Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

χρηστο,     για τον αριθμο συνεργατών και πεα , επαναλαμβάνω ότι εννοείτε, ανετα βγαινουν τα πεα , που εκανες ......αυτό λεγαμε ολοι, όταν γράφαμε ότι είναι αδυνατον 120 από 1 επιθεωρητη σε 3 μηνες....οντως είναι αδυνατο.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μακροπρόθεσμα όλοι θα πεθάνουμε :)

 

Από κει και πέρα, εγώ σκυλιάζω κάθε μέρα να είμαι συνεπής και σωστός στις συνεργασίες μου, ώστε να εξακολουθήσουν να είναι ευχαριστημένοι όλοι. Τις τιμές τις έχω αναπροσαρμόσει (και παραπάνω από 1 φορά σε κάποιες περιπτώσεις) προς τα κάτω, αλλά όχι στον πάτο. Ο συνδυασμός των παραπάνω (θέλω να) πιστεύω πως θα μου κρατήσει τις συνεργασίες για όσο καιρό υπάρχουν ακόμα τα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

και επειδή στα Π.Ε.Α. και στο πλήθος όσο και στις τιμές παίζει ρόλο και η ειδικότητα. Ένας πολιτικός μηχανικός έχει σαφές προβάδισμα έναντι π.χ. Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων στους οποίους ως επί το πλειστόν απευθύνεται ο κατιμάς. Άσε που η ελληνική κοινωνία - ακόμα και τώρα - ακούει μηχανικός και αυτομάτως συμπεραίνει πολιτικός μηχανικός. Ενώ ο μηχανολόγος μηχανικός π.χ. είναι κάποιος που ασχολείται με αυτοκίνητα κ.λπ. :shock:   

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον συνάδελφο. Δεν είναι είδος μομφής αυτό μην παρεξηγηθούν κάποιοι, αλλά πως να το κάνουμε έτσι είναι. 8/10 τεχνικά γραφεία είναι πολιτικών μηχανικών ή Αρχιτεκτόνων που άλλωστε έχουν την περισσότερη δουλειά ή αντικείμενο δουλειάς στο ελεύθερο επάγγελμα. Αυτό πάντα έτσι γινόταν. Και φυσικά η κοινωνία έτσι το έχει αποδειχθεί. Επαναλαμβάνω δεν το λέω για κακό, ούτε μπορούμε εμείς σαν άλλες ειδικότητες να το αλλάξουμε...

Εδώ καλά καλά η δικιά μου έκανε ένα χρόνο να καταλάβει τι ακριβώς κάνει ένας μηχανολόγος... :mrgreen:  

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες που είχα ανοίξει το γραφείο με περίμενε από τις 7:30 το πρωί ένας κύριος από έξω με την τηλεόραση του που είχε χαλάσει και βιαζόταν να του την διορθώσω :smile:

 

Ένας άλλος κοιτούσε την ταμπέλα έξω από το γραφείο και ρωτούσε με απορία "δηλαδή είσαι και εσύ μηχανικός?" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τα ΠΕΑ και ολες αυτες οι κινησεις των κυβερνησεων που πετουν ενα ξεροκοματο με την τεχνητη ζητηση στους μηχανικους

και σε αλλους επαγγελματιες βλαπτουν ολη την κοινωνια και κυριως την ιδια την ενδιαφερομενη ομαδα. Και εξηγουμαι.

Αν το κρατος ξεφευγε απο την λογικη του κρατους πατερουλη και φιλελευθεροποιουσε την οικονομια αυτη θα πηγαινε

καλυτερα με αποτελεσμα να υπαρξει και οικοδομικη αναπτυξη με τους μηχανικους να βρισκουν δουλεια πανω στο

αντικειμενο εργασιας τους.

 

Τωρα με αυτη την κατασταση το κρατος θελει να ελεγχει τα παντα, πετανε ενα ξεροκοματο και στους μηχανικους που

το παιρνουν πισω πολλαπλασιο με φορολογια και μεσω ΤΕΕ και η οικονομια παραμενει σε τελμα.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

το ΄΄ξεροκομματο΄΄  στους μηχανικους , από την ΄΄κυβερνηση΄΄, ισχυει σε ολη την ευρωπη 15 χρονια και η ελλαδα καταδικαστηκε από ευρωπαικο δικαστηριο καΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ......

 

δωρο των κυβερνήσεων στην ασυδοσια ηταν η μη εφαρμογή τα τελευταια 10 χρονια......όχι η εφαρμογή του.....

το πως εφαρμοζετε και οι παλλινωδιες, .......ναι ,οφειλετε στις ελληνικες κυβερνησεις....και τελος το πεα είναι απολυτως σχετικο με το αντικειμενο εργασιας των μηχανικων ....

 

 

τωρα αν υπαρχει διεθνης συνωμωσια ξενων δυναμεων και γνωστων ΄΄κεντρων ΄΄ αποσταθεροποίησης ,που θεσμοθετησαν το ΠΕΑ στην ΕΕ,με τελικο σκοπο να αναγκασουν την ελλαδα να το αποδεχτει......ε διαφωνω με αυτό....

 

     ΥΓ ... ασε , που λογω της διεθνους συνομωσίας ,διευκοληνθηκε ο ικαρος  και  καταφερε  να εξηγησει , με τι ασχολειτε η ειδικοτητα μας....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για καμια θεωρια συνομωσιας, καθε αλλο. Ο τροπος εφαρμογης των ΠΕΑ στα πλαισια λειτουργιας αυτου του κρατους

αυτο το ρολο ειχε, του ξεροκοματου μιας και σκοτωσαν την οικοδομη. Αν τα πραγματα πηγαινανε καλα και η οικοδομη ανθουσε

ακομα σιγα μην εφαρμοζαν τα ΠΕΑ, οπως τα εγραφαν στα τετοια τους 15 χρονια οπως λες θα συνεχιζαν.

 

Τωρα αν εσενα φιλτατε σου αρκουν τα ψιχουλα των ΠΕΑ για να παραμυθιαζεσαι οτι ασκεις το επαγγελμα, φαινεται οτι οι κυβερνησεις

σε εχουν πεισει..

Edited by MScEng
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.