Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μοίρα των μηχανικών...


acnt

Recommended Posts

Το οικόπεδο και η ρυμοτομία, όπως επίσης και η απαίτηση για κάποιο μίνιμουμ χωρητικότητας είναι δεδομένα, ο μελετητής καλείται να δουλέψει με αυτά. 

Με αυτό λοιπόν ως δεδομένο δεν είναι πάντα διακριτό το αν έγινε ή όχι σωστή δουλειά. 

Και βεβαίως το 10% που αναφέρεις εγώ το προσμετρω ως παράδειγμα, όχι ως εξαίρεση. Που και πάλι το θεωρώ μικρό ποσοστό.

Γενικά διαφωνώ με τον αφοριστικο τρόπο που απορρίπτονται μαζικά, όλα τα κτίρια μιας περιόδου τουλάχιστον 50 και έως και 100 ετών, συχνά με μοναδικό κριτήριο ότι είναι φτιαγμένα από μπετόν.

Ο Άρης Κωνσταντινίδης μεταξύ άλλων μελέτησε τις εργατικές κατοικίες. Στην παρούσα μορφή τους είναι από τα πλέον άσχημα και ανεπιθύμητα να ζει και να βλέπει κανείς κτίρια της πόλης. Αυτοί που μιλούν για υποβάθμιση τα περιλαμβάνουν και αυτά, αδιαφορώντας αν τα έφτιαξε κάποιος επώνυμος. Όμως για τους επιστήμονες αποτελούν τέχνη. Το ίδιο παρεξηγημένα είναι και πολλά άλλα κτίρια, ιδίως τα παλαιότερα, αυτό θέλω να πω κυρίως. 

Ίσως φτιάξω θρεντ με συγκεντρωμένο σχετικό υλικό.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 hours ago, georgios_m said:

Ίσως φτιάξω θρεντ με συγκεντρωμένο σχετικό υλικό.

+1! νομίζω θα ήταν εξαίρετη ιδέα για τους μη αρχιτέκτονες...

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη που ζω δεν έχει ξεφύγει από το γενικό κανόνα. Η ασχήμια κυριαρχεί σχεδόν σε όλο το αστικό τοπίο. Όμως, μέσα στο γενικό κακό, υπάρχουν λίγα διαμαντάκια που αξίζουν. Ένα από αυτά, είναι μεγάλη πολυκατοικία το κλιμακοστάσιο της οποίας με εξέπληξε ευχάριστα. Η σχεδίασή του (άνετοι χώροι, άριστος φωτισμός, άψογη λειτουργικότητα) παραπέμπει σε μεγάλο όνομα (κι ας μελετήθηκε από ντόπιο αρχιτέκτονα) και σε "μερακλή" εργολάβο-κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

...Όμως, μέσα στο γενικό κακό, υπάρχουν λίγα διαμαντάκια που αξίζουν...

φίλος..... μέσα στο μυαλό μου είσαι.

Χρόνια τώρα..... την ίδια φράση έχω στο κεφάλι μου με τα λίγα διαμαντάκια...

Ναι και υπάρχουν και συχνά πυκνά είναι χαμένα σε διαδρομές που δεν περνάνε χιλιάδες αμάξια να γίνει φωναχτή η παρουσία τους.....

ήσυχα και σεμνά.... υπάρχουν κι ας μη φωνάζουν

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις δώσε μας το έτος κατασκευής του κτιρίου και ανέβασε και καμια φωτογραφία....

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.