Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξέρετε τι φόρο θα πληρώσετε το 2014 για έσοδα του 2013;


Recommended Posts

Και γιατί ρε συνάδελφε τότε ΝΔ και ΕΛΙΑ πήρανε 30% ?

Μην ρωτας εμενα. Ουτε νδ ψηφισα, ουτε ελια, ουτε αλεξη να συμπληρωσω

 

 

 

τα 6.000€ του ΤΣΜΕΔΕ ή όσο πληρώνει ο καθένες σε εισφορές, δεν θα εκπίπτουν πλέον, δηλαδή θα φορολογηθείς με 26% στα 10000-6.000= 4.000€. νομίζω θα εκπίποτυν και τα 6000€ εξόδων (και ποσοστιαία τα έξοδα για καυσιμα ΙΧ)? κάνω λάθος?

 

κανεις λαθος στο οτι οι περισσοτεροι εχουν ενα αμαξακι ή ενα σπιτι, οποτε θα πανε με τεκμηρια.... 7, 8, 10 χιλιαρικα και ανεβαινουμε

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

τα 6.000€ του ΤΣΜΕΔΕ ή όσο πληρώνει ο καθένες σε εισφορές, δεν θα εκπίπτουν πλέον, δηλαδή θα φορολογηθείς με 26% στα 10000-6.000= 4.000€. νομίζω θα εκπίποτυν και τα 6000€ εξόδων (και ποσοστιαία τα έξοδα για καυσιμα ΙΧ)? κάνω λάθος?

Το τσμεδε το βάζεις πλέον στο Ε3 αντί για το Ε1 (σαν έξοδο - κουτάκι 500κάτι). Η αλλαγή αυτή δεν επηρεάζει το τελικό φορολογηταίο ποσό.

Όταν λέω 10000 καθαρά εννοώ αφού έχει αφαιρεθεί το τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και Ελεύθεροι επαγγελματίες που στο παρελθόν κατα κλεβαν το κράτος , όπως πχ ο κουνιάδος μου αλουμινάς όπως μου έχει πει , αλλά και αυτός σήμερα και τότε που το έκανε , ήταν σε χειρότερη κατάσταση και από εμένα Κάτι αντίστοιχο περιγράφει και ο Γρηγόρης ο υδραυλικός σε πολλές συζητήσεις που είχα σε άλλο θρέντ Δεν το έκαναν για να πάνε στην Μύκονο αλλά για να επιβιώσουν τις οικογένειές τους Παρόλα αυτά η συνεισφορά τους στην ανάπτυξη ήταν τεράστια και πρόσφεραν με διαφορετικό τρόπο στην Εθνική οικονομία  Υπήρχαν όμως και υπάρχουν και ΕΕ που αισχροκερδούν και βγάζουν τεράστια ποσά και μάλιστα με εκμετάλλευση  άλλων εργαζομένων και δεν έχουν δώσει ούτε τα ελάχιστα που δίνουν οι υπόλοιποι και ζουν με ζωή προκλητική ακόμα και σήμερα 

 

Εγώ ξέρω ότι μπορεί πολύ εύκολα να παταχθεί η φοροδιαφυγή αν ακόμα και σε αυτό το πεδίο η χώρα μας είχε άλλο μοντέλο ανάπτυξης και όχι το συγκεντρωτικό με το Αθηνοκεντρικό κράτος που έχει σήμερα Όλα τα στρεβλά ξεκινούν από εκεί και ας ,με λένε γραφικό κάποιοι που πάντα εστιάζω εκεί 

 

