Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aριθμός δόσεων προστίμου


Recommended Posts

καλημέρα σας!

θα μπορέσει κάποιος να μου πει ποίος είναι τελικά ο αριθμός δόσεων για τη πληρωμή του προστίμου για κατοικίες και επαγγελματικούς χώρους;!

έχω μπερδευτεί σε κάτι τόσο βασικό!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικά θέματα!

 

Κανονικά ο νόμος αναφέρει ότι οι δόσεις πρέπει να αποπληρωθούν 48 μήνες μετά την εφαρμογή του νόμου, δηλ. 9/2015.

Ωστόσο τα τζιμάνια του ΤΕΕ όταν διαβάζουν "48 μήνες" καταλαβαίνουν "46 δόσεις", οπότε το σύστημα βγάζει 46 μηνιαίες δόσεις με την πρώτη να καταβάλλεται ένα μήνα μετά την προσωρινή υπαγωγή.

Ήτοι για παράβολο που πληρώθηκε πριν 5 μήνες, υπαγωγή που γίνεται σήμερα 28/11/12, πρώτη δόση 28/12/12, τελευταία δόση 28/9/16.

Νομίζω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα νομίζω ότι ισχύει το,..... ότι και όποτε έχετε ευχαρίστηση, και η αρχή του, ....μάζευε κι ας είν' και ρώγες! :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος όμως ξυρίζουν τον γαμπρό!!!

Δηλαδή, τόκους υπερημερίας κ.λπ. δεν αποκλείεται όταν κι αν ελέγξουν τις πληρωμές να επιβάλλουν.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & καλή Χρονιά.

Ο πελάτης έχει πληρώσει το 30% του προστίμου και θέλει τη μείωση 10% επί του συνολικού προστίμου σύμφωνα με το ΦΕΚ 237 Α΄/5-12-12. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως γίνεται η διαδικασία απ΄ το σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & καλή Χρονιά.

Ο πελάτης έχει πληρώσει το 30% του προστίμου και θέλει τη μείωση 10% επί του συνολικού προστίμου σύμφωνα με το ΦΕΚ 237 Α΄/5-12-12. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως γίνεται η διαδικασία απ΄ το σύστημα του ΤΕΕ;

 

Αααααχχ.. Και γω το ίδιο περιμένω αλλά το ΤΕΕ έχει γραμμένο το ΦΕΚ εκεί που δεν πιάνει μελάνι.. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ήθελα την βοήθειά σας για το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Tο πρόστιμο υπoλογίστηκε 1357€.Πληρώθηκε το παράβολο των 1000€ και κάνω επανυποβολή δήλωσης για την εξόφληση του υπολοίπου ποσού.Στην επιλογή

των δόσεων υπάρχει μόνο η επιλογή ΄΄εφάπαξ δόση χωρίς έκπτωση΄΄.Δεν δικαιούται έκπτωση 20% η συγκεκριμένη περίπτωση;Κάνω εγώ κάποιο λάθος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.