Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναγερμός για αιθαλομίχλη από τζάκια και ξυλόσομπες


NEADERTAL

Recommended Posts

Νομίζω πως όλοι σοβαρά το αντιμετωπίζουμε αλλά ο καθένας με το δικό του τρόπο..

Θα μου άρεσε πάντως μια τεκμηριωμένη απάντηση από όποιον γνωρίζει περισσότερα σχετικά με τα δύο "είδη" καυσαερίων και την επικινδυνότητά τους.

 

Στοιχηματίζω πως εάν μελλοντικά μπορέσει να γίνει ορατή (π.χ.) η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων, οι 99 στους 100 θα γίνουν εξολοθρευτές κινητών τηλεφώνων, άσχετα που τώρα κοιμούνται με τη συσκευή δίπλα στο μαξιλάρι τους.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω τα καυσαέρια από κάυση ξύλου σαφώς είναι πολύ πιο επιβλαβές από τα αντίστοιχα καύσης πετρελαίου....

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού... Ολοι γνωρίζουν ότι στην Αθήνα τουλάχιστον, δεν υπάρχει περίπτωση να αντκατασταθεί το σύστημα θέρμανσης πετρελαίου πχ από το τζάκι... Δεν μπορείς να ζεστάνεις ένα σπίτι με το τζάκι.

Και εγώ έχω στο σαλόνι αλλά δεν με καλύπτει ούτε στο δωμάτιο ούτε καν στην κουζίνα...Εκτός αν την βγάλουμε όλοι στρωματσάδα στο σαλόνι..Μόνο για ειδικές περιπρώσεις λοιπόν σαν τις μέρες Χριστουγέννων έτσι για την ατμόσφαιρα... Κατά τα άλλα θα τη βγάλω με καμιά σόμπα αλογόνου, κανά καλοριφέρ λαδιού...

Πάνω κάτω έτσι κινείται η πλεονότητα, απλά τις μέρες αυτές που κάψανε τα τζάκια λίγο παραπάνω...και με το συνδιασμό των δύσκολων εποχών που ζούμε...βγήκαν κάποιοι και νόμισαν ότι 1.000.0000 σπίτια βάλανε μπουρλότο... Ιντριγκάρει ένα τέτοιο φαινόμενο...Γουστάρουν οι δημοσιογραφίσκοι τρομοκρατία και πισωγύρισμα των εποχών...

Κλείνοντας δεν πιστεύω να πάθω καρκίνο αν 5-6 σπίτια τριγύρω μου τη βγάζουν με τζάκι....Οχι περισσότερο από το καυσαέριο που τρώω όταν κατεβαίνω στο κέντρο, το πακέτο τσιγάρα την ημέρα που κάνω και πολλά άλλα....Ψυχραιμία...

Link to comment
Share on other sites

yian δεν ανακαλύφθηκε πρόσφατα το φαινόμενο.. οι επιστήμονες λυσσάνε όποτε συμβαίνει πυρκαγιά στην Αττική για τα μικροσωματίδια που βαράνε κόκκινο. Στην πυρκαγιά της Πάρνηθας συμβούλευαν να μην κυκλοφορείς έξω από το σπίτι και εισπνέεις τις μέρες κατά τη διάρκεια και μετά την πυρκαγιά..τελικά όλη η Αθήνα καλύφθηκε με ένα στρώμα τέφρας. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τις καύσεις τις τελευταίες εβδομάδες.

Ψάξου και θα βρεις πολλά δημοσιεύματα αν έχεις ακόμα αμφιβολίες, το ευκολότερο είναι να λέμε δε βαριέσαι δεν είναι τίποτα θα περάσει..

 

Η Αθήνα, στο κέντρο και στα προάστια, Παρασκευή Σάββατο, Κυριακή και τις αργίες είχε την αιθαλομίχλη σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Προφανώς δεν θα πάθεις καρκίνο με μία δύο φορές θα πάθεις όμως με περισσότερες και κατ΄ επανάληψη και κάθε χρόνο. Δεν είναι τυχαίο οτι η ΕΕ δίνει εντολή για μέχρι 7 φορές υπέρβαση ορίων, εδώ έχουμε περισσότερες και με πολύ μεγάλες υπερβάσεις.

