Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Πάντως για να μήν μετρά και στο 5% τών ανακλήσεων μου φαίνεται αυτό θα λύνεται με υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι αυτός είναι ο υπαίτιος της ανακλησης. Πάντως θα έπρεπε το σύστημα του ΤΕΕ να έχει και ώς εργασία <<ανάκληση ΠΕΑ>>, ώστε να μπορείς να ξαναπαίρνεις Α/Α ΕΡΓΟΥ και άρα να μπορείς να ζητήσεις αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@hkamp

Αν ο επιθεωρητής όμως είναι άλλος από αυτόν που έκανε το πρώτο ΠΕΑ, πώς θα γίνεται η ανάκληση; Θα ψάχνουμε να βρούμε συναδέλφους οι οποίοι μπορεί να έχουν συνταξιοδοτηθεί, αποδημήσει, ή δεν θα έχουν καμία όρεξη να ασχοληθούν με κάτι που δεν θα τους αφορά πλέον.

@katrmp

Aπό τη στιγμή που θα κόψεις ΔΠΥ δεν νομίζω ότι θα σου πει κανείς τίποτα ακόμα και αν δεν συνδέεται με Α/Α η ανάκληση. Φορολογητέα ύλη και ΦΠΑ υποτίθεται ότι ψάχνουν... Στην τελική αλλάζεις την αιτιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω όπως γίνεται Κώστα με τη 2η ενεργ. επιθεώρηση στο εξοικονομώ.

Οταν θα έχεις αρ. πρωτ. και 16δικό κωδικό ασφαλείας θα σου δώσουν τη δυνατότητα της αντικατάστασης. Κάπως έτσι το κατάλαβα. Τεχνικά πως θα γίνει δεν ξέρω ακριβώς.

Αν μου τύχει ποτέ θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στην περίπτωση κάλυψης τόσο της θέρμανσης, όσο και του ΖΝΧ κατοικίας από τον κεντρικό λέβητα, τότε λέμε ότι το καλοκαίρι, αφού ο λέβητας δουλεύει μόνο για ΖΝΧ, δε θα χει την απόδοση που είχε τους χειμερινούς μήνες που δουλεύει κ για θέρμανση, αλλά μικρότερη. Η μειωμένη απόδοση για ΖΝΧ προκύπτει λαμβάνοντας τιμή συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης 0,75; (Αφού οι ανάγκες για ΖΝΧ είναι μικρές.) Που σημαίνει ότι αν ο λέβητας για θέρμανση + ΖΝΧ είναι υπερδιαστασιολογημένος με ng1=0,75, τότε οι 2 αποδόσεις ταυτίζονται;

 

Σωστά ή κάτι δεν καταλαβαίνω;

 

Κ κάτι ακόμα. έχω 2 κλιματιστικά που καλύπτουν τη μισή επιφάνεια της κατοικίας που εξετάζω. Πρέπει να βάλω θεωρητικό σύστημα για να καλύπτεται κ το υπόλοιπο μισό; Αυτό έχω καταλάβει από τις συζητήσεις μας, παρόλο που η ψυχόμενη επιφάνεια κατοικίας είναι η μισή της συνολικής θερμαινόμενης. έχω την εντύπωση ότι στόχος είναι ο βαθμός απόδοσης να είναι 0,5 συνολικά όλους τους μήνες και όχι να καλύπτεται η μισή επιφάνεια, αλλά όλη. Τι λέτε;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Σε λεβητα πετρελαιου, το καλοκαιρι εχεις παραγωγη ΖΝΧ απο θερμοσιφωνα

Κανενας δε δουλευει και καλοκαιρι.

