Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Και λειτουργικά εξαρτώμενη να είναι η προσθήκη, πάλι το κριτήριο <50 τμ ισχύει για ΚΕΝΑΚ. Αν είναι 50 τμ και πάνω το εξετάζεις υπό το πρίσμα της ριζικής ανακαίνησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανείς στο #646?

http://www.michaniko...

ο ανθρωπος του υπεκα στην παρουσιαση της ashrae

επεμενε οτι δεν μπορουν να υπαρχουν πανω απο ενα εγκυρα πεα για μια ιδιοκτησια και σε καθε αλλαγη πρεπει να ανακαλειται το προηγουμενο

δηλαδη πρεπει να ανακρινουμε τον ιδιοκτητη (φερομενο ως) αν εχει κανει πεα πριν

 

τωρα κοιταξα ενα εξοικονομω στο οποιο εχει γινει 1ο και 2ο πεα και περνανε τον ελεγχο εγκυροτητας κανονικα

αρα το κτιριο ειναι και Η και Ε

καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, 14 Ιουνίου 2012

 

Αρ. πρωτ.: οικ.2021

 

ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ

Σχετ.: α) Η 1603/04-10-2010 Εγκύκλιος ΥΠΕΚΑ (Α_Α: 4ΙΚΣΟ-Λ)

β) Η οικ. 2279/22-12-2010 Εγκύκλιος ΥΠΕΚΑ (Α_Α: 4ΙΙ70-Ο)

 

<<2. Οι περιπτώσεις λειτουργικά εξαρτώμενων προσθηκών (καθ’ ύψος ή κατ’ επέκταση), με επιφάνεια μεγαλύτερη ή ίση των 50 τμ (σημείο Α.5 της Εγκυκλίου 1603/2010) πρέπει να εξετάζονται λαμβανομένων υπόψη των διατάξεων για τη ριζική ανακαίνιση για το σύνολο του κτιρίου (υφιστάμενο και προσθήκη), σύμφωνα και με το παραπάνω σημείο 1 της παρούσας.>>

Link to comment
Share on other sites

ναι απλά εμένα δεν είναι νομίζω ίδιο ΠΕΑ στην ερώτηση μου:

1.σε μικρή διόρωφη πολυκατοικία 5 διαμερ. με καταστήματα στο ισόγειο αν βγάλω σήμερα ένα ΠΕΑ π.χ για το Α-1, μπορώ τον άλλο μήνα να βγάλω ένα ενιαίο αν θέλουν για όλες τίς κατοικίες χωρίς ανάκληση ή απαιτείται και ανάκληση? Θεωρώ πώς μπορώ γιατί άλλο το Α-1 άλλο όλο το κτίριο.

2. αν έχω βγάλει για όλο το κτίριο και μου ζητήσει αργότερα ξεχωριστά και το Α-2 που δεν τού είχα ποτέ βγάλει ξεχωριστό ΠΕΑ για δικούς του λόγους (π.χ αν θελήσει να μπει στο εξοικονομώ ή και έτσι απλά) μπορώ να βγάλω χωρίς βέβαια ανάκληση του ολικού ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το μισό φόρουμ ήταν στην παρουσίαση της ASHRAE.

 

Λοιπόν.... Αν δεν αρχίσετε να λέτε θα κρατήσω την αναπνοή μου! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως πήγατε στην ημερίδα? Είχα κάνει αίτηση και με γείωσαν κανονικά....Μπας και έπρεπε να παρευρεθώ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

τζάμπα δεν πήγες. Αν έκανες αίτηση και δεν σου απαντούσαν σήμαινε ότι έγινε δεκτή και μπορούσες να πάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.