Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Καλημέρα

κάνω μια μελέτη για ένα κτίριο που ανακαινίζεται ριζικά, οπότε και απαιτείται ΚΕΝΑΚ

Το θέμα μου είναι το εξής

Το κτίριό μου χωρίζεται στα 2 (μια ιδιοκτησία αριστερά, μία δεξιά)

Η ιδιοκτησία η οποία δεν ανακαινίζεται, είναι όλη ΜΘΧ (βιομηχανική χρήση)

Εγώ πρέπει λοιπόν να ορίσω δίπλα στην ζώνη μου έναν ΜΘΧ διπλάσιας επιφάνειας από την ζώνη μου ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πρέπει λοιπόν να ορίσω δίπλα στην ζώνη μου έναν ΜΘΧ διπλάσιας επιφάνειας από την ζώνη μου ;

Καλημέρα Αριστίδη.

Από που προκύπτει το διπλάσσια;Όσο είναι πραγματικά ο ΜΘΧ θα ορίσεις δίπλα στη ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχιτεκτονική του κτιρίου

Σκέψου ότι στην κάτοψη, εγώ θέλω να ανακαινίσω τα 200 τ.μ. (μία από τις δύο ιδιοκτησίες), ενώ τα υπόλοιπα 400 ανήκουν σε βιομηχανικής χρήσης χώρο (δεύτερη ιδιοκτησία). Ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου έγκειται στον αν θα πρέπει να περιγράψω όλο τον όροφο, ή απλά τους εφαπτόμενους χώρους, δηλαδή αν ένας τοίχος της θερμικής μου ζώνης εφάπτεται με ένα δωμάτιο του Μ.Θ.Χ., εγώ πρέπει να σταματήσω στο δωμάτιο ή να συνεχίσω περιγράφοντας όλο το κτίριο ;

χώρια που δεν έχω στοιχεία για το πως είναι κατασκευασμένη αυτή η δεύτερη ιδιοκτησία...

 

 

Έκανα και ένα σκαρίφημα, για να γίνω πιο κατανοητός:

 

345cwsl.jpg

 

εγώ πρέπει να περιγράψω όλη την ιδιοκτησία 2 ή αρκούν οι Μ.Θ.Χ. 2 και 3 της ιδιοκτησίας 2 ;

ή πρέπει να περιγράψω και τον ΜΘΧ 1 της ιδιοκτησίας 2 (ο οποίος εφάπτεται με ΜΘΧ της δικιάς μου ιδιοκτησίας) ;

 

όποιος κατάλαβε κερνάω λουκουμάκι :mrgreen:

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

δεν υπολόγισα τίποτα, μου είπε ο αρχιτέκτονας ότι πρέπει να εκδωθεί νέα οικοδομική άδεια, άρα πρέπει να γίνει ΜΕΑ.

Εξάλλου ξέρω ότι θα χτιστούν νέοι τοίχοι κλπ κλπ, οπότε σύμφωνα και με την εγκύκλιο που παρέθεσες είτε είναι το 6 είτε είναι το 8, πάλι χρειάζεται Μ.Ε.Α. :sad:

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Η βιομηχανίες δεν είναι μθχ από τη χρήση τους (μόνο τα συνεργεία αυτοκινήτων θα μπορούσαν να είναι εάν δε θερμαίνονται).

Συνεπώς είτε έχει σύστημα θέρμανσης ο βιομηχανικός χώρος της ιδιοκτησίας 2 είτε όχι, για σένα είναι θερμαινόμενος χώρος.

Εάν οι μθχ χώροι γειτονικού κτιρίου είναι μθχ από τη χρήση τους (π.χ. γκαράζ) τότε θεωρείς τις διαχωριστικές σε επαφή με εξ. αέρα. Το θέμα είναι ότι στη δική σου περίπτωση είναι στο ίδιο κτίριο.

Στη θέση σου αν οι χώροι της ιδιοκτησίας 2 είναι σίγουρα μθχ από τη χρήση τους και λειτουργικά ανεξάρτητοι (και θεωρητικά μη προσβάσιμοι), θα έκανα τη θεώρηση της επαφής με εξωτ. αέρα. Κι ας είναι τμήμα του ίδιου κτιρίου. Θα το θεωρούσα όμορο κτίσμα.

Εάν δεν είναι μθχ από τη χρήση τους, θα τα θεωρούσα τμήμα της βιομηχανίας και θα έπαιρνα τις διαχωριστικές τους ως αδιαβατικές επιφάνειες.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις στον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας που πρέπει να κάνεις στο τμήμα κτιρίου (που δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να την κάνεις αφού δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγει) είναι ότι άσχετα αν ο γειτονικός χώρος είναι ή δεν είναι θερμαινόμενος, εσύ πρέπει να τον εκλάβεις ως μθχ και να θερμομονώσεις τις διαχωριστικές επιφάνειες ως σε επαφή με μθχ.

Εάν δεν μπορείς θα πρέπει να το τεκμηριώνεις στην τεχνική έκθεση ριζικής ανακαίνισης.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην αναφερθώ σε περαιτέρω λεπτομέρειες, αλλά σου λέω ότι ο χώρος δεν είναι θερμαινόμενος και δε νομίζω ότι η χρήση του περιγράφεται κάπου.

Θα σου στείλω pm να σου πω περί τίνος πρόκειται.

Δεν κατάλαβα το κομμάτι που λες

 

αφού δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγει

 

εάν στήσω γυψοσανίδα με μόνωση από πίσω στους διαχωριστικούς τοίχους, γιατί να μη μου βγει ;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε πως είναι από τη χρήση τους μ.θ.χ. κι ας πούμε ότι επιλέγουμε να τους περιγράψουμε. Δεν ξέρω τι ύψος έχουν ούτε από τη στάθμη αρχίζουν. Έστω ότι ξεκινούν από την ίδια στάθμη με το υπό ανακαίνιση τμήμα και έχουν και το ίδιο ύψος με αυτό. Κι ας πούμε πως έχεις πρόσβαση σε αυτούς τους μ.θ.χ. ώστε να μπορέσεις να τους αποτυπώσεις. Στη φωτο που ανεβάζω θα έβαζα σαν διαχωριστική επιφάνεια αυτή που σημειώνω με κεραμιδί χρώμα και σαν εξωτερικές του μ.θ.χ. αυτές με πράσινο. Επίσης δάπεδο και οροφή.

Αυτός ο χώρος που σημειώνω με ερωτηματικά τι είναι; Θερμαινόμενος χώρος της ιδιοκτησίας 2 ή έστω κάποιας τρίτης ιδιοκτησίας, αλλά πάντως του ιδίου κτιρίου; Αν ναι, τότε αυτή η επιφάνεια που σημειώνω με κίτρινο πως καταχωρείται;

post-22627-0-90160900-1367330195_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.