Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Πελάτισα : Άκουσα πως απο 1η Δεκεμβρίου καταργείται το ΠΕΑ

Inzaghi : Άκουσα πως 21 Δεκεμβρίου θα γίνει η συντέλεια του κόσμου...

 

Βρε i-sixtir με τις μαλακιες του καθενος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επρεπε να της πεις...τώρα που θα σκάσουν και τα ΠΕΑ λεβήτων θα πλερώνεις και δεν θα φτάνεις... :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τις ΤΟΤΕΕ του ΤΕΕ χρησιμοποιώ. Είχε παρατηρηθεί να έχουν <<ψιλοχώσει>> 2-3 πράγματα ακόμα. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν αλλά είχε γίνει. Από την ώρα που δώσανε για έγκριση της ΤΟΤΕΕ ώσπου να βγει το ΦΕΚ.... καταλαβαίνεις. Ολο και κάτι βρίσκανε.

 

Πες όμως λίγο ποιες διαφορές βλέπεις.

hkamp, δεν το χω πολυψάξει. Μόνο για τα υαλότουβλα, που μ' ενδιέφερε, βρήκα διαφορές στις ΤΟΤΕΕ του ΦΕΚ που χρησιμοποιώ και σ' αυτές του ΤΕΕ.

Αν έχει κανείς εντοπίσει άλλες διαφορές ας τις αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μια ερώτηση για ΜΕΣΟΤΟΙΧΙΑ σε ΠΕΑ (διάβασα σημειώσεις σεμιναρίων, τοτεε, σχόλια αλλά μπερδεύτηκα χειρότερα)

 

1. όταν έχω διαμέρισμα σε επαφή με άλλα διαμερίσματα του ίδιου κτιρίου ΔΕΝ έχω (αδιαβατικά, δεν τα καταγράφω καθόλου)

 

2. όταν είμαι σε επαφή με κτίριο θερμαινόμενο (π.χ. πολυκατοικία), 2α) βάζω μεσοτοιχία ή 2β) τα θεωρώ αδιαβατικά κι αυτά (μάλλον το 2β)

 

3. όταν είμαι σε επαφή με Μ.Θ.Χ. (κλιμακοστάσιο) ΔΕΝ έχω μεσοτοιχία, τα θεωρώ προς εξωτερ. αέρα με U/2

 

4. σε κτίρια προ ΚΕΝΑΚ (προ 2010) δεν χρειάζεται να ορίσω πουθενά μεσοτοιχία (γιατί δεν χρειάζεται έλεγχος Um)

 

έχω καταλάβει καλά ή #@@#@ !!!

 

Ευχαριστώ

Edited by giatrasof
Link to comment
Share on other sites

giatrasof

1. Σωστό

2. Όταν εξετάζεις τμήμα κτιρίου δεν ασχολείσαι με την μεσοτοιχία μεταξύ του δικού σου και του προς επαφή κτίριο, όταν όμως εξετάζεις ολόκληρο το κτίριο ορίζεις μεσοτοιχία προς το επαφή κτίριο για να υπολογιστεί το Um του κτιρίου σου.

3.Σωστό όταν έχεις τμήμα κτιρίου, ενώ όταν εξετάζεις ολόκληρο κτίριο περιγράφεις κανονικά ολόκληρο τον Μ.Θ.Χ. ορίζεις διαχωριστική και όχι μεσοτοιχία.

4.Και σε κτίρια προ ΚΕΝΑΚ ορίζεις κανονικά μεσοτοιχία σύμφωνα με τα παραπάνω γιατί και σ'αυτή την περίπτωση γίνετε υπολογισμός του Um.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την περίπτωση της φωτογραφίας. Ποιο είναι το U για το δάπεδο του κτιρίου? Σύμφωνα με τον πίν. 3.4β T.O.T.E.E. 20701-1/2010 και το σχήμα 3.4 σελίδα 55 της ίδιας, θα πρέπει να βάλω συντελεστή 2,0 / 2 επειδή θεωρεί τη βάση μη θερμαινόμενο χώρο? Η βάση μου είναι κατασκευασμένη με πλευρικά τοιχεία-πέδιλα και στο εσωτερικό της είναι γεμισμένη με χώμα. Σημείωση, το δάπεδο δεν έχει θερμομονωτική προστασία.

 

basikatoikias.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.