Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

1. είναι θέμα δικό σου αν θα βάλεις τον ΜΘΧ στα συνολικά τ.μ. του ΠΕΑ. Οι περισσότεροι το βάζουν , επειδή σου λέει τό μελέτησα, και άμα το βάλεις θα το πληρωθείς κιόλας από το πρόγραμμα σίγουρα. Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να βάζουμε κάτι που δεν μετρά στο σ.δ.

2. δέν θέλει

3. είναι ανοιγώμενο κούφωμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστω στην περίπτωση που συζητάμε η θερμαινόμενη επιφάνεια είναι 100 τ.μ. και εδράζεται σε πλάκα 150 τ.μ. με ΜΘΧ - μπαζωμένο έδαφος κάτω απ' αυτή με επιφάνεια επίσης 150 τ.μ. Ως διαχωριστική επιφάνεια παίρνω τα 100 τ.μ. Σωστά; Ως αδιαφανείς επιφάνειες - τοίχοι του ΜΘΧ τι παίρνω κ ποιοι είναι οι U τους; Κ επίσης, ως δάπεδο του ΜΘΧ προς το έδαφος τι επιφάνεια βάζω; 100 τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικη θα παρεις αυτα τα 100τ.μ. και τα υπολοιπα 50 θα τα παρεις ως οροφη του ΜΘΧ σε επαφη με αερα

Ως δαπεδο ΜΘΧ θα βαλεις τα 150τ.μ. με συντελεστη 4,5 (η μηπως 3,10 για επαφη με χωμα?) και περιμετρικες επιφανειες τα μπετα τριγυρω που υπερυψωνουν την πλακα εδρασης σου.

Link to comment
Share on other sites

thanks Inaghi. Γιατί λες όμως για 3,10; Σ' αυτές τις περιπτώσεις το κάτω όριο του ΜΘΧ προς έδαφος έχει U=4,5 σύμφωνα με το σχήμα ( δε θυμάμαι ποιο) στην ΤΟΤΕΕ 1. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια απόφαση για μονοσήμαντη ταύτιση ΠΕΑ και ιδιοκτησιών, μου φαίνεται ανεφάρμοστη στην πράξη.

Να τί μου έτυχε σήμερα. Πήγα να επιθεωρήσω για βεβαίωση και ΠΕΑ δύο ιδιοκτησίες 70 και 25 τ.μ. οι οποίες στην άδεια και στην πράξη είναι ξεχωριστές, ωστόσο στα συμβόλαια, άγνωστο γιατί, φαίνονται ενιαία.

Κάνω το ΠΕΑ για τα 70 και καθώς πάω στη συμβολαιογράφο να μου δώσει το φύλλο του ΚΑΕΚ φωτοτυπία, βλέπω εντελώς τυχαία στον πάκο με τα παλιά συμβόλαια και ΠΕΑ για 100 τ.μ. Είχε γίνει μεταβίβαση πριν 2 χρόνια και προφανώς ο συνάδελφος λανθασμένα το είχε πάρει σαν ενιαία ιδιοκτησία + ένα λαθάκι στα τετραγωνικά.

Σκέφτομαι να μην υποβάλλω το ΠΕΑ, θα κάνω τις δύο βεβαιώσεις, χαλάλι, ωστόσο αναρωτιέμαι: Αν δεν είχα πάρει το ΚΑΕΚ με το συγκεκριμένο τρόπο, πώς θα γνώριζα ότι υπάρχει ΠΕΑ; Και ποιος πρέπει να το γνώριζε ; Ο ιδιοκτήτης; Ο συμβολαιογράφος; Γνωρίζουν αυτοί ότι έχει αλλάξει το καθεστώς και πάμε πλέον μόνο με ανάκληση; Υπάρχει περίπτωση να έχουν συνέπειες αυτοί; Και για ποιο λόγο; Και αφού δεν βγάζουμε ΠΕΑ, θα μείνει για πάντα το διαμέρισμα με λάθος ΠΕΑ ή θα ψάχνουμε τον κάθε συνάδελφο μετά από χρόνια για να μας κάνει ανάκληση;

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια απόφαση για μονοσήμαντη ταύτιση ΠΕΑ και ιδιοκτησιών, μου φαίνεται ανεφάρμοστη στην πράξη.

