Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

@katrmp

Άλλο τα συνολικά. Αλλά αν πεις ότι υπολογίζεις αμοιβή με τις τιμές του Π.Δ. 100/2010, με βάση τα τ.μ. της θερμαινόμενης επιφάνειας γίνεται ο υπολογισμός.

Έτσι κι αλλιώς, εδώ και καιρό δεν έχει πια καμιά σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση.

 

Στον αναλυτικό υπολογισμό U ξύλινου κουφώματος με μονό υαλοπίνακα, στον τύπο υπάρχει το Ψg,

για το οποίο η τοτεε1 παρ. 3.2.3.3 γράφει:

-Στην περίπτωση κουφωμάτων που φέρουν μονούς υαλοπίνακες, ο συντελεστής γραμμικής θερμοπερατότητας Ψg ισούται με 0.

-....με μεταλλικό πλαίσιο χωρίς θ/δ...... μπορεί να αγνοηθεί.

 

Παρακάτω στον πίνακα 3.11 δίνει τυπικές τιμές Ψg, όπου για ξύλινο πλαίσιο Ψg=0,06

 

Στο κούφωμα που εξετάζω (44%πλαίσιο)

αν αγνοήσω το Ψg έχω U=4.18 που η τιμή είναι αναλογικά μικρότερη με την τιμή U=4.3 ξύλινου κουφώματος 40% του πίνακα 3.12 , όπως είναι λογικό να συμβαίνει,

αν το λάβω υπ'όψιν U=4.47..... όπου α)δεν είναι λίγη η διαφορά με το 4.18 και β)σύμφωνα με τον πίνακα 3.12, αυτή η τιμή θα αντιστοιχούσε σε κούφωμα 35% πλαισίου περίπου, και όχι 44%.

 

Μέχρι τώρα πάντα υπολόγιζω το Ψg σε ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι. Μήπως δεν πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, το παίρνεις από τους πίνακες και συνήθως για 40%?

 

Εγώ που το υπολογίζω, λίγες φορές έχω πλαίσιο 35- 40%.

Όταν υπάρχουν μάλιστα ρολλά, που υπολογίζω το ρολο στο πλαίσιο του κουφώματος, ή σε μικρά παράθυρα, εκεί ξεφεύγω πολύ.

Έχω φτάσει και σε 79% πλαίσιο :unsure:

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Μετραω καθαρο ανοιγμα στην επιθεωρηση, μετραω καθαρο τζαμι, βγαζω τα ποσοστα και στο εξελακι μου υπολογιζεται επακριβως ο συντελεστης βασει των ακριβων ποσοστων...

Δυο κλικ δουλεια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε εξελ τα βάζω, αλλά στον υπολογισμό του U στο excel βάζεις Ψ=0 ή Ψ=0,06 για ξύλινο κούφωμα με μονό τζάμι?

Μπορείς να το τσεκάρεις σε παρακαλώ?

 

Δεν ξέρω γιατί μπερδεύτηκα σήμερα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αφου ΡΗΤΑ η ΤΟΤΕΕ σου λεει να το αγνοησεις, εκτος γι αν εχεις τζαμι με επιστρωση...

Για ποιο λογο θελεις να κανεις τη ζωη σου πιο δυσκολη?

Αναλογια ποσοστου πλαισιου και τζαμιου επι τους επιμερους συντελεστες και καθαρισες

Καλημερα σας κυριοι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.