Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Ευχαριστώ hkamp

 

Θα εισάγω τον η/σ, υπολογίζοντας (όπως κάνουμε αντίστοιχα στην ψύξη) ότι καλύπτει τα 12τμ (βρίσκεται στο χωλλ) απο τα 80 τμ του διαμερίσματος οπότε συμμετέχει κατά 15%.

 

Αποτελέσματα: 

Υπάρχον: H, κατανάλωση 185 KWh/m2

Σενάριο 1 (μόνωση 7cm): Δ, 91,6 KWh/m, 5 χρόνια

Σενάριο 2 (τοπική μονάδα 24K): Ζ, 145,7 KWh/m2 , 28 χρόνια

Σενάριο 3 (1&2): Γ, 81,2 KWh/m2 , 10 χρόνια

 

Παρατηρώ επίσης ότι τα διπλά συνθετικά κουφώματα εισάγονται με U=2.90 w/m2k. Είναι υψηλό για τυπική τιμή..

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω ένα κτίριο, που αποτελείται από 3 μεζονέτες 

οι 2 μοιράζονται το σύστημα θέρμανσης και ΖΝΧ, ενώ η 3η έχει ανεξάρτητο

θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για το σύνολο του κτιρίου, θα προτείνατε 2 θερμικές ζώνες ;

Κατά τη γνώμη μου είναι μια η θερμική ζώνη και γιατί δεν υπάρχει διαφορετική χρήση ή λειτουργία και γιατί οι εσωτερικές συνθήκες είναι ίδιες. 

Link to comment
Share on other sites

η ένστασή μου στη χρήση μιας ζώνης αφορά στα ΖΝΧ και ειδικότερα στα ηλιακά

το σύστημα θέρμανσης και το σύστημα του ΖΝΧ επιμερίζονται με τους βαθμούς κάλυψης, τα ηλιακά όμως ;

Link to comment
Share on other sites

Για τα ηλιακά συνεχίζει να ισχύει ο επιμερισμός μαύρο κουτί του προγράμματός.

Αν είναι ίδιας τεχνολογίας, προσανατολισμού κ.τ.λ. είναι αρκετά εύκολο. Αν δεν είναι προφανώς θέλει πατέντα περί ισοδύναμου συστήματος... δε ξέρω είναι λόγος για άλλη ζώνη.

Νομίζω πως σύμφωνα με την οδηγία δεν είναι.  

Link to comment
Share on other sites

να σου δώσω ένα χοντροκομμένο παράδειγμα

πες ότι έχεις 3 διαμερίσματα με 1 Υ/Δ και 4 τ.μ. συλλέκτη έκαστο

και άλλα 3 με 3 Υ/Δ και πάλι 4 τ.μ. συλλέκτη

στο ένα σετ διαμερισμάτων ενδεχομένως να κάνεις "overkill" και να έχεις ακόμα και μηδενική κατανάλωση για το ΖΝΧ, ενώ στο άλλο σετ όχι

παντρεύοντας τους συλλέκτες όμως, "ωραιοποιείς" το αποτέλεσμα, και ενδεχομένως να έχεις διαφορές στα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,εχω μια μονοκατοικια σε χωριο η οποια ανακαινησθηκε και ειχαμε και μια προσθηκη.για την εκδοση πεα στην θερμανση και ψυξη θα ηθελα να ρωτησω,η μονοκατοικια ειναι 98 τμ μια θερμικη ζωνη ,ο χωρος διαθετει ενα κλιματιστικο ινβερτερ 18000 btu ,και ενα τζακι.το τζακι προφανως δεν το περναμε.το κλιματιστικο σαν ισχυ τι βαζουμε?επισης σε θερμανση εκτος του κλιματιστικου βαζω κατι αλλο εφ οσον δεν εχω ??

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο καλύτερα τις ΤΟΤΕΕ και τις ερωτο-απαντήσεις στο site του TEE και θα σου λυθεί το 90% των αποριών που έχεις και θα έχεις....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να σου δώσω ένα χοντροκομμένο παράδειγμα

πες ότι έχεις 3 διαμερίσματα με 1 Υ/Δ και 4 τ.μ. συλλέκτη έκαστο

και άλλα 3 με 3 Υ/Δ και πάλι 4 τ.μ. συλλέκτη

στο ένα σετ διαμερισμάτων ενδεχομένως να κάνεις "overkill" και να έχεις ακόμα και μηδενική κατανάλωση για το ΖΝΧ, ενώ στο άλλο σετ όχι

παντρεύοντας τους συλλέκτες όμως, "ωραιοποιείς" το αποτέλεσμα, και ενδεχομένως να έχεις διαφορές στα αποτελέσματα

Όλες οι παραδοχές που κάνεις σχετικά με τις θερμικές ζώνες διαφοροποιούν το αποτέλεσμα. Είπαμε πως πρόκειται για πατέντα όπως σε πολλά άλλα πεδία. Ας τοποθετηθεί και κανείς άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα επειδη λιγο πολυ ο καθενας λεει τα δικα του,θαλω να ρωτησω σε οψη με πλευρικα εμποδια για τις σκιασεις παιρνω ξεχωριστα και βρισκω σκιασεις για δοκο,ξεχωριστα για υποστηλωματα  και τοιχους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.