Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγώ ένα δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί τα ρίχνεται στο ΤΕΕ όταν η υποχρέωση προκύπτει από το Υπ. Οικονομικών.... (Δεν του δίνω άφεση αμαρτιών του ΤΕΕ αλλά εδώ δεν νομίζω πως φταίει..)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου πω που νομίζω ότι φταίει....Οτι επέτρεψε να γίνει κάτι τέτοια και δεν προσπάθησε να προστατέψει τα μέλη του από άλλη μία γραφειοκρατεία. Συν ότι εμφανίζεται σαν ο χαφιές των μελών του. Δηλαδή έτσι τι εξασφαλίζουν? Οτι ότι τιμή μπει στο συμφωνητικό θα κοπεί και απόειξη ώστε να πατάξουν την φοροδιαφυγή? Δηλαδή αν εγώ πω στον πελάτη, υπέγραψε ότι σου έκανα τη δουλειά με 50άρικο, άσχετα αν στο χέρι πήρα 300 νομίζεις δεν θα το κάνει?

Και στην τελική πες μου σε ποιον άλλο επαγγελματικό κλάδο εμφανίζονται συμφωνητικά....Γιατί συγκεκριμένα στους μηχανικούς, συμβαίνει κάτι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, γιατί όλη αυτή η γραφειοκρατία από μέρους του ΤΕΕ.

Δύο πιθανές εξηγήσεις που μπορώ να δώσω είναι, ή ότι το παίζει προστάτης (όψιμος) των συμφερόντων μας, ή ότι βαστάει πισινή για να μας ζητήσει κάποια στιγμή το 2%.

Εγώ πάντως δεν τους στέλνω τίποτα. Φροντίζω μόνο να κάνω συμφωνητικά όπου το απαιτεί η φορολογική νομοθεσία.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα από τους "σκοπούς ίδρυσης" του ΤΕΕ

 

Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας σε σχέση με τα μέλη του:

- Διενεργεί τις εξετάσεις και χορηγεί τις άδειες άσκησης επαγγέλματος των Μηχανικών.

- Τηρεί τα μητρώα των Μηχανικών και επώνυμων τεχνικών γραφείων και επιχειρήσεων.

- Μεριμνά για την είσπραξη των νομίμων αμοιβών τους.

- Φροντίζει για την απασχόληση, την κοινωνική ασφάλιση, την προαγωγή και προστασία του κύρους των μελών του, την επιστημονική πρόοδο, ενημέρωση, επιμόρφωση και συνεχιζόμενη εκπαίδευσή τους.

- Εκδίδει ενημερωτικό και επιστημονικό τύπο και άλλες ειδικές εκδόσεις.

- Ενισχύει τους φορείς συλλογικής εκπροσώπησης των μηχανικών σε δραστηριότητες σχετικές με τους σκοπούς του.

- Μελετά νέες μορφές επαγγελματικής οργάνωσης και εργασίας των μελών του.

- Ασκεί σ' αυτά πειθαρχική εξουσία, όπως ειδικότερα ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις του ιδρυτικού του νόμου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μεριμούμε εμείς για τις αμοιβές....Ευχαριστούμε. Ελεύθερη διαπραγμάτευση δεν έχουμε πλέον? Ποιες νόμιμες?

 

Κατά τα άλλα να το βάλουμε το απόσπασμα στα ανέκδοτα? Λέει κάτι καλά για ασφάλιση, απασχόληση κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.