Σε λεβητα ΦΑ δεν απαιτειται ελεγχος υπερδιαστασιολογησης οποτε παιρνεις το β.α. του κατασκευαστη χειμωνα καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι ακόμα. έχω 2 κλιματιστικά που καλύπτουν τη μισή επιφάνεια της κατοικίας που εξετάζω. Πρέπει να βάλω θεωρητικό σύστημα για να καλύπτεται κ το υπόλοιπο μισό; Αυτό έχω καταλάβει από τις συζητήσεις μας, παρόλο που η ψυχόμενη επιφάνεια κατοικίας είναι η μισή της συνολικής θερμαινόμενης. έχω την εντύπωση ότι στόχος είναι ο βαθμός απόδοσης να είναι 0,5 συνολικά όλους τους μήνες και όχι να καλύπτεται η μισή επιφάνεια, αλλά όλη. Τι λέτε;

 

Για την ψύξη για κατοικία θες ποσοστό κάλυψης 0,5 στους μήνες. Άρα θα βάλεις ποσοστό 0,25 από τα υπάρχοντα κλιματιστικά και άλλο 0,25 κάλυψη με το σύστημα ψύξης του κτηρίου αναφοράς (EER = 3,0 / δίκτυο - όχι / τερματικά = 0,93).

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση στην οποια τα κλιματοστικα σου κλαυπτουν επιφανεια μεγαλυτερη του 50%, θετεις ανωτερο οριο το 50% η το ποσοστο που καλυπτουν?

 

Στα σεμιναρια μας ειπαν οτι για να καλυπτουν μεγαλυτερη επιφανεια θα πρεπει να ειναι κεντρικη μοναδα και οχι απλα σπλιτακια

Link to comment
Share on other sites

Σε λεβητα πετρελαιου, το καλοκαιρι εχεις παραγωγη ΖΝΧ απο θερμοσιφωνα

Κανενας δε δουλευει και καλοκαιρι.

Σε λεβητα ΦΑ δεν απαιτειται ελεγχος υπερδιαστασιολογησης οποτε παιρνεις το β.α. του κατασκευαστη χειμωνα καλοκαιρι

inzaghi, δεν υπάρχει ηλεκτρικός θερμοσίφωνας. Έχω μπόιλερ στο λεβητοστάσιο κ κεντρικό λέβητα ΦΑ. Δε θα χω μειωμένη απόδοση το καλοκαίρι που δουλεύει μόνο για ΖΝΧ; Το θέμα είναι πόσο μειωμένη θα είναι.

 

Για την ψύξη για κατοικία θες ποσοστό κάλυψης 0,5 στους μήνες. Άρα θα βάλεις ποσοστό 0,25 από τα υπάρχοντα κλιματιστικά και άλλο 0,25 κάλυψη με το σύστημα ψύξης του κτηρίου αναφοράς (EER = 3,0 / δίκτυο - όχι / τερματικά = 0,93).

Σε περιπτωση στην οποια τα κλιματοστικα σου κλαυπτουν επιφανεια μεγαλυτερη του 50%, θετεις ανωτερο οριο το 50% η το ποσοστο που καλυπτουν?

 

Στα σεμιναρια μας ειπαν οτι για να καλυπτουν μεγαλυτερη επιφανεια θα πρεπει να ειναι κεντρικη μοναδα και οχι απλα σπλιτακια

Σε παλαιότερη συζήτηση έχουμε πει ότι θα πρέπει να καλύπτεται όλη η επιφάνεια κατοικίας κ σε ψύξη. Το συνολικό ποσοστό κάλυψης όμως είναι 0,5. Άρα νομίζω ότι στην περίπτωσή μου, αφού τα 2 υπάρχοντα κλιματιστικά καλύπτουν τη μισή επιφάνεια, άρα έχω ποσοστό κάλυψης 0,25 απ' αυτά και 0,25 από το θεωρητικό σύστημα. Όπως το λέει ο Άκης.

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό ποσοστό κάλυψης όμως είναι 0,5. Άρα νομίζω ότι στην περίπτωσή μου, αφού τα 2 υπάρχοντα κλιματιστικά καλύπτουν τη μισή επιφάνεια, άρα έχω ποσοστό κάλυψης 0,25 απ' αυτά και 0,25 από το θεωρητικό σύστημα.

 

Το 0,5 της κάλυψης αναφέρεται στο 50% των συνολικών ψυκτικών φορτίων που έχει ανάγκη το σπίτι και ΟΧΙ στο 50% κάλυψης της επιφάνειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.