Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξέρετε τι φόρο θα πληρώσετε το 2014 για έσοδα του 2013;


Recommended Posts

Εχω ενα κωλοαμαξο 1300 κυβικα, και κανω 5000 χιλιομετρα το χρονο.... το συγκεκριμενο κραταει καλη μεταπωληση ως ΤΟΥΟΤΑ αλλα και παλι, πανω απο 7-8 χιλιαρικα δεν θα βρω να το δωσω.... γιατι να εχω ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ εξτρα 4600, την στιγμη που ασφαλεια βενζινες κτλ μου κοστιζουν το πολυ 1.5 χιλιαρικο ετησιως?

 

 

Την φοροδιαφυγη ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να την πιασουν. Αν υπηρχε θεληση την επιαναν σε ενα εξαμηνο.... υπαρχουν χωρες που θα μπορουσαμε να εχουμε ως παραδειγμα σε αυτον τον τομεα. Και ναι, να πληρωσεις ολους τους φορους, αλλα να υπαρχει και ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ απο το κρατος σε οτι χρειαστεις ως πολιτης.

 

Εγω φετος θα κανω αναλωση κεφαλαιου, θα πληρωσω λιγα. Του χρονου να δουμε τι θα γινει  :???:

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Η φοροδιαφυγή των μικρών (σε οικονομική επιφάνεια) μηχανικών είναι αστεία σε σχέση με άλλα που γίνονται.

Τα "κόβω απόδειξη 50 Ευρώ αντί για 100" ειναι το θέμα;

 

Το κακό δεν είναι οι αυστηροί φόροι. Είναι η αδικία. Γιατί τιμωρείς κύριε κράτος αυτόν που για οποιονδήποτε λόγο δεν φοροδιαφεύγει; Αυτός που δεν κόβει αποδείξεις χέστηκε για την αυστηρή φορολογία.

Το ακόμα μεγαλύτερο κακό είναι η αδιαφορία μας.

Και το ακόμα μεγαλύτερο κακό για εμάς τους μηχανικούς είναι οτι έχουμε φάει το παραμύθι οτι είμαστε κάτι.

Ένας τοπογράφος που φορολογείται με τον τρόπο που περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ μου πρέπει να ζήσει με 400 ευρώ/μήνα. Αν π.χ. είναι τοπογράφος και δίνει σε κάποιον 20 ευρώ/μέρα μαυρα να κρατάει το στόχο, ποιός από τους 2 ειναι σε καλύτερη μοίρα; 400 το μήνα ο ένας, 400 και ο άλλος. Ο μηχανικός φτώχια, ευθύνες και άγχη, ο άλλος έχει μόνο τη φτώχια του.

Αλλά εμείς είμαστε μηχανικοί, ε; Άλλο κύρος βρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη...Ας ξεκινήσουν από τα μεγάλα ψάρια ξέρεις Τέρυ κάποιους σαν αυτούς που έχουν μαγαζιά στην παραλιακή, ή στα Μάλια που στα 2 ποτά κόβουν το 1 και στο τέλος βλέπουμε για τον τύπο που σου αλλάζει τη βρύση, η βγάζει κανα ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να ξέρεις πόσο θα πληρώσεις (από τον Δεκέμβριο πάνω κάτω άμα ήθελες ήξερες πόσο θα πληρώσεις)

και άλλο να το πληρώνεις....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΞΗΣ:

Φέτος, ως ΕΕ δεν έχουμε καμία φοροαπαλλαγή.

Ούτε καν αυτή για τους γιατρούς.

Γνώμη μου λοιπόν είναι να ΜΗΝ δηλώσετε τις αποδείξεις των γιατρών και να κρατήσετε το ποσό αυτό των αποδείξεων ως κεφάλαιο το οποίο ίσως χρειαστεί να αναλώσετε στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά,

ούτε τον κωδικό 049 μην συμπληρώσετε

εκτός άμα έχετε σύζυγο μισθωτό όπου απαιτείται το 25%

του εισοδήματος του/της συζύγου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά,

ούτε τον κωδικό 049 μην συμπληρώσετε

εκτός άμα έχετε σύζυγο μισθωτό όπου απαιτείται το 25%

του εισοδήματος του/της συζύγου.

   

Ο κωδ 049 έχει σημασία για όσυς δηλώνουν εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες ή συντάξεις (άα και για τους μπλοκάκηδες που φορολογούνται με την κλιμακα των μισθωτών ) και για όσους δηλώνουν εσόδημα από αγροτικές επιχειρήσεις-εκμεταλλέυσεις .

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ανεβάσει εδώ και καιρό αρχεία στα downloads για τον υπολογισμό του φόρου ελεύθερου επαγγελματία και μισθωτού.

 

Λίγο πολύ ξέραμε τι μας περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ότι ξέραμε ξέραμε, από τον Ιούνιο πέρυσι...

Αλλά είναι άλλο να το υπολογίζεις και άλλο να το πληρώνεις κιόλας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.