Jump to content
avgoust

Κατοικίες ως ιατρεία , γραφεία και βεβαίωση Ν.4014

Recommended Posts

Συνάδελφοι , δώστε παρακαλώ λίγη βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί .

 

Υπήρχε το υπ'αριθμ. 5349 έγγραφο της ΔΟΚΚ/Α' από 24-3-2008 , το οποίο απαντούσε σε ερώτημα περί ιατρείων σε περιοχές αμιγούς κατοικίας στο οποίο μεταξύ άλλων αναφέρει :

 

".....Σύμφωνα με το ίδιο Π.Δ/γμα χρήσεων γης (ΦΕΚ 166 Δ/1987) τα ιατρεία και οδοντιατρεία κατά κανόνα θεωρούνται γραφεία και επιτρέπονται σε περιοχές γενικής κατοικίας.

Η παραπάνω κατ'εξαίρεση ρύθμιση του άρθρου 1 παρ.Β1 (του από 23.2.1987 Π.Δ/γματος - ΦΕΚ 166 Δ/1987), αφορά τους χώρους κατοικίας, σύμφωνα με την οποία επιτρέπεται η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος όπως ιατρού, δικηγόρου, μηχανικού, κοινωνιολόγου, δημοσιογράφου κλπ., σε τμήμα της κατοικίας εφ'όσον ασκούνται αποκλειστικώς υπό των ενοικούντων εις την κατοικία - όπως άλλωστε αναφέρεται και στο 212/1999 Πρακτικό ΣτΕ «ότι η χρήση του κτιρίου σε επάγγελμα συμβατό (εν προκειμένω ιατρείο ) έχει προδήλως την έννοια της επαγγελματικής κατοικίας, υπό την έννοια ότι , τα περί ων πρόκειται επαγγέλματα ασκούνται αποκλειστικώς και αυτοπροσώπως υπό των ενοικούντων εις τους χώρους αυτούς, δια δε της ασκήσεως του επαγγέλματος δεν αναιρείται η κύρια χρήση του χώρου κατοικίας"

 

Κατ'αρχήν το παραπάνω έγγραφο ισχύει ακόμα ? Αν ναι ,

τελικά σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει έδρα ιατρός , φυσικοθεραπευτής , δικηγόρος κλπ δίνουμε βεβαίωση νομιμότητας ή είναι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ?

Edited by avgoust
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες εδώ, στη σελίδα 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το έγγραφο είχα υπ'όψη μου και από αυτό είναι και το απόσπασμα που παραθέτω στο #1.

α.Το θέμα είναι , βεβαίωση νομιμότητας του Ν4014 για μεταβίβαση δίνουμε ?

 

β.Από ότι βλέπω εξαιρεί τους φυσιοθεραπευτές σωστά ? Αυτοί λοιπόν θεωρούνται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω ότι όταν δεν υπάρχει κλίνη, ισότοπα, ακτίνες, φυσικοθεραπείες, μπορείς να δώσεις βεβαίωση 4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για φυσικοθεραπευτήρια σε γενικής κατοικίας χρειάζεται αλλαγή χρήσης. Σε αμιγούς κατοικίας δεν επιτρέπονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για γραφεία μηχανικών, δικηγόρων κ.λπ. σε "διαμερίσματα" προσωπικά δίνω αβίαστα βεβαιώσεις 4014.

Γιατρός ή φυσικοθεραπευτής δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω τι να κάνω αν τύχει.....

Επίσης δεν βάζω "Αλλαγή Χρήσης" σε αυθαιρεσίες γραφείων σε χώρους κατοικίας (π.χ. έκλεισα την pilotis, έκανα ένα διαμέρισμα και ένα γραφείο κ.λπ. το θεωρώ κατοικία).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκεί βέβαια να τηρείται αυτό:

... υπό την έννοια ότι , τα περί ων πρόκειται επαγγέλματα ασκούνται αποκλειστικώς και αυτοπροσώπως υπό των ενοικούντων εις τους χώρους αυτούς, δια δε της ασκήσεως του επαγγέλματος δεν αναιρείται η κύρια χρήση του χώρου κατοικίας"

Share this post


Link to post
Share on other sites

και αν ένα τμήμα της κατοικίας διαμορφώνεται σε ιατρείο του οποίου ο εξασκών το επάγγελμα είναι και ιδιοκτήτης της κατοικίας χωρίς όμως να μένει εκεί τι γίνεται? Το ίδιο δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες εδώ, στη σελίδα 4.

'' Σύμφωνα με το ίδιο ΠΔ χρήσεων γης (ΦΕΚ 166/τ.Δ/1987) τα ιατρεία και τα οδοντιατρεία κατά κανόνα θεωρούνται γραφεία και επιτρέπονται σε περιοχές γενικής κατοικίας ''

 

Πού το είδαν αυτό το κατά κανόνα θεωρούνται γραφεία στο συγκεκριμένο ΦΕΚ? Μήπως είναι σε κάποια ερμηνευτική ή έτσι το ερμηνεύουν αυτοί γιατί δεν αναφέρεται ρητά στο εν λόγω ΦΕΚ.ΦΕΚ 166_87.pdf

 

παρά μόνο στο άρθρο 3 του Κτιριοδομικού ΦΕΚ 59/τ.Δ/3.2.1989 ΦΕΚ59_Δ_3.2.89.pdf

Edited by Ιάμβλιχος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη σελίδα 6 του ΦΕΚ 166/1987

post-1939-0-30199000-1360846675_thumb.jpg

Edited by ssouanis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.