Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Didonis said:

Δεν υπάρχει το ξέχασε Μηχανικός ολόκληρο όροφο.

Ειδικά όταν δεν υπάρχει καν η κάτοψη....

ή κάποια "πατέντα" έκαναν ή κάποια στόχευση για κάτι άλλο ....

 

 

Μα πρόκειται για Υπόγειο. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να βοηθήσει στο Σ.Δ. Εκτός αυτού ο Τοπογράφος μου το πιστοποίησε. 

Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζεται τώρα αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με τακτοποίηση ή νομιμοποίηση. 

Ο "ξεχασιάρης" μηχανικός τι λέει??? Έχει καμία άλλη λύση??

Φαντάζομαι η άδεια του 2007 είναι κλεισμένη και θεωρημένη, αλλιώς προσωπικά δεν θα αναλάμβανα απολύτως τίποτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ppanag said:

Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με τακτοποίηση ή νομιμοποίηση. 

Ο "ξεχασιάρης" μηχανικός τι λέει??? Έχει καμία άλλη λύση??

Φαντάζομαι η άδεια του 2007 είναι κλεισμένη και θεωρημένη, αλλιώς προσωπικά δεν θα αναλάμβανα απολύτως τίποτα. 

Το σίγουρο είναι ότι το υπόγειο ήταν κατασκευασμένο ταυτόχρονα με το Ισογειο το 1980. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πιθανόν να μην υπήρχε υπόγειο στην άδεια του 1980 και δεν ήθελε να καθυστερήσει ο Συνάδελφος με νομιμοποίηση τότε και το κατάπιε δυστυχώς. Πάντως σίγουρα δεν έχει γίνει μετά την άδεια του 2007 γιατί αν γινόταν ξεμπαζωμα για δημιουργία υπογείου θα έβλεπα τα θεμέλια το μόνο σίγουρο μέσα. Αντίθετα ο χώρος φαίνεται ότι είναι ενσωματωμένος με την οροφή του Υπογείου/ δάπεδο του Ισογείου. Οκ να το ρυθμίσω λοιπόν σε ποια περίοδο? Προ του 2011? Είναι κρίμα φτωχοί άνθρωποι είναι. Δεν ξέρω πως να το μεθοδευσω. Πιθανόν να τεκμηριώσω στην Τ. Ε. το όλο ζήτημα, να πάρω και μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και να το προχωρήσω στην ρύθμιση ως προ του 1982 Κατηγορία 2. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Didonis said:

Δεν υπάρχει το ξέχασε Μηχανικός ολόκληρο όροφο.

Ειδικά όταν δεν υπάρχει καν η κάτοψη....

ή κάποια "πατέντα" έκαναν ή κάποια στόχευση για κάτι άλλο ....

 

 

2ος/1969 ΟΑ για ισόγειο

11ος/1969 ΟΑ προσθήκης 5 ορόφων

1970 Σ.Ο.Ι. για 6όροφη με υπόγειο 

1993 ΟΑ για προσθήκη υπογείου!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Επειδή έχω χαοθεί με τις απαντήσεις και την διαδικασία. Έχω μια οικοδομική άδεια(2011) που ο υπάρχων μηχανικός (ΤΕ) πρέπει να παραιτηθεί και θα αναλάβω εξ ολοκλήρου την επίβλεψη και την περάτωση εργασιών (έχουν γίνει μόνο οι εκσκαφές). Που πρέπει να υποβάλει την δήλωση παραίτησης, με την τεχνική έκθεση και τα απαραίτητα παραστατικά για την έως τώρα πληρωμή του? Και μετά εγώ πως αναλαμβάνω το υπόλοιπο? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

ν 4495 αρθρο 42 παρ. 9

με τροποποιηση με τον ν 5069/23 αρθρο 21

 

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ωστόσο, τα συγκεκριμένα τα έχω διαβάσει. Το θέμα μου είναι που καταθέτει την τεχνική έκθεση ο υπάρχων μηχανικός, πχ εγγράφως στην τοπική ΥΔΟΜ,  και γω πως κάνω ανάληψη μέσω του e adeies. 

Edited by Minas1990
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ότι σου έγραψε ο Δημήτρης πιο πάνω βασικά, μέσω του e-άδειες γίνεται όλη η διαδικασία για αλλαγή επιβλέποντος. Δεν καταθέτεις δηλ. κάτι δια ζώσης, ανεβάζεις όλα τα δικαιολογητικά που περιγράφονται στο εν λόγω άρθρο ηλεκτρονικά.

Αν εννοείς τι πρέπει να επιλέξεις από το σύστημα, αν θυμάμαι είναι το 189 "αναθεώρηση έντυπης άδειας χωρίς μεταβολή μεγεθών", θα πρέπει όμως να σκανάρεις τις μελέτες για να πάρουν barcode όλα.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, ότι σου έγραψε ο Δημήτρης πιο πάνω βασικά, μέσω του e-άδειες γίνεται όλη η διαδικασία για αλλαγή επιβλέποντος. Δεν καταθέτεις δηλ. κάτι δια ζώσης, ανεβάζεις όλα τα δικαιολογητικά που περιγράφονται στο εν λόγω άρθρο ηλεκτρονικά.

Αν εννοείς τι πρέπει να επιλέξεις από το σύστημα, αν θυμάμαι είναι το 189 "αναθεώρηση έντυπης άδειας χωρίς μεταβολή μεγεθών", θα πρέπει όμως να σκανάρεις τις μελέτες για να πάρουν barcode όλα.

Επιπρόσθετα σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Άρα ξεκινάω αυτή την αίτηση αναθεώρησης, εκεί υποβάλω την παραίτηση και την σχετική έκθεση του προηγούμενου μηχανικού και μετά ανεβάζω τα αρχεία ανάληψης.

Σε περίπτωση που ο πελάτης ζητήσει και τροποποίηση αρχιτεκτονικών είτε στατικών συνεχίζω ομοίως σε αυτή την δήλωση, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Minas1990 said:

Σε περίπτωση που ο πελάτης ζητήσει και τροποποίηση αρχιτεκτονικών είτε στατικών συνεχίζω ομοίως σε αυτή την δήλωση, σωστά? 

Πρόσεξε, αυτό μπορεί να είναι άλλου είδους αίτηση. Για να έχεις αλλαγή σε αρχ/κά + στατικά ίσως να επηρεάζονται τα μεγέθη της άδειας. Θα πας για αναθεώρηση με αλλαγή πολ/κών μεγεθών. Λογικά θα πρέπει να κάνεις αίτημα για προέγκριση αναθεώρησης έντυπης αδείας (δες αν το έχει στους κωδικούς ή κάτι παραπλήσιο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.