 

Εγώ επιμένω και επαναλαμβάνω, η καύση ξύλου πρέπει να σταματήσει στα αστικά κέντρα, όχι μόνο για την έκλυση μικροσωματιδίων αλλά και για την υλοτομία παράνομη και μη. Το ενεργειακό δεν θα λυθεί στα επόμενα χρόνια από τη μία στιγμή στην άλλη, δεν μπορούμε απλά να χρησιμοποιούμε το ξύλο ως καύσιμο, δεν είμαστε στα 1800 και στο χωριό , είναι άλλα τα νούμερα άλλοι οι πληθυσμοί και άλλες- πολλαπλάσιες οι ενεργειακές απαιτήσεις. Πεινάμε δεν πεινάμε, κρυώνουμε δεν κρυώνουμε- δεν έχουμε καμία δικαιολογία και κανένα δικαίωμα να μετατρέπουμε σε θάλαμο αερίων μία ολόκληρη πρωτεύουσα

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι το φαινόμενο είναι παροδικό και δεν θα ενταθεί... Στην παρούσα φάση είμαστε ασφαλείς... Το αποκλείω να γίνουμε Λονδίνο του '52 αν δεν κάνω λάθος?

 

Εδιτ...Μαζί διορθώναμε NEADERTAL..

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα γίνουμε, αλλά δεν μπορούμε να δεχόμαστε κάθε επιβάρυνση από το πουθενά, όταν μάλιστα υπάρχουν λύσεις. Δεν μας παίρνει για άλλες μαλ@κίες αυτή η πόλη πως να το κάνουμε.. Δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε οτι μας εξαθλίωσαν και να κάνουμε οτιδήποτε γουστάρουμε, με οποιοδήποτε κόστος, γιατι κρυώνουμε.

Κάνουμε 1 βήμα μπροστά 20 πίσω. Η φύση δεν σηκώνει νατιλίκια, τιμωρεί με το χειρότερο τρόπο.

 

Αν δεν θέλουμε να γίνουμε υπεύθυνοι είναι δικαίωμά μας, τουλάχιστον να μην χλευάζουμε και αμφισβητούμε αυτούς που επισημαίνουν το πρόβλημα

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς συμφωνούμε, απλώς πολλούς εδώ εξόργισε το γεγονός ότι έριξες το φταίξιμο σε συμπολίτες που έχουν οικονομικές δυσκολίες, αντί να το ρίξεις στους φορομπήχτες της κυβέρνησης. Όπως ξέρεις η τιμή της βενζίνης κατά 50% είναι φόροι.

Link to comment
Share on other sites

Η αγέλη που ονομάζεται έλληνας καταναλωτής που γιά να μην πληρώσει 50-100 € παραπάνω θέρμανση με πετρέλαιο όλη την σεζόν , κάτι που θα πετύχαινε κατεβάζοντας 1-2 βαθμούς τον θερμοστάτη , πληρώνει τεράστια ποσά σε ξύλα , ρεύμα , σόμπες και αγορές κλιματιστικών η σομπών , σε συνδυασμό με τους ΑΡΔ των ΜΜΕ και την γνωστή τρομολαγνία , γίνεται έρμαιο κάθε επιτήδειου που θέλει να πουλήσει το οτιδήποτε .

 

Επειδή από το σπίτι μου έχω απεριόριστη θέα του λεκανοπεδίου και πέραν αυτού προς νότον , έχω να πω ότι πριν 2-3 μέρες υπήρχε λόγω του νοτιά και της υψηλότατης υγρασίας μιά ομίχλη προς την μεριά του Υμηττού τις γνωστές ώρες νωρίς το πρωί και μετά το σούρουπο .

 

Χτές το βράδυ όμως υπήρχε εξαιρετική διαύγεια , οπότε η φωτό μάλλον γιά μούφα μου φαίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Θα μου άρεσε πάντως μια τεκμηριωμένη απάντηση από όποιον γνωρίζει περισσότερα σχετικά με τα δύο "είδη" καυσαερίων και την επικινδυνότητά τους.

 

Δεν σε κάλυψε αυτό; Ποια συγκεκριμένα είναι η απορία σου;

 

...αντί να το ρίξεις στους φορομπήχτες της κυβέρνησης.

 

Ποιο είναι το θέμα της συζήτησης παίδες; Τελείως φιλικά, δεν είμαστε στην "χαλαρή κουβέντα"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.