αυτή η απόφαση που είναι στον νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει συζήτηση γι' αυτό το θέμα και σε άλλο post. Δεν θυμάμαι σε ποιο ακριβώς, αν και το έψαξα λίγο για να κάνω το σχόλιο εκεί.

Δεν γίνεται ξεκάθαρη αναφορά κάπου συγκεκριμένα, απλά έχει απαλειφθεί η αναφορά σε 10ετή ισχύ του ΠΕΑ, ενώ αν θυμάμαι καλά κάποιοι συνάδελφοι παρέθεταν και αλληλογραφία με ΕΥΕΠΕΝ που έκαναν ξεκάθαρο ότι πλέον ακίνητο και ΠΕΑ συνδέονται μονοσήμαντα.

Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος, που το εύχομαι κιόλας :smile: .

Link to comment
Share on other sites

ναι απόφαση συγκεκριμένη δεν υπάρχει.

1.Για την δεκαετή έχει ρωτήσει κανείς τι συμβαίνει?

2.Δηλαδή ουσιαστικά αν βγάλω ένα ΠΕΑ Ε, μετά ένα χρόνο βάλει ηλιακό και θέλει να το κάνει Δ θα το κάνω δωρεάν , αν και θα χρειασθεί να το ξαναεπιθεωρήσω για να είμαι σίγουρος ότι δεν έκανε αλλάγες. Τέλοσπάντων αυτό είναι και συμφωνία σε μιά ελεύθερη αγορά.

3.Αυτό που με προβληματίζει είναι τι λέμε όταν μάς ρωτάνε οι πελάτες πόσο διαρκεί?.

4.Επίσης αν βγάλω ΠΕΑ Ε γίνει το μισθωτήριο, στην πορεία μπεί ηλιακός και σε δύο χρόνια πάει να το ξανανοικιάσει. Αφού υπάρχει παρέμβαση που επηρεάζει το ενεργειακό προφίλ κανονικά τότε πρέπει να αντικατασταθεί το ΠΕΑ . Ο νόμος λέει κάπου ότι κανονικά απαγορεύεται πιά η χρήση του αφού έχει αλλάξει το ενεργειακό προφίλ ή είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να το αντικαταστήσει μόνο γιά να γίνει εάν θέλει πιό ανταγωνιστικός?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

katrmp η διάρκεια είναι επ' αορίστου. Τέρμα η 10ετία. Και αν ρωτήσεις που το γράφει η απάντηση είναι η ίδια που μου δώσαν (στο περίπου) από ΕΥΕΠΕΝ: <<αφού δεν το γράφει πλέον πουθενά και καταργήθηκε το άρθρο που ανέφερε την 10ετή ισχύ, δεν υπάρχει χρόνος διάρκειας>>.

Στον πελάτη λέμε <<ισχύει για πάντα εκτός αν κάνεις ριζική αναικαίνιση ή θελήσεις νέο ΠΕΑ>>.

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει νέο ΠΕΑ και δεν είναι υποχρεωμένος από τη νομοθεσία (ριζική ανακαίνιση) τότε γίνεται συνενόηση με την ΕΥΕΠΕΝ, τους εκθέτεις τους λόγους της <<ανάκλησης-αντικατάστασης>> ΠΕΑ και αν κρίνουν ότι οι λόγοι είναι επαρκείς τότε παίρνεις το ΟΚ. Ισως στην πορεία αλλάξει και η διαδικασία της αντικατάστασης των ΠΕΑ και γίνεται πιο αυτοματοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.