Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Και απλό κλιματιστικό να είναι, πάλι έχει θερμοστάτη οπότε πάλι θα έπαιρνες διακοπτόμενη λειτουργία.

Έχεις δίκιο συνάδελφε, κάτι άλλο είχα στο μυαλό μου (πως το έγραψα).

 

katrmp Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

 

Έχουμε κ λέμε:

 

1) Εισάγω μόνο την πραγματική διείσδυση αέρα από τα κουφώματα και βάζω 1 στον αριθμό καμινάδων, αφού όπως λέτε το πρόγραμμα υπολογίζει αυτόματα τη διείσδυση από καμινάδα. Άρα 100m3/h.

3) panos-vicious, σύμφωνα με τον πίνακα 3.12, για ξύλινη εξώπορτα ο συντ. θερμοπερ. είναι 3,5 W/(m2*K), άρα 1,75 για επαφή με ΜΘΧ. Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπερισχύει η τιμή 3,7 W/(m2*K) των ερωταπαντήσεων. Άλλαξε κάτι στις ΤΟΤΕΕ;

2) Όσον αφορά στο inverter θα κοιτάξω το μοντέλο και το ταμπελάκι ώστε να βρω το EER που σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο από τα κοινά κλιματιστικά. Συμφωνώ με τον hkamp για τη διακοπτόμενη λειτουργία όλων των κλιματιστικών. Επομένως δεν έχω να προσέξω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

το inverter θα ε΄παιζε ρόλο μόνο αν ήταν και για θέρμανση (αφού αυτήν παίρνουμε για την κατοικία) που θα σου έκανε την κατηγορία αυτοματισμών Β. Κάνω λάθος?

 

Για τοπικά συστήματα, σύμφωνα με την ΔΚ-3 και χωρίς inverter Β είναι.

Θα παίξει ρόλο το inverter αν π.χ. έχεις κεντρικό σύστημα θέρμανσης-ψύξης και έτσι θα κατοχυρώνεις τον όρο της αυτόματης προσαρμογής του δικτύου στα φορτία για την κατηγορία αυτοματισμών. Νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω 3,70/2 και 4,00/2 για ξυλινες και μεταλλικες προς ΜΘΧ αντιστοιχα παντως.

 

Από πότε χρησιμοποιείς αυτές τις τιμές;

 

Ρε συνάδελφοι, σόρρυ, αλλά θα πρέπει να ελέγχουμε κάθε μέρα για τυχόν αλλαγές μέσω των ερωταπαντήσεων; Επίσημο κείμενο αποτελούν οι ΤΟΤΕΕ. Αυτές δεν εφαρμόζουμε; Εκτός αν έχω χάσει επεισόδια και έχουν αλλάξει οι ΤΟΤΕΕ σ'αυτό και σε άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία. Εδώ είναι θέμα αυτό, το είχαμε ξανασυζητήσει, αν η ΔΚ-3 ισχύει γιατί αυτή είναι ύλη η οποία προηγείται χρονικά από τίς διορθώσεις στίς Τοτεε, γιατί αν πάς βάσει Τοτεε είναι Γ. Είχαμε πεί και τότε ότι στούς αυτοματισμούς θέλει πιά διόρθωση η ΔΚ-3.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οταν είχαν βγάλει την ΔΚ-3 οι συντάκτες της, είχαν ήδη βγάλει τις διευκρινήσεις της ΤΟΤΕΕ.

Γιατί είναι λάθος και είναι Γ; Τοπικό σύστημα είναι, δεν έχει δίκτυο ούτε και ανάγκη προσαρμογής και υπάρχει δυνατότητα ελέγχου στο επίπεδο τερματικής μονάδας (που μονάδα παραγωγής και τερματική μονάδα θεωρείται ένα πράγμα).

Η ένστασή μου αλλού είναι.

 

γ.ταφ

Ωραία το έθεσες :smile: .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβαίνω τα εξής:

1). Αν έχουμε τοπικές Α/Θ αέρα-αέρα, είτε με inverter είναι είτε χωρίς η κατηγορία αυτοματισμών θα είναι Β (έλεγχος αν χώρο της ιδιοκτησίας και λόγω μη ύπαρξης δικτύου διανομής δεν μπαίνει στο παιχνίδι η αυτόματη προσαρμογή σε μερικά φορτία).

2). Αν έχουμε κεντρικό σύστημα που δίνει σε επιμέρους μονάδες, τότε αν έχει συμπιεστή inverter πάμε κατηγορία Β (έλεγχος αν χώρο της ιδιοκτησίας και αυτόματη προσαρμογή σε μερικά φορτία με σύστημα VRV ή VRF ή και απλό multi-split αλλά με inverter), αλλιώς αν δεν έχει ........κατηγορία τι;;;;;; ΄Ναι μεν έχουμε έλεγχο ανά χώρο αλλά με το δίκτυο διανομής τι κάνουμε; Κατηγορία Δ, παραείναι βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιοΗλία το είπα για μία συζήτηση που είχαμε εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/27276-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD/page__st__150

και πιό πολύ λόγω ΔΚ-3 <<ολά τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης υπάγονται κατ'ελάχιστον στην κατηγορία Γ. ολά τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης που διαθέτουν θερμοστάτη υπάγονται στην κατηγορία Β>>. Τότε εγω πίστευα και πιστεύω ότι θερμοπομποί, ακόμα και καλοριφέρ λαδιού με θερμοστάτη , σπλιτακια απλά=Β, επίτοιχος λέβητας φ.α με ενδοδαπέδια=Γ. Απλώς υπήρχαν διαφωνίες για θερμοπομπούς κλπ. συμφωνείς με τίς παραπάνω κατατάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάνος στην κατηγορία Δ δυστυχώς εμπίπτει και αυτή η περίπτωση (σύμφωνα με την οδηγία). Στα σεμινάρια που έκανα μας είχαν αναφέρει πως αν τα κλιματιστικά διαθέτουν τεχνολογία inverter η κατηγορία είναι Β αν δεν διαθέτουν είναι Δ (διαφωνώ φυσικά και συμφωνώ με την παρέα εδώ, δεν προκύπτει από πουθενά). Το "σωστός" στο #541 πήγαινε στο ότι όλα αυτά ισχύουν μόνο για την περίπτωση που τα κλιματιστικά χρησιμοποιούνται και για θέρμανση.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.