Αν εμένα μου είχαν αποκεντρωμένες υπηρεσίες ακόμα και στο να ελέγχω την φοροδιαφυγή , αλλά να έχω και τα οφέλη στην περιφέρεια από αυτό , να δεις πόσο καλά μπορούσα να το κάνω ,αφού σε πιο μικρή κλίμακα και όχι με την υπερσυγκέντρωση πληθυσμού , ξέρω και τι νούμερο παπούτσι φορά ο φορολογούμενος και ξέρω από που μπορώ να πάρω γιατί έχει  και που δεν μπορώ γιατί δεν έχει πραγματικά  Αλλά από το κέντρο πως να το κάνω αποτελεσματικά όταν και υπάρχει το απρόσωπο με τον υπερσυγκεντρωτισμό αλλά και το εύκολο έλεγχο από τους λίγους μεγαλο αστούς (τα μεγάλα τζάκια )  που ελέγχουν τα πάντα προς όφελός τους   , αλλά και είμαι και μακριά από τους υπόλοιπους 

 

Υσ φυσικά όλα τα παραπάνω θέλουν και αποκεντρωμένη γενικά ανάπτυξη γιατί αν και οι ελεγχόμενοι είναι κρυμμένοι στην απροσωπία μιας πόλης - κράτους τεράστιου μεγέθους ,  κλάφτα Χαράλαμπε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μην ρωτας εμενα. Ουτε νδ ψηφισα, ουτε ελια, ουτε αλεξη να συμπληρωσω

 

 

Δεν πήγαινε προσωπικά, κι εγώ απορία εξέφρασα...

Απλά ήθελα να πω, ότι μάλλον δεν είναι και τόσο γνωστό όσο νομίζουμε..

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που βλέπω προσωπικά , με το πρόχειρο υπολογισμό φόρου που κάνω μείον τις προκαταβολές που έχω ήδη πληρώσει και το υπόλοιπο που θα έχω και δεδομένου ότι για να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ δεν έμεινε τίποτα στην άκρη , βλέπω λοιπόν ότι αυτό το καλοκαίρι όχι διακοπές δεν θα κάνω , (όπου έτσι και αλλιώς ποτέ δεν έκανα ) αλλά ούτε ένα μπάνιο στην θάλασσα δεν βλέπω να προλαβαίνω , για να συγκεντρώσω το ποσό αυτό Και να λέω δόξα το θεό που έχω δουλειά σαν μηχανικός και που είμαι και σε περιοχή που μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα όπως αγροτικές δουλειές 

 

Και φυσικά αν πιάνουν οι κατάρες μου , τότε όσοι ψήφισαν ΝΔ , ΠΑΣΟΚ -ΕΛΙΕΣ και άλλα οπωροφόρα και φρούτα , την βάψανε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δυστυχώς συμβαίνουν γιατί ενα μεγάλο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματικών φοροδιαφεύγει συστηματικά για πολλά χρόνια...  ο συνταξας του φορολογικού κώδικα είναι προφανές οτι το έλαβε υπ όψη του αυτό. Τώρα όποιος ανήκει στο μικρο ποσοστό αυτών που δεν μπορούν η δεν θέλουν να φοροδιαφεύγουν.... δυστυχώς ΤΟΝ ΉΠΙΕ.

 

 

Δεν ειναι δίκαιο το ξέρω... αλλα  this is Greece.... leave your myth

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται διοτι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να πιασουν τη φοροδιαφυγη.

 

Οποτε θεωρουν οτι  εχεις να πληρωσεις (αφου κατ' αυτους φοροδιαφευγεις), με το καλημερα της 1ης Γεναρη καθε ετους, 5000Ε/χρονο επειδη εχεις ενα αμαξι, ενα σπιτι 100τμ και τρως και δυο φορες τη μερα (<---τεκμηριο 3000Ε το ατομα/χρονο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να τους πιάσουν, όπως δεν μπορούν σε κανένα κράτος, απλά εκεί στηρίζονται και στη συνείδηση του καθενός, ή αλλιώς νοοτροπία....

Δεύτερον το ξαναλέω ένας που είναι μισθωτός αυτά για τους φόρους τα ακούει βερεσέ...Οπότε αφήστε την πολιτική απ'έξω..

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

Μην το ξαναγραψω.

 

90% της φοροδιαφυγης ΜΠΟΡΟΥΝ να την πιασουν.

Δεν μιλαω για λαθρεμποριο καυσιμων, ποτων και αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.