Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σύμφωνα με την επερχόμενη αλλαγή (ΝΟΚ v2) δεν είναι πρόβλημά σου το "προσθήκη καθ' ύψος" όσο το 1,5 τμ < 10 τμ. υπόλοιπο ΣΔ.

Πάντως πρέπει να διερευνήσεις και άλλες λύσεις και έννοιες ... όπως "κοινόχρηστο", "υποχρεωτικό", "κλιμακοστάσιο κινδύνου", "ανοικτό κλιμακοστάσιο" κλπ.

 

Το επίμαχο 11.6.δ προσεχώς θα γίνει :

Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Σε περίπτωση προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που έχουν υπόλοιπο τουλάχιστον 10 τ.μ. καθώς και σε περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών σε υφιστάμενα κτίρια τα οποία δύναται να ενταχθούν στις διατάξεις του παρόντος, το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη και με την προϋπόθεση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.07.2011.

Edited by kan62

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως το ''και έχουν υπόλοιπο σ.δ.'' είναι αρκετά θεωρητικό. Για το λόγο αυτό υποτίθεται πως βασίζομαι στον ΝΟΚ και αξιοποιώ τα τ.μ. του υπάρχοντος κλιμακοστασίου. Ποιό είναι το ελάχιστο του ''υπόλοιπου'' σ.δ.? 

Στο ''κοινόχρηστο'' αίθριο είναι εφικτή η κατασκευή κλιμακοστασίου (εκτός κύκλου διαμέτρου Δ),αν είχα σ.δ. 

Κλιμακοστάσιο κινδύνου δεν με καλύπτει στην περίπτωσή μου.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Για τα κλιμακοστάσια κινδύνου :

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ, άρθρο 13 :

5. Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους µε µία µόνο κλίµακα, η κλίµακα αυτή προσµετράται για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο.

Σε κτίρια που εξυπηρετούνται σε όλη την επιφάνειά τους µε δύο ή περισσότερες κλίµακες, προσµετρώνται για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο µία κλίµακα ανά 500 τετραγωνικά µέτρα κάλυψης του οικοπέδου. Δηλαδή, προσµετρώνται µία κλίµακα για κάλυψη µέχρι 500 τετραγωνικά µέτρα, δύο κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.000 τετρ. µέτρα, τρεις κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.500 τετραγ. µέτρα και ούτω καθ' εξής.

Οι υπόλοιπες κλίµακες του κτιρίου εφόσον εξυπηρετούν το αυτό τµήµα που εξυπηρετούν οι παραπάνω κλίµακες δεν προσµετρώνται στο συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο, θεωρούµενες κλίµακες κινδύνου, πρόσθετες στις απαιτούµενες για την εξυπηρέτηση σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας.

Όταν οι κλίµακες αυτές έχουν διαφορετικά ελεύθερα πλάτη, οι προσµετρούµενες στο συντελεστή δόµησης είναι αυτές που έχουν τα µεγαλύτερα πλάτη.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Να διευκρινήσω κ εγώ κάτι :

 

Σε μεζονέτα, με ισόγειο και όροφο, το κλιμακοστάσιο καταλήγει στον όροφο και υπάρχει ένας χώρος πλάτους όσο κ η σκάλα και μήκους επίσης οσο και η σκάλα, προτού μπει κανείς στο υπνοδωματιο επανω. Το εμβαδό αυτού του πλατύσκαλου μπορεί να αφαιρεθεί μαζί με το εμβαδό του κλιμακοστασίου, εφόσον είναι < 12 τ.μ., σωστά?!

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Στη μαιζονέτα εννοείται η κλίμακα και όχι το κλιμακοστάσιο (γιατί συνήθως δεν υφίσταται τέτοιο).

Βέβαια στην εξαίρεση από το ΣΔ δεν υπάρχει η λέξη "κλίμακας", αλλά υπάρχει σαφώς στη σχετική Τ.Ο.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα

 

Σε καινούρια μεζονέτα, θα μετρήσει κανονικά το κλιμακοστάσιο ή κλίμακα στο Σ.Δ. από τη στιγμή που δεν θεωρείται κοινόχρηστο? 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σε μεζονέτες, η κλίμακα το πολύ μέχρι και 12 τ.μ. δεν μετράει.

 

ΝΟΚ, αρθ 11, παρ 6 ε

Edited by nikoscivil

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι σε διώροφο κτίριο (ισόγειο και 'α όροφο) αν γίνει μια κλίμακα για να δίνει πρόσβαση στον Α' όροφο μετράει ή όχι στη δόμηση? Επίσης αν γίνει κανονικό κλιμακοστάσιο που θα δίνει είσοδο στο ισόγειο και στον Άοροφο μετράει η όχι στη δόμηση. Με μπερδεύει ο κτιριοδομικός που αναφέρει ότι ανα 500τ.μ κάλυψη μετράει μία κλίμακα.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Άρθρο 11.6.δ  :

Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Σε περίπτωση προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που έχουν υπόλοιπο τουλάχιστον 10 τ.μ. καθώς και σε περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών σε υφιστάμενα κτίρια τα οποία δύναται να ενταχθούν στις διατάξεις του παρόντος, το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη και με την προϋπόθεση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.07.2011.

 

Συνάδελφοι πως ερμηνεύεται το συγκεκριμένο Άρθρο σε περίπτωση Άδειας Δόμησης Νομιμοποίησης?

 

Ισχύει και σε αυτή την περίπτωση οτι για να αφαιρέσεις απο το Σ.Δ. την επιφάνεια των κλιμακοστασίων, πρέπει να έχεις υπόλοιπο δόμησης τουλάχιστον 10,00 τ.μ.?

