Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

@DEMETRIOS

Και γιατί να μην κόβουν ΑΠΥ για 50€; Το χαρτί απ' το μπλοκάκι θα λυπηθούν; Εδώ ξεφτιλίζουν τα πάντα και θα κολλήσουν σ' αυτό; Δεν νομίζω πως η υποβολή (σκαναρισμένων) ΑΠΥ θα βελτιώσει την κατάσταση.

 

 

Στις μέρες μας, για να τρυπήσεις μπλοκάκι είναι άθλος. Πρέπει να μην χρωστάς ΠΟΥΘΕΝΑ. Εφορία, ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, όλα πληρωμένα. Οι περισσότεροι κάτι δεν έχουν πληρώσει και για αυτό τα φύλλα από το μπλοκάκι είναι δύσκολο να χαραμισθούν.

Εξάλλου με τα €50, αν κόψεις και ΑΠΥ δεν γίνεται να τα πληρώσεις όλα αυτά, όσα ΠΕΑ και αν κάνεις. Εγώ βάζω στοίχημα ότι για τα περισσότερα ΠΕΑ-copia, των €50, δεν κόβεται ΑΠΥ. Αν το ψάξετε θα το δείτε. Σαν να ακούω την απάντηση "με €50 θέλεις απόδειξη; Α, όχι, με απόδειξη κανονικά, €150. Αν θέλεις χωρίς απόδειξη ισχύει €50"

Ψάξτε το και θα το δείτε...

 

 

Ρε παιδιά μην τρελλαθούμε..1 ΠΕΑ διαμερίσματος το βγάζεις ανετότατα σε μία μέρα...Νταξ, είπαμε.

 

 

Παιδιά μην τρελαθούμε. Οταν λέμε ένα μέσο χρόνο για να εκπονήσεις ένα ΠΕΑ, μιλάμε όλα μέσα. Προετοιμασία, αυτοψία πλήρης, μετάβαση επιστροφή και δουλειά γραφείου, συνεκτιμώντας και ένα δείκτη δυσκολιών που κατα μ.ο. θα προκύψουν, ένα ΠΕΑ απλού διαμερίσματος είναι 2 μέρες στο νερό και να αχσολείσαι αποκλειστικά με αυτό.(μερα=8άωρο, όχι 12ωρο ή 15ωρο). Και με την προυπόθεση ότι είσαι "τσάκαλος" στη θεωρία, διότι άμα ψάχνεσαι, άστο ούτε σε μία εβδομάδα. Αυτή είναι η αλήθεια και μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. ΠΕΑ express μόνο με αντιγραφή και φασόν γίνεται.

Αλλά έχω και μία απόρία, στα ΠΕΑ εξ αποστάσεως πως εκτιμούν το ύψος των γύρω κτιρίων(Fhor); Στα ζάρια το παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μην τρελαθούμε. Οταν λέμε ένα μέσο χρόνο για να εκπονήσεις ένα ΠΕΑ, μιλάμε όλα μέσα. Προετοιμασία, αυτοψία πλήρης, μετάβαση επιστροφή και δουλειά γραφείου, συνεκτιμώντας και ένα δείκτη δυσκολιών που κατα μ.ο. θα προκύψουν, ένα ΠΕΑ απλού διαμερίσματος είναι 2 μέρες στο νερό και να αχσολείσαι αποκλειστικά με αυτό.(μερα=8άωρο, όχι 12ωρο ή 15ωρο). Και με την προυπόθεση ότι είσαι "τσάκαλος" στη θεωρία, διότι άμα ψάχνεσαι, άστο ούτε σε μία εβδομάδα. Αυτή είναι η αλήθεια και μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. ΠΕΑ express μόνο με αντιγραφή και φασόν γίνεται.

Αλλά έχω και μία απόρία, στα ΠΕΑ εξ αποστάσεως πως εκτιμούν το ύψος των γύρω κτιρίων(Fhor); Στα ζάρια το παίζουν;

 

Εχεις ασχοληθει με την εκδοση ΠΕΑ ?

 

Εννοω εσυ ο ιδιος προσωπικα...οχι οτι ακους δεξια και αριστερα....

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κατέβασε το σύστημα το ΤΕΕ ο ΑΑ αμοιβής δεν είναι υποχρεωτικός για την έκδοση ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να εκδοθει ΠΕΑ χωρις ΑΠΥ. αφου πρεπει να εχεις ΑΑ αμοιβης.

Ε, και; Ποιος σε ελέγχει ότι το έκοψες; Εξάλλου η αμοιβή δεν κατατίθεται υποχρεωτικά στην Τράπεζα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ασχοληθει με την εκδοση ΠΕΑ ?

