Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Να συμπληρώσω για τους ανεμιστήρες, ότι τους λαμβάνεις υπόψη μόνο όταν καλύπτουν ποσοστό επιφάνειας >= 50% της ψυχόμενης, θεωρώντας ότι ο κάθε ανεμιστήρας καλύπτει 10 μ². (ΤΟΤΕΕ 1 παρ.4.2.4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dib & tetris ευχαριστώ.

 

tetris, για την περίπτωση που εξετάζω τμήμα κτιρίου - διαμέρισμα 100 τ.μ. και έχω ανεμιστήρα οροφής σε καθένα από τα 3 υπνοδωμάτια, σύνολο κάλυψης όπως λες 30 τ.μ. η ψυχόμενη επιφάνεια είναι 50 τ.μ. και η καλυπτόμενη είναι 30τ.μ.>50%*50τ.μ.. Επομένως λαμβάνω υπόψη τους ανεμιστήρες;

 

dib, ρωτάω για το συγκεκριμένο μοντέλο κλιματιστικού αν γνωρίζει κάποιος άλλος πληροφορίες για το EER του, γιατί στο internet δε βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ μπορείς να δηλώσεις τους ανεμιστήρες, αλλά θα δεις και μόνος σου ότι θα σου αλλάξει το αποτέλεσμα όταν δηλώσεις 5 ανεμιστήρες και πάνω.

Το σωστό είναι να δηλώσεις 3 ανεμιστήρες και ας μην αλλάζουν την κατάσταση, αφού αυτή είναι η πραγματική κατάσταση. Δεν είναι και κανένας κόπος άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω για τους ανεμιστήρες, ότι τους λαμβάνεις υπόψη μόνο όταν καλύπτουν ποσοστό επιφάνειας >= 50% της ψυχόμενης, θεωρώντας ότι ο κάθε ανεμιστήρας καλύπτει 10 μ². (ΤΟΤΕΕ 1 παρ.4.2.4)

 

Συναδελφε νομίζω ότι το 50% σχετίζεται με την επιφάνεια του κτιρίου ή της θερμικής ζωνης, και όχι της ψυχόμενης επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αλλά κατά τη διαδικασία καταχώρησης των δεδομένων στο λογισμικό δεν αλλάζει κάτι, δηλαδή δε χρειάζεται να γίνει κάποιος υπολογισμός, απλώς καταχωρείται ο αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα 2ώροφης οικοδομής, όπου ΖΝΧ έχω από μπόιλερ στο λεβητοστάσιο του υπογείου με σωλήνωση για κάθε διαμέρισμα. Έχω επιμερίσει τον κυκλοφορητή, έχω βρει τις απώλειες του δικτύου διανομής ΖΝΧ για τον κλάδο που πάει στο διαμέρισμά μου, οπότε έχω τελειώσει με την καρτέλα του ΖΝΧ. Σωστά ως εδώ;

Τώρα σαν σενάριο θα βάλω ηλιακό. Πέρασα στην καρτέλα τα στοιχεία του κ θέλω να ρωτήσω αν με την προσθήκη του ηλιακού πρέπει να αλλάξω κάτι στην καρτέλα του ΖΝΧ.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Στο σενάριο προσθήκης ηλιακού, θεωρείς ακόμα οτι το χειμώνα θα ζεσταίνεται απο το λέβητα ?

 

Αν ναι, θα πρέπει να βάλεις τους μήνες λειτουργίας του λέβητα ως κύρια πηγή ενέργειας (1) και τους μήνες πάυσης του λέβητα ως κύρια πηγή την ηλεκτρική αντίσταση (1) του ηλιακού.

 

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ στη συνεχεια θα κάνει τους υπολογισμούς της ετήσιας συνεισφοράς του ηλιακού στη παραγωγή του ΖΝΧ

 

Πιστεύω οτι κατάλαβα σωστά την ερώτηση σου ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως που πιστεύω πως κατάλαβα καλύτερα :smile: λέω ότι εγώ προσωπικά αλλάξω τα στοιχεία του δικτύου διανομής ΖΝΧ, βάζοντας στους υπολογισμούς και τον ηλιακό...

Τώρα, με τι αναλογίες μη με ρωτάς. Το σωστό είναι με βάση το ποσοστό που καλύπτει ο ηλιακός.

πχ για καλοκαίρι, εάν έχεις αντίσταση με απόδοση 0,98 και ηλιακό με απόδοση 0,92, βρίσκεις τι ποσοστό καλύπτει ο ηλιακός σου και προχωράς παιρνοντας μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον το ΠΕΑ αφορά μόνο στο διαμέρισμα, καταχώρισε απλώς τα στοιχεία του η.σ..

Εάν όμως είχες ΠΕΑ σε όλο το κτίριο, τότε θα λάμβανες υπόψη σου τη μη λειτουργία του μπόιλερ το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.