Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Οι στιβοι χρονου για τα ΠΕΑ συναδελφε, εδω μεσα ειδικα, μονο εμπειρια και εξειδικευση μπορουν να δειχνουν...

Και οχι αρπακολατζιδικη δουλεια σε ΠΕΑ εξ αποστασεως :smile:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσχετο....αλλά που μετράνε οι φέτες στο ΠΕΑ ?

Στα τερματικά της θέρμανσης όταν είναι σώματα τύπου ΑΚΑΝ...Υποτίθεται ότι είναι πιο σωστό να βγάζεις τον β.α μεσοσταθμικά βάσει θερμίδων και όχι τεμαχίων.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο....αλλά που μετράνε οι φέτες στο ΠΕΑ ?

Όταν έχεις ένα σώμα στο μπάνιο με 4 φέτες σε εσωτερικό τοίχο και ένα στο σαλόνι με 15 φέτες σε εξωτερικό, δεν είναι σωστό να τα θεωρήσεις ίδια.

 

Οι στιβοι χρονου για τα ΠΕΑ συναδελφε, εδω μεσα ειδικα, μονο εμπειρια και εξειδικευση μπορουν να δειχνουν...

Και οχι αρπακολατζιδικη δουλεια σε ΠΕΑ εξ αποστασεως :smile:

Αυτό το ξέρουμε εγώ και εσύ. Εγώ σκέφτομαι πως θα το δει και κάποιος άλλος και πόσο βοηθάει εμάς που τους πετυχαίνουμε λόγω εμπειρίας.

Μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν επιχείρημα ο εξ αποστάσεως ΠΕΑτζής, αλλά και κάποιος ιδιοκτήτης για να σου ζητήσει έκπτωση.

Μην στεναχωρεθήτε εάν ακούσουμε σε ειδήσεις ότι πλέον το ΠΕΑ το βγάζουν σε 30 λεπτά και ζητάνε παράλογα ποσά. Εσύ θα ξέρεις ότι το δίκαιο το έχεις εσύ, αλλά το κακό.

Γενικά είμαι την άποψης ότι πρέπει να προστατεύουμε το προιόν μας από κακόβουλους όταν ξέρουμε ότι είναι ποιοτικό.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο χρόνος παίζει ρόλο στο αν ο ιδιοκτήτης παζαρέψει την αμοιβή...Δηλάδή όταν ο γιατρός σε εξετάζει σε 10 λεπτά ή 1ώρα δεν του σκας τα ίδια λεφτά? Το θέμα είναι η ποιότητα...Μπορεί κάποιος να το κάνει σε 1 μέρα σωστό και ο άλλος να το παλέυει 1 εβδομάδα και να είναι και λάθος από πάνω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις εύκολα γιατρό να κάνει με 50 ευρώ ότι κάποιος άλλος το κάνει με 200, αλλά και να βρεις δεν θα ρισκάρεις την υγεία σου. Το ΠΕΑ όμως μπορείς να το ρισκάρεις.

Μαζί σας είμαι παιδιά σε αυτά που λέτε, απλά η γνώμη μου είναι πως δεν βοηθάει να λέγονται δημόσια και ειδικά από αυτούς που τα κάνουν.

Πάμε παρακάτω λοιπόν... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Για ατομικό λεβητάκι φυσικού αερίου με ισχύ έστω 24kW και Β.Απ.=0,93, τι ισχύ και τι απόδοση θα χει το δίκτυο διανομής της θέρμανσης;

 

Νομίζω ότι η ισχύς παραμένει 24 kW κ έχουμε μηδενικές απώλειες (ΤΟΤΕΕ 1 - 4.3.4. τελευταία παράγραφος - τοπικός λέβητας), γιατί οι απώλειες από τον πίνακα 4.11 αναφέρονται σε περίπτωση κεντρικής εγκατάστασης θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις εύκολα γιατρό να κάνει με 50 ευρώ ότι κάποιος άλλος το κάνει με 200

 

“There is nothing in the world that some man cannot make a little worse and

sell a little cheaper, and he who considers price only is that man's lawful prey.”

John Ruskin

 

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν ήμουν ιδιώτης κ διάβαζα τις τελευταίες σελίδες του συγκεκριμένου θέματος θα έλεγα καλά αυτοί κάνουν 2 ώρες στο γραφείο+ μισή ώρα αυτοψία κ κλαίγονται γιατί κάποιοι άλλοι περνούν 50€. Δηλαδή για 2,5 ώρες είναι λίγα τα 50€?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.