumption. Σωστά φαντάζομαι..

 

Πάμε στο ΖΝΧ τώρα...

Θα πρέπει να βάλω δύο μονάδες.

Μία μονάδα σαν λέβητα για τους χειμερινούς μήνες, με ισχύ 25kW και ΒΑ όπως παραπάνω και μία άλλη μονάδα σαν τοπική μονάδα Φ/Α με Pgen για την υπερδιαστασιολόγηση σύμφωνα με την 4.10 (Qd/5), Στην ουσία δεν υπάρχει υπερδιαστασιολόγηση και βγαίνει ο βαθμός απόδοσης του καυστήρα. Τον δεύτερο τον βάζω για τους μήνες από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο και τον πρώτο για τους άλλους.

Δίκτυο διανομής ΒΑ=1 και σύστημα αποθήκευσης ΒΑ=1

Βοηθητικές μονάδες όπως στην θέρμανση;

Σωστά τα κάνω;

 

Και τέλος το A/C

Έχει λοιπόν ένα κλιματιστικό 14000BTU στο σαλόνι/καθιστικό/κουζίνα εμβαδού 40μ² με Ψυκτική ικανότητα 3,85kW και Κατανάλωση ενέργειας για ψύξη 1,75kW. Δίνω το 3,85kW σαν ισχύ και ERR=3,65/1,75=2,086

Δίκτυο διανομής δεν υπάρχει, αφήνουμε ΒΑ=1

Τερματικές μονάδες από σχέση 4.8 (0,93/(0,97χ1)=0,959)

Βοηθητικές μονάδες βάζουμε το 1,75kW (δεν είναι inverter);

Σωστά;

 

Τέλος Κατηγορία αυτοματισμών Δ. Σωστά;

 

Επειδή τα μάτια μου κάνουν πουλάκια, θα επιστρέψω στο PC αύριο αλλά ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί μαζί μου.

Καληνύχτα.

 

υ.γ. Αν δεν υπάρχει prospectuς και δεν μπορούμε να βρούμε στοιχεία (ούτε από αντιπρόσωπο ούτε από διαδίκτυο), τι πρέπει να κάνουμε;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Θέρμανση: Για τμήμα κτιρίου δεν κάνεις υπερδιαστασιολόγηση

ΖΝΧ: όπως τα λες αλλά στους μήνες θέρμανσης χωρίς υπερδιαστασιολόγηση

Ψύξη: 3,85/1,75=2,2 - Βοηθητικές δεν βάζεις. Βαθμός κάλυψης 0,28. Το υπόλοιπο 0,22 με ΚΑ.

Αυτοματισμοί: Δ εάν δεν έχεις αντιστάθμιση στον λέβητα

 

Στοιχεία από το μοντέλο στο internet? Αν και τον λέβητα βλέπω ότι έχεις βαθμό απόδοσης και λογικά είναι από προσπέκτους or something

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, όχι για τμήμα κτιρίου. Για τοπικό λέβητα δεν κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

Αν είχε τον λέβητα σε λεβητοστάσιο, άσχετα αν ήταν ατομικός, θα έκανες έλεγχο γιατί δεν θα είχες τοπικό σύστημα.

Το πως θα τον έκανες είναι μια άλλη πικραμένη ιστορία.

Επειδή όμως μάλλον ο λέβητας του Faethona είναι μπαλκονάτος ισχύει αυτό που λέει ο tsx.

 

Στην περίπτωση μη τοπικού λέβητα, για το χειμώνα θα έβαζες στο ΖΝΧ τον ίδιο βαθμό απόδοσης του λέβητα που θα έβγαζες για τη θέρμανση, δηλαδή μετά τον έλεγχο υπερ/γησης. Ο λέβητας είναι ο ίδιος για θέρμανση και ΖΝΧ και λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Για το καλοκαίρι θα σου έβγαινε με το μικρότερο ng1 κατά πάσα πιθανότητα γιατί τότε θα είχε το Pgen μόνο για το ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

@tsx

Δηλαδή στο ΖΝΧ για παραγωγή από ατομικό επιτοίχιο λέβητα Φ.Α., λες πως τους θερινούς μήνες θα πρέπει να υπολογίσει υπερδιαστασιολόγηση αντί να πάρει χειμώνα-καλοκαίρι τον ίδιο βαθμό απόδοσης;

Αν π.χ. έχεις κτίριο στη Δ κλιματική ζώνη με δύο υπνοδωμάτια [(150.03 (lt/day)], με βάση τη σχέση 4.11 προκύπτει Qd = 7,107 [kWh/day] και με βάση την 4.10 τελικά Pn = Qd / 5 = 1,42 [kW].

Οπότε με λέβητα 25 kW θα έχεις κάπου 1760% περισσότερη ισχύ από την απαιτούμενη, δηλαδή ng1 = 0,75. Δηλαδή ngen = ngmxng1xng2 = 0,929x0,75x1,00 = 0,697.

Για πιο λόγο, αφού στο τέλος της 4.1.2.1 σου λέει πως <<Για τους τοπικούς (π.χ. επίτοιχους) λέβητες φυσικού αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και ΖΝΧ

(μονάδες ροής), ο βαθμός απόδοσης λαμβάνεται ίσος με το βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησης του>>;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Ηλία. Κεκτημένη ταχύτητα.

 

Πάνο νομίζω ότι το διάβασα κάπου στην διδακτική ύλη.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Ελεγχο υπερδιαστασιολογησης δεν κανω ΠΟΤΕ για ατομικο λεβητα Φ.Α. ουτε για θερμανση ουτε για ΖΝΧ, ουτε για χειμωνα, ουτε για καλοκαιρι....

Ο λεβητας λειτουργει χειμωνα καλοκαιρι, μονο που το καλοκαιρι λειτουργει μονο για ΖΝΧ

Υπερδιαστασιολογηση δε γινεται, βαθμος αποδοσης απο το pdf που κατεβαζεις απο το ιντερνετ με τα στοιχεια του, ιδιος για θερμανση και ΖΝΧ και καθαρισες...

Δεν ασχολουμαι με διαχωρισμο στο ΖΝΧ αναμεσα σε χειμωνα καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.