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση και πως εφαρμόζει την ως άνω διάταξη σε νομιμοποιήσεις η Υ.ΔΟΜ σας?

Edited by Alsterwasser

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Παρόμοιο Περιεχόμενο

    • Από kan62
      Το κείμενο του Ν.4067 (ΝΟΚ) με ενσωματωμένες τις Τεχνικές Οδηγίες εφαρμογής του και επικεφαλίδες κατ' άρθρο.
       
      Με όλες τις αλλαγές μέχρι και τη δημοσίευση του Ν.4178/13
       
      Με τις αλλαγές του ν.4258/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4280/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4315/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4342/2015
       
      Με τις αλλαγές του ν.4447/2016
       
      Με τις αλλαγές του ν.4467/2017
       
      Με τις αλλαγές του ν.4495/2017
       
      * Με τις αλλαγές του ν.4513/2018
       
      * Με τις αλλαγές του ν.4546/2018
       
      Σε μορφή word (για το γραφείο) + σε μορφή pdf (για κινητό ή tablet)
    • Από panosz
      Συνάδελφοι καλησπέρα.
      Γνωρίζει κανείς τον ακριβή ορισμό του ηλιακού χώρου, ως παθητικού ηλιακού συστήματος ψύξης ή θέρμανσης της παρ. 57 του άρθρου 2 (= οι κατασκευές ή οι εγκαταστάσεις που αξιοποιούν την ηλιακή ενέργεια και αποτελούν συστατικά μέρη του κτιρίου. Οι βασικές κατηγορίες είναι: α. Συστήματα άμεσου ηλιακού οφέλους, όπως σε νότια ανοίγματα, β. Συστήματα έμμεσου ηλιακού οφέλους (όπως ηλιακός χώρος - θερμοκήπιο, ηλιακός τοίχος, θερμοσιφωνικό πέτασμα, ηλιακό αίθριο), γ. Συστήματα δροσισμού (όπως ο ηλιακός αγωγός, τα σκίαστρα, οι ενεργειακοί υαλοπίνακες).)
      Επιπλέον, στην παρ. η) του άρθρου 17 του ΝΟΚ στις επιτρεπόμενες κατασκευές περιλαμβάνει τις: "Εγκαταστάσεις παθητικών ή ενεργητικών ηλιακών συστημάτων, καθώς και αντιθορυβικών συστημάτων, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς."
      Τέλος, στην παρ. 5 ι)στ. αναφέρει ότι δεν προσμετρούνται στον ΣΔ: "Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16, 17 και 19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά."
      Επομένως προκύπτει η ερώτηση αν εξαιρείται από τον ΣΔ κάθε (ή έστω κάποιος) ηλιακός χώρος - θερμοκήπιο σε επαφή με νέο κτίριο. Έχει κανείς συναντήσει κάποια τέτοια περίπτωση;
    • Από Sotirisb
      Συνάδελφοι πως εφαρμόζεται το παρακάτω;
      Σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ. 1 «Στα κτίρια αυτά επιβάλλεται επίσης η πρόβλεψη προσβάσιμων σε άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων χώρων υγιεινής σε ποσοστό 5% των συνολικών χώρων υγιεινής για χρήση κοινού ή σε κάθε περίπτωση τουλάχιστον ένας ανά συγκρότημα χώρων υγιεινής, ο οποίος μπορεί να έχει μικτή χρήση (ανδρών/γυναικών). Οι παραπάνω προσβάσιμοι χώροι υγιεινής θα συνυπολογίζονται στον αριθμό χώρων υγιεινής που επιβάλλεται ανά χρήση από άλλες διατάξεις.»
      Πρακτικά για νέο κτίριο τουριστικών καταλυμάτων, συνολικής δόμησης 200τμ με 12 κλίνες και 5 διαμερίσματα (studio), πόσες τουαλέτες ΑΜΕΑ υποχρεούται να έχει;
    • Από Μάνος Τρ
      Δε ξέρω αν γράφω την ερώτηση στο σωστό μέρος, δε με άφηνε το σύστημα κάπου αλλού. Εάν δημιουργηθεί σοφίτα σε κατοικία μέσα στον όγκο της στέγης η οποία όμως είναι τα ίδια τετραγωνικά με τον όροφο, κρατώντας ένα μέσο ύψος 2,20μ., πόσα απο αυτά τα τετραγωνικά μπαίνουν στη δόμηση; Τα μισα; Ευχαριστώ!
    • Από descv
      Καλημέρα σας,
      Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος στη περίπτωση που έχω δέντρο (πεύκο πάνω από 9-10μ. ύψος στην πρασιά) και ενώ βάζω στον τίτλο (νέα ισόγεια κατοικία και κοπή δέντρου) και στη θέση του δέντρου θα γίνει διαμόρφωση και τοποθέτηση πέργκολας.
      Έχει δικαίωμα η πολεοδόμος (συμπλήρωση από την ομάδα συντονισμού: Ελεγκτής Ν.Ο.Κ)  να μου πει ότι δεν μπορώ να το κόψω και να κάνω την πέργκολα γύρω από αυτό;
      Το δέντρο είναι τεράστιο. Και μας είπε ότι και νέα δέντρα να βάλω αυτό το κρατάς. Η ιδιοκτησία είναι εντός σχεδίου. 
      Υπάρχει κάτι στη νομοθεσία γι' αυτό;
       
       
      Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
      Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
      Pavlos33
×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.