 

Εννοω εσυ ο ιδιος προσωπικα...οχι οτι ακους δεξια και αριστερα....

 

Τι σε κάνει να το λες αυτό; Ενιωσες ενοχλημένος από κάτι; Ή μήπως κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, διότι δεν νομίζω ότι γνωριζόμαστε προσωπικά για να ξέρεις ποιος είμαι και πως δουλεύω!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υψη των απεναντι κτηριων μπορεις καλλιστα να τα παρεις θεωρωντας ενα μεσο υψπς οροφου 3μ και να μετρησεις οροφους απο το birds view του bing maps της yahoo

Λυσεις υπαρχουν, αρκει να το θελησεις...

Προσωπικα, επειτα απο τοσα ΠΕΑ που εχω βγαλει, πανω απο ενα 4ωρο μεγιστο καθαρης δουλειας γραφειου δε με παιρνει το καθε ΠΕΑ

Τωρα αν συνυπολογισω το χρονο που χανω στην αυτοψια (κανα μισαωρο χονδρικα), μεταβασεις, επιστροφες και αναζητησεις σχεδιων σε συμβολαιογραφους κλπ, ε ενταξει, αυξανεται ο χρονος...

Λογικο....

Παντως μιαμιση μερα δε χρειαζομαι με την καμια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 2 ώρες δεν έχω κάνει σε κανένα ΠΕΑ διαμερίσματος....Μιλάμε για καταχώρηση στο buildingcert, δημιουργία xml, οριστική υποβολή...1/2 μέρα με την καμία, ούτε καν γεμάτο 8ωρο... Εκτός αν μιλάμε για διάλειμμα φαγητού, σερφάρισμα στο νετ, michanikos.gr και έτσι....

Εξελάκια για σκιάσεις, U... 30' ώρα υπόθεση...Μην τα παραλέμε....

Link to comment
Share on other sites

Τα υψη των απεναντι κτηριων μπορεις καλλιστα να τα παρεις θεωρωντας ενα μεσο υψπς οροφου 3μ και να μετρησεις οροφους απο το birds view του bing maps της yahoo

Λυσεις υπαρχουν, αρκει να το θελησεις...

Προσωπικα, επειτα απο τοσα ΠΕΑ που εχω βγαλει, πανω απο ενα 4ωρο μεγιστο καθαρης δουλειας γραφειου δε με παιρνει το καθε ΠΕΑ

Τωρα αν συνυπολογισω το χρονο που χανω στην αυτοψια (κανα μισαωρο χονδρικα), μεταβασεις, επιστροφες και αναζητησεις σχεδιων σε συμβολαιογραφους κλπ, ε ενταξει, αυξανεται ο χρονος...

Λογικο....

Παντως μιαμιση μερα δε χρειαζομαι με την καμια...

Αυτά τα κόλπα του bing είναι μόνο για Αθήνα, στις επαρχιακές πόλεις στο τοπογραφικό δεν κλείνουν ουτε το Ο.Τ. και τα σχέδια είναι "αντιπροσωπευτικά" του διαμερίσματος. Παιδιά συγνώμη αλλά ΠΕΑ δεν γίνονται μόνο στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη. Εγώ, πάντως ίσως είμαι γκαντέμης, αλλά αυτοψία σε μισάωρο δεν μου έχει κάτσει ακόμη. Στην καλύτερη περίπτωση είναι αλλαγμένα η θέση και οι διαστάσεις των ανοιγμάτων. Ανεβοκατέβα σε ταράτσες και λεβητοστάσια, σκαρίφημα πάνω σε απόσπασμα από googlearth των γύρω κτιρίων(διότι είπαμε στο τοπογραφικό δεν υπάρχει ούτε το Ο.Τ.), 2 ωρίτσες τις έφαγες. Γλυτώνω βεβαια χρόνο λόγω μικρότερων αποστάσεων, δεν είναι όμως όλα μέσα στην πόλη.

Και πολλές φορές κάτι άλλο μπορεί να στραβώσει. Πάντως εάν ένα ΠΕΑ, το κάνει κάποιος σωστά, από την ωρα που θα του φέρουν τα σχέδια, σε μισή μέρα, τότε μπράβο του αλλά εγώ συνεχίζω να θεωρώ, ότι δεν είναι ο μ.ο. χρόνου για ένα ΠΕΑ. Μπορεί κάποια να τύχει να εκπονηθούν σε τόσο λίγο χρόνο αλλά θα είναι εξαιρέσεις.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξελάκια για σκιάσεις, U... 30' ώρα υπόθεση...Μην τα παραλέμε....

 

Αυτό το exceλάκι για τις σκιάσεις θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, υπάρχει κάπου free;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.