Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Θα πρότεινα πάντως να σβηστούν τα τελευταία μηνύματα. Καλό είναι να μην απαξιώνουμε τόσο τη δουλειά μας.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να σου πω ότι δεν έχει σχέση η ώρα....Αντε και κάνω ΠΕΑ και το παραδίδω μετά από 1 εβδομάδα, έτσι για το και καλά....Θα ζητήσω περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω ότι δεν έχει σχέση η ώρα....Αντε και κάνω ΠΕΑ και το παραδίδω μετά από 1 εβδομάδα, έτσι για το και καλά....Θα ζητήσω περισσότερα?

 

Όχι... τότε θα χάσεις τη δουλειά γιατί θα έχει νευριάσει ο ιδιοκτήτης και θα πήγε σε άλλον που με 50€ και 1 τηλέφωνο του το φέρνει σπίτι σε 3 ωρίτσες!!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

Αν δεχτούμε ότι δεν υπάρχει δίκτυο διανομής (όπως γράφει και η παράγραφος που αναφέρεις), τότε ναι δεν υπάρχουν απώλειες δικτύου οπότε β.α=1 και επιπλέον επειδή στους επίτοιχους λέβητες φ.α. δεν λαμβάνονται υπόψη συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση, η μεταφερόμενη ισχύς θα είναι όση και η ονομαστική που δίνει ο κατασκευαστής (π.χ. 24kW).

Link to comment
Share on other sites

Δεν λαμβάνουμε υπερδιαστασιολόγηση ούτε για Ζ.Ν.Χ. τους μήνες που δεν γίνεται χρήση της θέρμανσης;

Μιλάμε πάντα για επιτοίχιο Φ.Α. που είναι και το μοναδικό σύστημα για Ζ.Ν.Χ..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ερμηνεύω το "ή/και" της παρ. 4.1.2.1. της 1ης ΤΟΤΕΕ: "Για τους τοπικούς (π.χ. επίτοιχους) λέβητες φυσικού αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και ΖΝΧ (μονάδες ροής)....".

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ωρες για ενα ΠΕΑ δεν το λες και υπερβολη.... Νορμαλ ειναι.

Αν τηρήσεις όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται απο τους νόμους ελέγξεις τα αποτελέσματά σου και προτείνεις ένα σωστό σενάριο και όχι copypaste.Αν δηλαδή κάνεις σωστά τη δουλειά σου και όχι "ξεπέτα" τότε χρειάζεσαι 12-20 ώρες έχοντας μια καλή εμπειρία (>10ΠΕΑ). Ο μισθός της καθαρίστριας είναι 8-10 €/ώρα μαύρα και του γιατρού 200-300€/ώρα. Πόσα πρέπει να πάρει ο Μηχανικός ?

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες για ενα ΠΕΑ δεν το λες και υπερβολη.... Νορμαλ ειναι.

Τωρα το μισαωρο για αυτοψια μπορει να επιτευχθει αν εχεις λεβητα φυσικου αεριου στο μπαλκονι, οποτε δεν εχεις ουτε ταρατσες ουτε λεβητοστασια.

Μια φωτογραφια το λεβητα και βρισκεις το pdf με τα τεχνικα του χαρακτηριστικα απο το ιντερνετ

Αν και, πλεον, με τοσους λεβητες που εχω δουλεψει, εχω ενα φακελο με το pdf του καθενος, οποτε το βρισκω απευθειας απο εκει χωρις ιδιαιτερη αναζητηση

Θεσεις κουφωματων δεν αλλαζω, εκτος κι αν ειναι κατι οφθαλμοφανες... Γιατι? Για να εχω μεγαλυτερη ακριβεια στις πλευρικες σκιασεις? Σιγα τα ωα...

Απλως, αν δεν εχω τα εγκεκριμενα σχεδια της ιδιοκτησιας απο την πολεοδομια και εχω παρει απο συμβολαιογραφο, θα χτυπησω τα μετρα με το λειζερ μου για να επαληθευσω οτι τα μετρα του μη εγκεκριμενου σχεδιου ειναι σωστα η να παρω τα σωστα τελος παντων για την ακριβεστερη εμβαδομετρηση, οταν δεν εχω καθαρα τετραγωνικα στο συμβολαιο γραμμενα...

Αυτα, σε γενικες γραμμες... και αν οι εξωτερικες επιφανειες ειναι λιγες, το μισαωρο μπορει να ειναι και πολυ...

Τι το κακο λεω και καταψηφιστηκα? :confused:

 

Οι στιβοι χρονου για τα ΠΕΑ συναδελφε, εδω μεσα ειδικα, μονο εμπειρια και εξειδικευση μπορουν να δειχνουν...

Και οχι αρπακολατζιδικη δουλεια σε ΠΕΑ εξ αποστασεως :smile:

Αντιστοιχα κι εδω...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Αν τηρήσεις όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται απο τους νόμους ελέγξεις τα αποτελέσματά σου και προτείνεις ένα σωστό σενάριο και όχι copypaste.Αν δηλαδή κάνεις σωστά τη δουλειά σου και όχι "ξεπέτα" τότε χρειάζεσαι 12-20 ώρες έχοντας μια καλή εμπειρία (>10ΠΕΑ). Ο μισθός της καθαρίστριας είναι 8-10 €/ώρα μαύρα και του γιατρού 200-300€/ώρα. Πόσα πρέπει να πάρει ο Μηχανικός ?

Εχοντας τριψηφιο αριθμο ΠΕΑ στην πλατη μου και τηρωντας ολες τις διαδικασιες που απαιτουνται απο τους νομους, σε προσκαλω στο γραφειο μου να δεις πως βγαινει ενα ΠΕΑ σε ενα 4ωρο και αν εχεις κατι να μου προσαψεις, δεκτο να το συζητησουμε συναδελφε.

Αλλα το 20ωρο ειναι εξωφρενικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.