Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Δηλαδή εκεί που παίρναμε 3.5/2=1.75, θα παίρνουμε 3.7 ή 3.7/2=1.85;

 

edit

Η απάντηση ξεκινάει με "Η εξώθυρα του διαμέρισματος μπορεί να δηλωθεί: 1. .." Το 2 ή τι άλλο, τι λέει;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ το U/2 όπως αναφέρεται και στο λογισμικό και άσε τα σκονάκια να λένε...όπως μετράω και τον αερισμό της εξώπορτας σε μθχ

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τιμές των U προέρχονται από διάφορες μετρήσεις, επί σειρά ετών κλπ. Γι αυτό και τα φαινομενικά κουφά όπως αυτό με τις ξύλινες πόρτες. Λογικό είναι γιατί οι εσωτερικές συνήθως δεν έχουν το πάχος και την ποιότητα των εξωτερικών.

Για αυτό και αν έχεις μασίφ πόρτες πιο σωστό είναι να πάρεις τον πιν. 3.12 από το να το <<ξεγελάσεις>> με τον πιν. 3.10.

 

Λες ε mixyak790;

Το βράδυ ανάρτηση και το πρωί έξω για πρόστιμα; :smile:

Σαν τον Ρόσκο στους Ντιούκς με τα ψεύτικα παρκόμετρα (για τους πιο παλιούς όσοι το βλέπανε).

 

Δε νομίζω όμως ότι τους απασχολεί ιδιαίτερα αυτό.

Βασικά αν βρούνε ένα ικανοποιητικό ποσοστό επιθεωρητών που <<πατάνε>> στα κτίρια πιστεύω ότι θα είναι ευχαριστημένοι.

 

Φαέθων:

 

2. Ως αδιαφανές δομικό στοιχείο σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, όταν δεν μεσολαβεί κλιμακοστάσιο.

Η διείσδυση αέρα από την εξώθυρα πρέπει να συνυπολογίζεται στον αερισμό όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα κουφώματα.

Edited by hkamp
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

...όπως μετράω και τον αερισμό της εξώπορτας σε μθχ

 

Γιατί μετράς τον αερισμό της εξώπορτας σε ΜΘΧ ?

 

Απο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (§ 6.2.5 - εσωτερικές διαχωριστικές επιφάνειες) :

  • Κυκλοφορία αέρα (m3/h). Εμφανίζεται ο ρυθμός της φυσικής κυκλοφορίας του αέρα μεταξύ της ζώνης και του συγκεκριμένου εφαπτόμενου μη θερμαινόμενου χώρου, ή ηλιακού χώρου, ο οποίος λαμβάνεται μηδενικός σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1 (§3.4.2. Αερισμός λόγω αεροστεγανότητας (διείσδυσης του αέρα)).

Το ίδιο αναφέρεται και στη ΤΟΤΕΕ 1 (§ 3.4.2) σελ. 80, τελευταία παράγραφο, οτι η διείσδυση αέρα μεταξύ θερμικής ζώνης και ΜΘΧ = 0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

ξεκινάω την πρώτη μου ενεργειακή μελέτη σε ένα κτήριο, και προσπαθώ να καταλάβω από τις νομοθεσίες τί χρειάζεται να καταθέσω στην πολεοδομία.

 

Στο ΥΠΕΚΑ λέει ότι πρεπει να δώσω την ενεργειακή μελέτη - τί όμως περιλαμβάνει αυτή μέσα?

 

- τα αποτελέσματα και την έκθεση όπως αυτά βγαίνουν από το λογισμικό του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ?

- ένα έγγραφο σαν αυτό του παραδείγματος?

- πρέπει να δώσω και τεύχος αναλυτικών υπολογισμών?

- Κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

ξεκινάω την πρώτη μου ενεργειακή μελέτη σε ένα κτήριο ...........

 

1) Επειδή δηλώνεις επάγγελμα φυσικού, δεν νομίζω οτι έχεις δικαίωμα να υπογράψεις και να καταθέσεις τέτοια μελέτη στη πολεοδομία, απ' ότι γνωρίζω είναι δικαίωμα των μηχανικών (να την κάνεις ισως ναι, αλλα να την καταθέσεις μάλλον οχι)

 

2) Πέρα απ' αυτό, σχετικά με τα άλλα ερωτήματα που θέτεις, για να κάνεις την ενεργειακή μελέτη πρέπει οποσδήποτε να αγοράσεις κάποιο εμπορικό πρόγραμμα που κυκλοφορεί στην αγορά και συγχρόνως να αγοράσεις και το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (για την επαλήθευση των αποτελεσμάτων απο το εμπορικό πρόγραμμα)

 

3) Για να κάνεις την ενεργειακή μελέτη, πρέπει να διαβάσεις καλά το Κανονισμό Ενεργειακής Απόδοσης Κτηρίων (10/2010), το Ν. 3851/10 (και τις τροποποιήσεις αυτου), τις 4 ΤΟΤΕΕ, ..... (και οτι άλλο έχω ξεχάσει, ας το συμπληρώσουν οι άλλοι συνάδελφοι)

 

Μέχρι τότε καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το iknk : http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak μπορείς να βρείς ένα παράδειγμα ΜΕΑ και ότι ακριβώς πρέπει να περιλαμβάνει αυτή μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα forum μηχανικών, μπαίνει και ρωτάει ένας μη μηχανικός για το πως πως θα παρουσιάσει εργασία μηχανικού. Θεωρούμε όλοι ότι την μελέτη την έχει εκπονήσει ο ίδιος που ρωτάει.

Όταν όλοι μας γνωρίζουμε την προσπάθεια κάποιων για απονομή στους φυσικούς, του δικαιώματος εκπόνησης ενεργειακών μελετών, η ερώτηση είναι αν μη τι άλλο, προβοκατόρικη._

Λυπάμαι αγαπητέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.