Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Όντως δεν είναι μηνύματα για αρνητική ψήφο (το λέω γιατί απαντούσες σε μένα και μπορεί να με θεώρησες υποψήφιο ψηφοφόρο :smile:

 

Πάντως σκεφτείτε την παραπάνω συζήτηση μεταξύ γιατρών (καθώς τέθηκε το συγκεκριμένο παράδειγμα σε προηγούμενο μου ποστ). Να λέει ο ένας στον άλλον, "εγώ κάνω την τάδε εγχείρηση σε 2 ώρες και όλες είναι επιτυχημένες. Κάποιος άλλος να λέει πως χρειάζεται τουλάχιστον 10 ώρες για την ίδια συζήτηση.

Δε λέω, σε κάποιο μεταξύ τους γεύμα μπορεί να τα λένε, αλλά το θεωρώ απίθανο να τα γράφουν σε ένα δημόσιο φόρουμ.

 

Προφανώς και είναι ατυχής η σύγκριση, αλλά δεν το ξεκίνησα εγώ :razz: (οπότε όπου λέω γιατρός βάλτε κάποιον άλλον επιστήμονα)

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν 20 ώρες για ένα ΠΕΑ είναι τραγικό....δεν υπάρχει...

Συνάδελφε που λες για 20ώρες έχεις ασχοληθεί με ΠΕΑ? Στο λέω γιατί πολλές φορές έξω από τον χορό διαβάζοντας τις ΤΟΤΕΕ κτλ να νομίζεις ότι πρέπει σώνει και καλά να κάτσεις 1-2 μέρες για να καταφέρεις ένα ΠΕΑ. Από την άλλη νομίζεις ότι σε ένα 4ώρο δεν γίνεται σωστή δουλειά...Μέγα λάθος. Σε διαβεβαιώνω ότι σωστή δουλειά και με το παραπάνω γίνεται...Ισχύει και από μένα η πρόσκληση..

 

Δεύτερον..Δεν μπορώ να καταλάβω τι στραβό είπε ο συνάδελφος Ινζάγκι για την αρνητική φήμη...Κάνουμε μια συζήτηση, δηλαδή η αντίθετη άποψη πρέπει να μαυρίζεται?? Επανορθώνω εγώ λοιπόν....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα κάνεις μια δουλειά ή όταν την κατέχεις ή όταν είσαι αερητζής.

 

ΠΕΑ σε 4 ώρες για διαμέρισμα βγαίνει άνετα.

Όταν ξέρεις τι πρέπει να ζητήσεις και να δεις στην αυτοψία,

όταν ξέρεις πως θα περάσεις τα στοιχεία κτλ.

Παίζει και η χρονολογία, παίζει και η μορφή κτλ.

Παράλογο πάντως δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραπονεθηκα για την καταψηφιση τους, απλως ηθελα να μαθω αν ειπα κατι που να ενοχλησε κανεναν.

Με το διαλογο γινομαστε καλυτεροι και ανθρωποι και επαγγελματιες.

Απλως, εχει τυχει και σε ασχετα posts συναδελφων να βλεπω αρνητικες βαθμολογιες χωρις κανεναν απολυτως λογο, οποτε και συνηθως το ισοφαριζω εκ των υστερων :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση εσοχής σχήματος Π, για τα εκατέρωθεν δομικά στοιχεία λαμβάνεται σκίαση από ορίζοντα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχαριστώ tsx. Αυτό ισχύει ακόμη και αν το άνοιγμα είναι 3 μέτρα.

Θέλω να πω πως εν τοις πράγμασι είναι εμπόδιο από ορίζοντα αλλά η οδηγία αναφέρει μακρινά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το "μακρυνά" το λέει για να μας δώσει να καταλάβουμε ότι εννοεί από τον ορίζοντα, αλλά όταν έχεις κάποιο κοντινό που σου κρύβει τα "μακρυνά", τότε αυτό πρέπει να δηλωθεί.

Το θέμα είναι στην πράξη ποιο σκιάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. σε "πιάνω" συνάδελφε, κανείς δε μπορεί να πει πως έχεις άδικο. Είχα μια διαφωνία με κάποιον και εγώ υποστήριζα το αντίθετο.

Είμαι των διατάξεων και στο σύστημά μου μακρινό εμπόδιο σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που ανήκει στο ίδιο οικοδόμημα. Νομίζω πως έτσι όπως τα λες είναι.

Άλλωστε αυτό προκύπτει από τις οδηγίες για τον σκασμό από πρόβολο σε περίπτωση που υπάρχει τέντα. Τες πα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε Χριστόφορε γιατί τώρα με την τέντα μπερδεύτηκα. Εννοείς αν έχεις ταυτόχρονα και τέντα και απέναντι πολύ κοντινό εμπόδιο, τόσο που στην ουσία τον τοίχο και το άνοιγμα να μην τα βλέπει πότε ο ήλιος το χειμώνα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.