Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Αστο nzerman με τα σεμινάρια. Αν ο καθένας μας αρχίσει να λέει τι άκουσε εκεί, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

Πίκρα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν λετε δκ3 εννοειτε το υλικο του καθηγητη των σεμιναριων;

Δεν ξερω αν μου εχει διαφυγει αλλα εχει δοθει αυτο το υλικο ελευθερα η τουλαχιστον στο buildingcert ως υλικο εκπαιδευομενων;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το προμηθευεσαι απο τα επι μερους ΚΕΚ

 

Χαζη ερωτηση

Θα δηλωνατε ανακληση ΠΕΑ για εκ παραδρομης εσφαλμενα gw κουφωματων τα οποια θα επρεπε να εχουν κατα 12% μειωμενες τιμες και να επιφερουν αυξηση της καταναλωσης κατα 5% περιπου η και λιγο λιγοτερο, χωρις να μεταβαλλεται η κατηγορια του κτηριου?

Ζ βγηκε, Ζ θα εβγαινε

 

Νομιζω ειναι αμελητεο

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω.αλλου το παω. Ενας προσωρινος που εκδιδει πεα αλλα δεν εχει ξεκινησει μαθηματα δεν την εχει καν. Γι αυτον δεν ισχυει καν.

 

Δεν νομιζω οτι εσταλησαν απο το τεε με σκοπο τη διανομη στα κεκ παντως.

 

Δευτερο κομματι ειναι πως ναι μεν τηρουμε καποια πραγματα που δινονται ως διευκρινησεις αλλα πολυ αμφιβαλλω αν δεν λαβω κατι απο αυτα υπ οψη ποιος θα ερθει να μου πει οτι πχ 11 μαρτιου 2013 ανεβηκε αυτη η διευκρινιση στο σαιτ του τεε.

 

Ας μπει ως 3η εκδοση της τοτεε λεω εγω. Ας εγκριθει και με φεκ και ας προβλεφθουν τα παντα. Η κανουμε σωστα καποια πραγματα η οχι. Αλλιως και εγω εχω 10 θεωρησεις, εχω διαβασει και το ευρωπαικο προτυπο στα αγγλικα και στα ελληνικα ας εφαρμοσω οτι νομιζω... Δεν παει ετσι. Επισημο δεν ειναι και το προτυπο; Οι τοτεε οπως ειναι δημοσιευμενεσ ειναι το οριο νομιζω.

 

Ps: για τα τελικα σ. Γραφω απο κινητο. :)

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Οχι βέβαια, όχι. Μη το θεωρείς σκελετό στην ντουλάπα σου. Ολοι έχουμε τέτοιους. Αν αρχίσουμε να τους μετράμε, θα χρειαστούμε πολλές ντουλάπες.

Ειδικά για το θέμα του gw, πόσοι νομίζεις ότι το χουν πάρει χαμπάρι; :smile:

 

Και να κάνεις αίτηση ανάκλησης με αυτή την αιτιολογία θα σου απαντήσουν ''Απορρίπεται'' λόγω ασήμαντης σπουδαιότητας.

 

Sw0rdf1sh

για το 1ο είναι το θέμα νοοτροπίας που έλεγες. Τα σεμινάρια πληρώνονται, τα ΔΚ, ΔΕ κλπ πληρώνονται, άρα πλήρωσε και θα τα πάρεις. Λανθασμένη νοοτροπία εφόσων αφενός μεν δίνεις το δικαίωμα σε κάποιον να εκδίδει ΠΕΑ αφετέρου δεν εξασφαλίζεις ότι έχει πάρει όλες τις πληροφορίες για να το κάνει σωστά. Και με απειλές ποινών. Τι να πεις.......

 

για το 2ο εφόσων οι αναρτήσεις του ΤΕΕ και οποιεσδήποτε αναρτήσεις δεξιά, αριστερά, πάνω κάτω και διαγωνίως, δεν αποτελούν μέρος των ΤΟΤΕΕ, των νομοθεσιών, των εγκυκλίων κλπ που ισχύουν και οφείλουμε να ακολουθούμε, δεν αποτελούν απόδειξη ότι έκανες κάτι λάθος αν δεν τις ακολουθήσεις. Αλλά και να τα ακολουθήσουμε δεν είναι λάθος. Δηλαδή μπορώ κάλλιστα να πάρω 3,5 ή 3,7 για το U της εξώθυρας προς μθχ. Κουφό; Είναι μέρος της μαγείας του ΚΕΝΑΚ :smile: .

 

για το 3ο, ώσπου να βγει η 3η έκδοση της ΤΟΤΕΕ θα έχει ήδη ετοιμαστεί και διοχετευτεί στο ΤΕΕ κλπ η 4η. Αβυσσος η ψυχή.....

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λετε παντως. Γενικα εμεις καλα κανουμε και τα συζηταμε να υπαρχει μια κοινη αντιμετωπιση αλλα δεν ειναι σοβαρο να εχουμε πηγες σε 10 μερη.επισημα η ανεπισημα. Πριν θεσμοθετηθουν η μετα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, με τον ν4122 κατήργησαν στην ουσία τον ν3661 (άρθρα 1 έως 12).

Αλλά ο ν3661 με το άρθρο 6, ορίζει και τον χρόνο ισχύος του ΠΕΑ.

Έχει ορισθεί κάπου αλλού ο χρόνος ισχύος ενός ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε! Χθες το πρόσεξα κι εγώ όταν έγραφα αυτό το μήνυμα και πήρα να διαβάζω γραμμή-γραμμή το Ν. 4122/2013 να δω που γράφει για τη διάρκεια ισχύος του ΠΕΑ (που το θεωρούσα δεδομένο ότι είναι δεκαετής εκτός κι αν στο ενδιάμεσο επέλθει ριζική ανακαίνιση, προσθήκη κλπ). ΠΑΠΑΛΑ ή ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ; Είπα μπας και το έγραφε και στον ΚΕΝΑΚ και μου είχε διαφύγει, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

To xωνι" , της Κυριακης, 10.3.13.

 

Δημοσιευθηκε εγγραφο της Γενικης Διευθυνσης Επιχειρησεων και Βιομηχανιας της Ευρωπαικης Επιτροπης, που ζηταει εξηγήσεις για τις ΤΟΤΕΕ, και την υποχρεωση

"κοινοποιησης" στην Επιτροπη, των τεχνικων προδιαγραφων ,πριν την εκδοση τους. Κατα την εφημερίδα υπάρχει "κινδυνος ακυρωσης 230.000 ,ενεργειακων πιστοποιητικων" .Διδεται διορια 10 εβδομαδων, μεχρι 29 Απριλιου, στην Ελληνικη Κυβερνηση , να δωσει εξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.